Aktualna oferta wycieczek

TATRY: Jaskinie Doliny Kościeliskiej

W pierwszy dzień wakacji
24 czerwca 2017
sobota

ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00

Podziemia Tatr
Jaskinie Doliny Kościeliskiej
Mroźna - Raptawicka - Obłazkowa - Mylna - Smocza Jama
WĄWÓZ KRAKÓW


ALTERNATYWNE CELE
POLANA STOŁY, SMRECZYŃSKI STAW
SCHRONISKA PTTK na HALI ORNAK



trasa podstawowa
Kiry (935 m n.p.m.) Lodowe Źródło Jaskinia Mroźna (1100 m n.p.m. - 1112 m n.p.m.) Dolina Kościeliska Skała Pisana Jaskinia Raptawicka (1146 m n.p.m.) - [czerwony szlak] Jaskinia Obłazkowa (1098 m n.p.m.) [czerwony szlak] Jaskinia Mylna (1098 m n.p.m. - 1094 m n.p.m.) [czerwony szlak] Dolina Kościeliska Schronisko PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) Polana Pisana Wąwóz Kraków Smocza Jama (1100 m n.p.m. - 1120 m n.p.m.) Polana Pisana Kiry (935 m n.p.m.)

mapowy czas przejścia: 5 godz. 40 min.
długość trasy: 13,4 km    suma podejść: 781 m   suma zejść: 781 m


Wymagany sprzęt:
  • Niezawodne źródło światła (najlepiej czołówka)
  • Niewielki plecak (wielkości rowerowego) 
  • Warto pomyśleć o czymś co ochroni głowę przed zderzeniem ze stropem jaskini (niekoniecznie kask, choć ten byłby najlepszy)
  • Przydatne będą rękawiczki bez palców (rowerowe lub przycięte ogrodnicze)



PLAN

Tym razem proponujemy coś innego... inny wymiar doznań... choć wyruszymy jak zwykle...

Wyruszymy do Doliny Kościeliskiej, tak jak zwykle z Kir, podhalańskiego osiedla wsi Kościelisko. Wyruszymy stąd w celu penetracji wnętrza gór Doliny Kościeliskiej. Ruszymy w górę doliny, miniemy Niżnią Kościeliską Bramę, zwaną też Bramą Kantaka, przejdziemy kolejne polany, a po przejściu polany Stare Kościeliska z Kapliczką Zbójnicką, tuż przed następną bramą w Dolinie Kościeliskiej - Pośrednią Kościeliską Bramą, zwaną też Bramą Kraszewskiego, za czarnymi znakami skręcamy w lewo. Przejdziemy mostkiem nad Kościeliskim Potokiem i zaczynamy wspinać się do wejścia Jaskini Mroźnej. Ścieżka prowadzić będzie lasem. Przed jaskinią ścieżka krótko obniży się przechodząc w poprzek Żlebu pod Wysrankami, za którym krótkim podejściem dotrzemy do drewnianej budki, gdzie musimy zaopatrzyć się w bilet wstępu do Jaskini Mroźnej. Jaskinia Mroźna to dobre preludium i próba przed najbardziej ciasną Jaskinią Mylną. Po pokonaniu sztucznego przekopu Jaskini Mroźnej dalej będzie ciaśniej, gdzieniegdzie trzeba będzie pochylić się lub przecisnąć bokiem. Korytarz przeprowadzi nas przez Cmentarzysko Nacieków, Komorę Złomisk, Wielką Komorę, Komorę Wstępną z wapienną polewą zwaną Zasłoną oraz przejdziemy obok reliktowego Sabałowego Jeziorka.

Jaskinia Mroźna.

Czas przejścia jaskini: 40 minut
...o ile uczestnik nie zaklinuje się w szczelinach jaskiniowego korytarza 😏
Szczegółowy opis przejścia: Jaskinia Mroźna  kliknij

* * *

Z otworu wyjściowego Jaskini Mroźnej zejdziemy stromym zejściem nad Kościeliski Potok, gdzie pod wapiennymi turniami zrobimy sobie 20 minutową przerwę. Po przerwie ruszymy dalej w górę doliny. Przejdziemy przez Polanę Pisaną, potem ciągiem mostów. Z lewej miniemy  Wywierzysko pod Skałą, a dalej za kolejnym mostkiem będziemy mieli z prawej początek czerwonego i czarnego szlaku do następnych jaskiń Doliny Kościeliskiej. Na początku oba szlaki prowadzą wspólnie. Mamy tu kawałek łańcucha do przytrzymania się, bo zbocze jest strome. Czarny szlak doprowadzi nas do Jaskini Raptawickiej. Wejdziemy i zejdziemy po drabinie, bo otwór wejściowy, będący zarazem wyjściowym przypomina studnię. Do tej jaskini można wejść bez źródła światła, ale zwiedzanie jej będzie wtedy ograniczać się tylko do komory głównej znajdującej się otoczeniu otworu jaskini.

Jaskinia Raptawicka.

Czas zwiedzania w jaskini łącznie z czasem dojścia z Doliny Kościeliskiej: ok. 45 minut
Szczegółowy opis przejścia: Jaskinia Raptawicka  kliknij

* * *

Spod otworu Jaskini Raptawickiej zejdziemy do miejsca, w którym schodzą się szlaki czarny i czerwony. Zajmuje nam to 2 minuty. Tutaj za czerwonymi znakami skręcimy w prawo, na ścieżkę biegnącą po urwistym stoku Raptawickiej Grani, która doprowadzi pod wejście do Jaskini Obłazkowej. Jaskinia Obłazkowa jest niedużą jaskinią należącą do skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej. Zwiedzanie tej jaskini nie zajmie nam dużo czasu.

Jaskinia Obłazkowa.

Czas zwiedzania jaskini: ok. 15 minut
Szczegółowy opis przejścia: Jaskinia Obłazkowa  kliknij

* * *

Po wyjściu z Jaskini Obłazkowej udamy się do wejściowego otworu Jaskini Mylnej, który znajduje się zaledwie kilka kroków dalej. Szlak przez Jaskinię Mylną jest jednokierunkowy. Jaskinię Mylną początkuje obszerna komora z dwoma otworami w ścianie, zwanymi Oknami Pawlikowskiego, przez które dociera światło słoneczne. Wielu przybyszów gdy zobaczy niski przełaz przy dnie Obłazowej Jamy, przez który prowadzi dalsza trasa, w tej pierwszej komorze kończy przygodę z Jaskinią Mylną i zawraca. Tu jeszcze można zawrócić, bo potem w ciasnych korytarzach jaskini jest to niemożliwe. Decydując się na dalszą wędrówkę jaskiniowym labiryntem korytarzy musimy być całkowicie przekonani o swojej odporności na klaustrofobię. Żeby przedrzeć się przez przełaz z Obłazowej Jamy, musimy prawie przeczołgać się po kamienistym podłożu, przerzucając przed sobą plecaki. Tutaj po raz pierwszy będziemy mieli możliwość docenić maleńkość swojego plecaka. Dalej będzie już tylko ciemno, ciasno i głucho. Poruszać będziemy się wypatrując na wilgotnych ścianach wymalowanych znaków.

Jaskinia Mylna.

W głównym korytarzu Jaskini Mylnej napotkamy odchodzące ślepe odgałęzienia oznaczone czerwonymi trójkątami. Prowadzą one do bocznych komór: Wielka Izba, Chóry, Skośna Komora, Wysoka Szczelina. Dla osób zwiedzających Jaskinię Mylną samo przejście głównego korytarza dostarcza ogromnych emocji i wrażeń. Znaczna część trasy jaskiniowej wymaga pozycji kucznej, a czasem będzie trzeba wrócić do czasów wczesnego dzieciństwa i przyjąć w tzw. pozycji na czworakach. Dno jaskini jest mokre, wypełniają je kałuże, ale po bardzo szybko przestajemy się nimi martwić. Trzeba cały czas uważać na głowę, bo spotkania z wypukłościami sufitu bywają bolesne. Pod koniec przejścia jaskini przejdziemy po nietrudnym, ale widowiskowym gzymsiku zwanym Wielkim Chodnikiem, trzymając się rozciągniętego łańcucha. Stąd do wyjścia będzie już znacznie bliżej niż dalej. Korytarz jaskini zakończy Komora Końcowa, do której dociera już światło z przebitego sztucznie otworu wyjściowego z jaskini.

Wielki Chodnik w Jaskini Mylnej.

Czas przejście jaskini (bez zwiedzania bocznych komór): 30-40 min.
Szczegółowy opis przejścia: Jaskinia Mylna  kliknij

* * *

Po wyjściu z Jaskini Mylnej zejdziemy na dno Doliny Kościeliskiej, nieco niżej niż byliśmy przed jej opuszczeniem, a także niedaleko miejsca, gdzie znajduje się początek szlaku do Wąwozu Kraków. Wąwóz Kraków zwiedzimy jednak po przerwie w Schronisku PTTK na Hali Ornak. Znajduje się ono w głębi doliny 1,5 km stąd (30 minut marszu).

Po odpoczynku w schronisku wrócimy pod odejście szlaku do Wąwozu Kraków i Smoczej Jamy, na górny skraj Polany Pisanej, gdzie ma początek żółty szlak. Przeprowadza on najpierw przez drewniany mostek nad Kościeliskim Potokiem, potem prowadzi krótko lasem, lekko w górę wygodną ścieżką do urwistych, wapiennych ścian, które przypominały góralom krakowskie kamienice, zaś ciągnącą się między nimi szczelina kojarzyła się z wąskimi krakowskimi uliczkami – stąd też nazwali ten skalny korytarz Wąwozem Kraków.

Wąwóz Kraków.

Powędrujemy dnem tego wąskiego kanionu skalnego, zarzuconym kamieniami i głazami, a także opadłymi z góry konarami i gałęziami drzew. Dotrzemy w ten sposób pod skalną ścianę ze stalową drabinką. Odtąd obowiązywać będzie nas jeden kierunek ruchu, bo od tego miejsca rozpoczyna się nieco eksponowany odcinek trasy. W razie czego można stąd zawrócić do Doliny Kościeliskiej. Drabinka, a potem ciąg łańcucha doprowadzają do otworu wejściowego Smoczej Jamy. Jej nazwa nawiązuje do legendarnej Smoczej Jamy znajdującej się u podnóża Wawelskiego Wzgórza. To niedługa jaskinia, ale tak kręta, że nie dociera do niej światło i do jej przejścia nieodzowne staje się źródło światła. Smocza Jama wznosi się stromo w górę, a powierzchnia skał jest gładka i śliska. Wspinaczkę ułatwia łańcuch rozciągnięty na całej długości jaskini, jak też parę wyżłobień wykutych w skale. Tunel jaskini przebija skałę turni Ratusza.

Smoczą Jamę można również ominąć, np. w przypadku braku latarki. Zewnętrzna droga trawersuje skalną turnię przy niewielkiej ekspozycji. Jest ona również stroma, a na jej ciągu mamy rozciągnięty łańcuch.

Wyjście ze Smoczej Jamy.

Czas przejścia Wąwozu Kraków i Smoczej Jamy: ok. 1 godz.
Szczegółowy opis przejścia: Wąwóz Kraków i Smocza Jama  kliknij

* * *

Ze Smoczej Jamy zejdziemy spacerową wygodną ścieżką do Doliny Kościeliskiej na Polanę Pisaną, przechodząc pod turniami Ratusza i Saturna. Stąd wrócimy do Kir, bo Smocza Jama będzie ostatnią jaskinią, którą zwiedzimy. Tak po krótce wygląda nasz plan na ten dzień. Wrócimy zapewne trochę umorusani, ale z wrażeniami jakże innymi niż zwykle mamy do czynienia udając się w góry. Ta przygoda już czeka na chętnych i ciekawych podziemnego świata Tatr.






W miarę wolnego czasu
odwiedzić można
również Smreczyński Staw.
Koszt wyjazdu wynosi: 35 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy dokonać wpłaty za autokar w wysokości 35 zł 
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko oraz hasło JASKINIE KOŚCIELSKIEJ 

Otwór Jaskini Raptawickiej.


Nie jesteśmy organizatorem, ani pośrednikiem usług turystycznych.
Wjazdy z nami odbywają się na zasadzie samoorganizacji
tzn. organizujemy się jako grupa nieformalna.
Pośredniczymy jedynie w wynajmowaniu autokaru,
a potem koordynujemy całe przedsięwzięcie, zaś na trasie wędrówki
wspólnie wspieramy się, aby zrealizować założone plany.
W przypadku wyjazdów wielodniowych
rezerwujemy określony obiekt noclegowy z wyżywieniem,
za który sami płacicie na miejscu.
Na noclegu, wyżywieniu, czy innych atrakcjach towarzyszących
nie zarabiamy.

Nie ubezpieczamy uczestników.
Każdy załatwia sobie ubezpieczenie we własnym zakresie
według własnego uznania, takie jakie potrzebuje.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?

Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po skontaktowaniu się z Dorotą i zapisaniu u niej na listę uczestników
dokonaj wpłaty za autokar w podanej wysokości
na konto nr: 
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty kto płaci i za co (imię i nazwisko oraz hasło wyjazdu).

UWAGAW przypadku rezygnacji z wyjazdu zwracamy 50% wpłaty za autokar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy