Aktualna oferta wycieczek

Podróż na Bałkany II - Dalmacja

BOŚNIA i HERCEGOWINA
CHORWACJA
27 sierpnia - 5 września 2022


dzień 1
sobota, 27 sierpnia 2022
A WIĘC W DROGĘ...
bo życie mija bez względu na to, czy idziesz do przodu, czy stoisz w miejscu

godz. 17.00 - wyjazd
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK

Trasa przejazdu autokarem klasy turystycznej:
Polska – Słowacja 
Węgry – Bośnia i Hercegowinadzień 2
niedziela, 28 sierpnia 2022
DZIEŃ DOJAZDOWO-WYPOCZYNKOWY
Tjentište, Park Narodowy Sutjeska.
[TheMiner, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons]

- - - PLAN - - -
GODZINA
13:00Tjentište - zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, czas wolny, noclegdzień 3
poniedziałek, 29 sierpnia 2022
DZIEŃ GÓRSKI
Maglić
Park Narodowy Sutjeska
GÓRY DYNARSKIE
Korona Europy
BOŚNIA i HERCEGOWINA
Maglić od strony Jezioro Trnovačko
Dingoa, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons]

Maglić to najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Roztacza się z niego fantastyczna panorama, która jest nagrodą za trud i wysiłek włożony w pokonanie stromej, długiej trasy. Obejmuje ona m.in. kanion Pivy, Durmitor oraz liczne pasma górskie po bośniackiej stronie. Wznosi się na wysokość 2386 m n.p.m. w południowo-wschodniej części kraju, na terenie Parku Narodowego Sutjeska, na granicy z Czarnogórą. Ze szczytu zamierzamy zejść na bośniacką stronę do Jeziora Trnovačka, a potem przejść przez Park Przyrody Piva. Jezioro Trnovačka może stanowić cel dla wariantu łatwiejszego wycieczki.


- - - PLAN - - -
GODZINA
4.00
śniadanie w formie lunch pakietów
4.30
Tjentište – zbiórka całej grupy i wymarsz na szczyt
8.30
Prijevor
11.30
Maglić (2386 m n.p.m.) – przerwa 60 min.
12.30
początek zejścia ze szczytu
15:00
Jezioro Trnovačko – przerwa 30 min.
15.30
koniec pobytu nad jeziorem
19:00
Tjentište – zakończenie trasy pieszej
19:30
przejazd do hotelu, obiadokolacja, noclegdzień 4
wtorek, 30 sierpnia 2022
DZIEŃ WYPOCZYNKOWO-WYCIECZKOWY
(stanowi też dzień rezerwowy na Maglić)
Mostar
Panorama Mostaru
Ramirez, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Mostar to niewątpliwie turystyczna perełka Hercegowiny. To miasto wyjątkowe dzięki pięknu naturalnemu i osmańskiej architekturze. To w nim jest słynny Stary Most, symbol Mostaru i jedności dwóch jakże odmiennych ludów, zamieszkujących tę ziemię, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa miasta wywodzi się od słowa mostari, które oznacza strażników mostu. W mieście jest tez inny znany most, który zobaczymy Krzywy Most (Kriva cuprija).

Spacerując wąskim uliczkami starego miasta zwiedzać będziemy największe jego atrakcje, do których bezwzględnie należy meczet zbudowany na początku XVII wieku przez Osmanów. Dziś jest jednym z najlepiej zachowanych meczetów w okolicy. Wejdziemy na minaret, który jest również wieżą widokową, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Nie zabraknie również słynnego Starego Bazaru Kujundžiluk, zaliczanego do najbardziej urokliwych i najstarszych części Mostaru. Tam, a może wcześniej na plaży pod Starym Mostem, w jednej z klimatycznych kawiarenek spróbujemy legendarnej kawy bośniackiej, serwowanej w tradycyjnym zestawie zwanym džezva, czyli małym dzbanku (tygielku) z długą rączką, zwykle pięknie zdobionym.

W drodze powrotnej, jeśli czas pozwoli zatrzymamy się jeszcze w małej wiosce Blagaj, gdzie znajduje się słynny klasztor założony przez mnichów derwiszów w XVI wieku, wzniesiony u podnóża klifu.

- - - PLAN - - -
GODZINA
8.00
Tjentište - wyjazd
9.30Mostar – przyjazd, zwiedzanie największych atrakcji
• Stary Most z przerwą na bośniacką kawę i chłodne piwo w restauracji Karma
• przejście przez Stary Most do Starego Miasta (Kujundżiluk carsija), gdzie zwiedzamy:
• Meczet Karađoz Beg
• Krzywy Most (Kriva cuprija)
• Bazar Kujundžiluk - zakupy
16.00wyjazd z Mostaru
(w miarę wolnego czasu zatrzymamy się na zwiedzanie Tekke derwiszów w Blagaj)dzień 5
środa, 31 sierpnia 2022
DZIEŃ WYCIECZKOWY
Medjugorie, Kravica
przejazd do Chorwacji
Góra Krzyża (Križevac) wznosząca się nad Medjugorie
CJ, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Medziugorie (bośn. Međugorje) – miasto w Bośni i Hercegowinie, Znane przede wszystkim dzięki objawieniom maryjnym (zapoczątkowanym w 1981 roku), cały czas badanym przez kościół katolicki. Od średniowiecza posługę sprawowali tu franciszkanie, ale dopiero w 1892 roku założono natomiast parafię Medziugorie, której patronem jest święty Jakub, opiekun pielgrzymów, co stało się znamienne po roku 1981, kiedy rozniosła się wieść o objawieniach Matki Bożej i rozpoczął napływ pielgrzymów i turystów. Wieś składająca się pierwotnie z trzech osad, stała się ośrodkiem kultu religijnego, odwiedzanym przez rzesze wiernych z całego świata. Tego dnia będziemy przejeżdżać tędy i zatrzymamy się, bo poznać to miejsce, zobaczyć świątynię św. Jakuba i wejść na Górę Objawień.

Wodospady Kravica
[Marcin Ostajewski, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons]

W krasowym sercu Bośni i Hercegowiny odwiedzimy Wodospady Kravica, grupę wodospadów położoną wzdłuż rzeki Trebižat. Rozciągają się one na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu wodospadów dochodzi do 25 m. Wodospady te powstały wskutek akumulacji trawertynu. Ze względu na malownicze położenie i krystalicznie czystą wodę jest popularnym miejscem wśród mieszkańców niedaleko położonego miasta Ljubuški i oczywiście przyjezdnych turystów.

- - - PLAN - - -
GODZINA
8.00
Tjentište – śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd
10.30Medjugorie, kościół pw. św. Jakuba – zwiedzanie
11.30przejazd do wsi Podbrdo i wejście na Górę Objawień
13.00przejazd do wsi Studenici ma parking przy wodospadach Kravica
13.30Wodospady Kravica – zwiedzanie, przerwa na kawę
14.30koniec zwiedzania
17.30Biograd na Moru - zakwaterowanie, obiadokolacja, odpoczynek, noclegdzień 5
czwartek, 1 września 2022
DZIEŃ GÓRSKI
Dinara
GÓRY DYNARSKIE
Korona Europy
CHORWACJA
Dinara

Vrh Dinare, Dinara lub Sinjal (1830 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Chorwacji, leżącym w paśmie Dinara, należącym do Gór Dynarskich. Zbliżając się do tego masywu z pewnością imponować nam będzie południowo-zachodnia ściana masywu, która wznosi się 1400 metrów ponad otoczeniem jako 6-kilometrowy klif. Jednakże proponowana przez nas droga wejścia nie jest technicznie  trudna. Zaczynając wędrówkę miniemy ruiny zamku (lepiej będzie zwiedzić je w drodze powrotnej). Za nimi pojawia się las, który przez niedługi czas daje błogi cień, bo dalej będzie trudno o niego. Ścieżka w pewnym momencie rozwidla się się. Jedną odnogą będziemy wchodzić, drugą dla odmiany schodzić. W miarę nabierania wysokości widoki będą nas olśniewać. Droga nie będzie krótka, ale też niezbyt długa. Z pewnością pozwoli na częstsze odpoczynki i podziwianie wspaniałych widoków.

- - - PLAN - - -
GODZINA
5.00
Biograd na Moru - śniadanie w formie lunch pakietów, wyjazd
7.15Kijevo – przesiadka na bus, przejazd do Glavaš
7.45Glavaš – początek trasy pieszej
13.00Dinara (1830 m n.p.m.) – przerwa 60 min.
18.30Glavaš – zakończenie trasy pieszej przejazd busem do Kijevo, przesiadka do autokaru, odjazd do bazy
20.30Biograd na Moru - obiadokolacja, noclegdzień 6
piątek, 2 września 2022
DZIEŃ WYPOCZYNKOWO-WYCIECZKOWY
Park Narodowy Una
GÓRY DYNARSKIE
Štrbački buk
[By Nacionalni park Una - Vlastito djelo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35693583]

Wzdłuż południowo-zachodniej granicy z Chorwacją majestatycznie wije się rzeka Una. Towarzyszą jej jeszcze dwie inne rzeki - Krka oraz Unac, które wspólnie objęte ochroną parku narodowego. Miejsca te zaskakują niesamowitymi, trawertynowymi formacjami skalnymi i licznymi wodospadami, a także uroczymi wzgórzami i wszechobecną zieleń. Najsłynniejszym wodospadem całego parku narodowego jest bez wątpienia Štrbački buk. Położony jest na północ od miasteczka Kulen Vakuf. Ma 25 m wysokości. Równie przepiękne wodospady zobaczyć można obok miejscowości Martin Brod, gdzie Mały i Duży Wodospad są położone w bliskim swym sąsiedztwie i tworzą wyjątkowo malowniczą scenerię w połączeniu z licznymi trawertynowymi formacjami.


- - - PLAN - - -
GODZINA
7.00Biograd na Moru - śniadanie, wyjazd
10.30Martin Brod – przyjazd (potem przejazdy do kolejnych miejsc)
Park Narodowy Una – zwiedzane obiekty:
• Martin Brod (wodospady Una)
• Ostrovica (wzgórze z zamkiem)
• Štrbački buk (najwyższy wodospad na Unie)
20:00Biograd na Moru – przyjazd do bazy, obiadokolacjadzień 8
sobota, 3 września 2022
DZIEŃ GÓRSKI
Plitwickie Jeziora
GÓRY DYNARSKIE
Piltwickie Jeziora

Park Narodowy Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvička jezera) to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Chorwacji. Obejmuje szesnaście jezior krasowych o różnej wielkości, umiejscowione na różnych wysokościach, połączone widowiskowymi wodospadami, których naliczono tu ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – około 200 hektarów. Ich obszar zasilany przez rzekę Matica. Natomiast w okolicach Wielkiego Wodospadu pojawia się rzeka Plitwica, niżej z Parku Narodowego wypływa licząca 134 kilometry Korana. Niezwykły kolor wód Jezior Plitwickich oraz niezliczone kaskady wód przyciągają rokrocznie około półtora miliona turystów.
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest bardzo rozległy i można go zwiedzać wieloma różnymi trasami. Ponadto na niektórych odcinkach skorzystać można nieodpłatnie z niewielkich statków pasażerskich, bądź pociągów drogowych.
dzień 9
niedziela, 4 września 2022
DZIEŃ MORSKI
Telašćica
ARCHIELAG KORNATI

Ostatniego dni pobytu na Bałkanach wybierzemy się na całodniową wycieczkę do Parku Przyrody Telašćica. Popłyniemy tam statkiem, przeciskając się pomiędzy pasy wysepek, za którymi znajduje się otwarte morze, nad którym wyspy wznoszą się ogromnymi klifami (Klify Stene). W najwyższym punkcie osiągają one nawet 160 metrów, a w głąb morza dochodzą do 85 metrów, z fascynującym podmorskim światem, gdzie można spotkać bardzo rzadki koral czerwony. Można tu również podziwiać delfiny oraz zamieszkującego niedostępne skały orła szarego. Później zacumujemy w zacisznej Zatoce Telašćica, od której nazwany został cały park. Jest jedną z najlepiej osłoniętych przed wiatrami na Morzu Adriatyckim. Wcina się ona na 8 km w głąb wyspy. Tam posilimy się i poplażujemy nad słynnym Jeziorem Mir, które jest jednym z niewielu słonych jezior w Europie. Jezioro to poprzez liczne podziemne jaskinie łączy się z morzem. Stężenie soli w tym jeziorze jest nawet wyższe niż w otaczającym go morzu, co wynika to faktu, że wymiana wody jest w nim ograniczona, a część z niej stale wyparowuje. Temperatura jego wody może osiągnąć nawet 33ºC. Długość zbiornika wynosi 900 metrów, szerokość dochodzi do 300 metrów, natomiast głębokość do 6 metrów. 

W tym wspaniałym zakątku odpoczniemy przed podróżą powrotną do kraju.

Jezioro Mir


- - - PLAN - - -
GODZINA
8.00
śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Zadaru
rejs statkiem z plażowaniem nad Jeziorem Mir oraz obiadem na wyspie
ok. 18.00 wyjazd do kraju

Trasa przejazdu autokarem klasy turystycznej:
czas przejazdu: około 24 godziny


dzień 10
poniedziałek, 5 września 2022
POWRÓT DO POLSKI

Planowany przyjazd
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
około godz. 17.00
ZAKWATEROWANIE:
2 noclegi w Bośni i Hercegowinie: **Hotel Mladost w Tjentište
4 noclegi w Chorwacji: ***Pensjonat w Biograd na Moru
UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki,
szczególnie jeśli chodzi o trasy górskie na szczyty Maglić i Dinara,
które są priorytetowym punktem programu.

Rzecz ważna: na trasach górskich nie zapewniamy licencjonowanego przewodnika.
Uczestnikom podajemy trasę wycieczki, przekazujemy informacje na odprawie
organizowanej przed wyjściem w góry, a następnie koordynujemy całe przejście,

zapewniając tak jak zawsze: wzajemną przyjacielską opiekę.

CAŁKOWITY KOSZT WYCIECZKI
2250 zł
lub 2450 zł jeśli liczba uczestników będzie niższa lub równa 40 osób.

HARMONOGRAM WPŁAT
Termin
Kwota
do 3 dni od dnia zapisania się na wycieczkę
500 zł
do 10 maja 2022 r.
500 zł
do 10 czerwca 2022 r.
500 zł
do 10 lipca 2022 r.
500 zł
do 10 sierpnia 2022
250/450*

*Wysokość ostatniej raty uwarunkowana jest od liczby uczestników:
- w przypadku gdy liczba uczestników będzie wyższa niż 40 osób wynosić będzie 250 zł;
- w przypadku gdy liczba uczestników będzie mniejsza lub równa 40 osób wynosić będzie 450 zł.
O wysokości ostatniej raty uczestnik zostanie powiadomiony do dnia 15 lipca 2022 r.

Niedotrzymanie terminu wpłaty
może skutkować skreśleniem z listy uczestników,
bez prawa zwrotu dotąd wpłaconej kwoty.

Cena wycieczki obejmuje:

 • transport autokarem klasy turystycznej,
 • opłaty parkingowe,
 • opiekę pilota wycieczki podczas trwania całego wyjazdu,
 • 3x zakwaterowanie w hotelu Mladost*** w Tjentište,
 • 4x zakwaterowanie w pensjonacie*** Biogradu na Moru,
 • 7x obiadokolacja w hotelowej restauracji,
 • 5x śniadanie w hotelowej restauracji,
 • 2x śniadanie w formie lunch pakiet
 • ubezpieczenie NNW + KL,
 • kawę i herbatę w autokarze,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Dodatkowo płatne atrakcje (łączny koszt 120 euro):
 • opłaty wjazdowe do miast,
 • park narodowy Plitwickie Jeziora,
 • przewodnik;
 • rejs statkiem po Archipelagu Kornati,
 • taksa turystyczna.
Wymienione wyżej koszty wycieczek ze zwiedzaniem uczestnik wyprawy pokrywa podczas pobytu.

Cena nie obejmuje ubezpieczenia w zakresie uprawiania turystyki górskiej
(zabezpieczającego m.in. pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratunkowej).

Każdy uczestnik wyjazdu jest zobowiązany do posiadania ważnej karty EKUZ
Uwaga: EKUZ działa tylko na terenie państw Unii Europejskiej. 

Na obszar pozostałych państw trzeba wykupić odrębną polisę ubezpieczeniową. 
Uczestnicy we własnym zakresie wykupują również ubezpieczenie związane

z uprawianiem turystyki górskiej.

Wycieczki górskie nie są obowiązkowe.
Uczestnik może pozostać w ośrodku (lub przy autokarze)
i samemu zagospodarować sobie czas.

Uczestnik ponosi odpowiedzialność i konsekwencje (w tym finansowe)
w przypadku braku odpowiednich dokumentów
 oraz spełniania wymogów związanych z covid-19
w czasie trwania wycieczki na terenie państw pobytu i tranzytu.- - -

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas
- to świetnie! Co dalej?

Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników
musimy (zgodnie z prawnymi wymogami) spisać z Tobą
stosowną umowę (druk umowy do pobrania).

Następnie dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości wg harmonogramu wpłat na konto nr:

55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu BAŁKANY II 2022).


UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa
nie zwracamy dokonanych wpłat.
Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Wycieczkę oferujemy występując w roli Agencji Turystycznej. Oferujemy w niej udział podejmując współpracę z organizatorem turystyki - Biurem Podróży ALLINTravel z siedzibą w Krakowie. W przypadku tej imprezy turystycznej uczestnikom przysługują wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych, zaś przedsiębiorstwo, z którym współpracujemy, ponosi pełną odpowiedzialność za należytą realizację imprezy turystycznej.

Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.


Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy