Aktualna oferta wycieczek

MSP TW-03, etap 4: Lubogoszcz

Małopolski Szlak Papieski
MAŁOPOLSKA PAPAL TRAIL

T R A S A     W A R I A N T O W A
nr III - Beskid Wyspowy
etap 4/7


24 luty 2019
niedziela


ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 8.00

Lubogoszcz


Świat jeszcze w śnieżek zakuty
ale prawie już przeleciał luty
bardzo szybko zbliżają się zapusty
ruszaj z nami, aby cały rok był tłusty


Zgodnie ze staropolską tradycją
zachęcamy uczestników do stworzenia wesołego pochodu przebierańców. Obowiązuje w tym zupełna dowolność, choć nie powinno zabraknąć tradycyjnego konia, kozy, bociana, kominiarza, diabła, śmierci, doktora, baby i dziada, czy anioła podczas tej wędrówki. 


TRASA
Kasinka Mała (372 m n.p.m.) Lubogoszcz Zachodni (945 m n.p.m.) Lubogoszcz (968 m n.p.m.) Kasina Wielka (562 m n.p.m.)
Trasa w serwisie mapa-turystyczna.pl

mapowy czas przejścia: 3 godz. 40 min.
długość trasy: 9,8 km    suma podejść: 699 m   suma zejść: 503 m

UWAGA: Zabieramy również narciarzy, którzy chcieli by skorzystać z tras narciarskich ośrodka Kasina Ski. W ramach tego wyjazdu dajemy narciarzom czas na co najmniej 5 godzin białego szaleństwa.


Podążając za milczącym słowem,
słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór,
idą, wspinają się i pokonują samych siebie,
aby dotrzeć na szczyty.

JP II, Valle d'Aosta, lato 1986 r.


Szlak papieski poprowadzi nas na kolejne wzniesienie otaczające krainę Zagórzan. Kiedyś kwitła na nim gospodarka pasterska, dzisiaj porasta go piękny las, ale z jego szlaków podejściowych wciąż pojawiają się ładne widoki na okolicę. Z górą Lubogoszcz związanych jest sporo miejscowych legend i opowieści rojących się od czartów, płanetników, utopców, boginek i innych demonicznych postaci, które wypełniały życie Zagórzan. Obecnie na jego szczycie stoi krzyż metalowy postawiony w lecie 2010 roku. Jest on repliką krzyża ze szczytu Sass Pordoi we włoskich Dolomitach. Prócz niego na szczycie znajduje się miejsce odpoczynku dla turystów ze stołem i drewnianymi ławkami oraz miejscem na ognisko.

Wędrówkę na szczyt rozpoczniemy z Kasinki Małej wspinając się po zachodnim stoku Lubogoszczy, przy którym znajduje Baza Wypoczynkowa „Lubogoszcz”. To dawne obozowisko międzynarodowej organizacji o nazwie YMCA (Young Men’s Christian Association), która do Polski przywędrowała wraz z Armią Hallera po zakończeniu I wojny światowej. Jej symbolem jest równoramienny trójkąt, oznaczający trzy podstawowe cele stowarzyszenia - rozwój duchowy, fizyczny i umysłowy każdego człowieka. Ośrodek został zbudowany na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych, przybywały do niego grupy turystyczne z Łodzi, Warszawy i Krakowa, a nawet z Ameryki. Dziś z obiektów tych korzystają grupy harcerskie, zielone szkoły i wycieczki zbiorowe.

W 2003 roku na północno-wschodnim stoku Lubogoszczy odkryto stanowisko rzadkiej paproci języcznik zwyczajny (phyllitis scolopendrium). Stało się to małą sensacją przyrodniczą, ponieważ na obszarze Beskidu Wyspowego znane było tylko jedno stanowisko tego gatunku na Kostrzy (720 m n.p.m.). Stanowisko na Lubogoszczy liczy około 500 egzemplarzy. Bardzo cenny jest też rosnący na stokach Lubogoszczy las (zwłaszcza jodły), z którego szyszki i nasiona są zbierane przez służby leśne i gromadzone w centralnym banku nasion.

Widok z północno-wschodniego stoku Lubogoszczy.

Kończąc tą wędrówkę prowadzący zaprowadzą uczestników do miejsca, gdzie w pierwszych dniach września 1939 roku stoczony był zacięty bój 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka z napierającymi wojskami niemieckimi. Żołnierze brygady wspierani czołgami Vickers wyparli nacierającego wroga, zdobywając wzgórza w rejonie Kasiny Wielkiej i Mszany Dolnej. Dopiero dwa silne kontrataki pancerne zmusiły ich do wycofania się. Stoi w tym miejscu rzadko odwiedzany, mało znany pomnik upamiętniający ten bój, a wykonany przez Stanisława Dobrowolskiego z wieży lekkiego czołgu typu Vickers, uczestniczącego w kampanii wrześniowej.



Na trasie tej wędrówki
zaplanowaliśmy postój
i ognisko z kiełbaskami
na szczycie Lubogoszcza.




PLANOWANY POWRÓT
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
w godzinach 17.00 - 17.30



UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki.





Wycieczka stanowi jeden z etapów pokonywanych w ramach projektu


Kolekcjonerska Karta Etapu



Koszt przejazdu wynosi: 40 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy niezwłocznie dokonać wpłaty za przejazd
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko oraz hasło LUBOGOSZCZ




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy