Aktualne propozycje wycieczek

MSP TW-3, etap 5 i 6: Śnieżnica i Ćwilin

Małopolski Szlak Papieski
MAŁOPOLSKA PAPAL TRAIL

T R A S A     W A R I A N T O W A
nr III - Beskid Wyspowy
etapy 5/7 i 6/7


11 stycznia 2020
sobota


ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 9.00

Śnieżnica - Ćwilin


NA SZCZYCIE ĆWILINA ZASIĄDZIEMY PRZY OGNISKU
I POŻEGNAMY DZIEŃ SPOGLĄDAJĄC
NA ZACHÓD SŁOŃCA



TRASA
Kasina Wielka (562 m n.p.m.) Śnieżnica, stacja kolejki Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m.) Ćwilin (1072 m n.p.m.) Jurków (526 m n.p.m.)
Trasa w serwisie mapa-turystyczna.pl


mapowy czas przejścia: 3 godz. 45 min.
długość trasy: 9,8 km    suma podejść: 747 m   suma zejść: 783 m



W górach niknie bezładny zgiełk miasta,
panuje cisza bezmiernych przestrzeni,
która pozwala człowiekowi wyraźnie usłyszeć
wewnętrzne echo głosu Boga.

JP II

To jest propozycja sympatycznej i nietypowo kończącej się wędrówki (ognisko, kiełbaski i zachód słońca oglądany ze szczytu góry). Zaczniemy ją przy stacyjce kolejowej w Kasinie Wielkiej. Została oddana do użytku w 1884 roku jako stacja austriackiej państwowej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, łączącej Czadcę (słow. Čadca) i Husiatyn (ukr. Гусятин). Kolej ta była strategiczną alternatywą dla linii kolejowej Kraków - Przemyśl, bowiem cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I już wówczas spodziewał się wojny z Rosją, która przeszła do historii jako I wojna światowa. Gdy przeminęły czasy dwóch światowych wojen w zacisznym krajobrazie Beskidu Wyspowego zaczęły kursować pociągi osobowe łączące Chabówkę, Limanową i Nowy Sącz. Przy wypadach w góry korzystał z tutejszej zabytkowej stacyjki ksiądz Karol Wojtyła ze swymi studentami.

W obecnych czasach na stacyjce w Kasinie Wielkiej pojawiają się już tylko wyłącznie pociągi z parowozem ze skansenu w Chabówce. Regularny ruch pasażerski zamarł na niej. Zabytkowy XIX-wieczny budynek stacyjny wciąż tam stoi w niezmienionej bryle i wystroju. Od 2015 roku po pracach adaptacyjnych uruchomiono w nim pokoje gościnne i apartamenty do wynajęcia. Wpisał się już na stałe w tutejszy krajobraz.

Dworzec w Kasinie Wielkiej, który nigdy nie został poddany przebudowie wpisał się nie tylko dzieje kolei ale i filmu. Nawet światowego. Stanowił scenerię do nie jednego filmu polskiego i zagranicznego. W 2005 roku miał okazję znów związać się z żywotem Karola Wojtyły, gdy kręcono tu scenę do filmu „Karol - człowiek, który został papieżem”.

Szlak ze stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej zaprowadzi nas na południowo-zachodnie stoki Śnieżnicy, gdzie znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy. Obiekt ten założony został przez ks. Józefa Winkowskiego, katechetę gimnazjalnego z Zakopanego, który wędrował tędy w 1927 roku. Był to człowiek zafascynowany Beskidem Wyspowym i tak pisał o polance, którą zachwycił się podczas swojej wędrówki: „...Ta urocza, jak z rajskiego gdzieś świata. Oto miejsce wybrane i projektowane na kolonię. Młody bukowy las zieleni się po południowym stoku, a przetykają go poważne, głębokie w tonie świerki.” Ośrodek został zbudowany w 1928 roku, a pierwsze grupy młodzieży przyjechały do niego w 1930 roku. Oficjalne oddanie do użytku tego obiektu i poświęcenie przez kardynała Adama Sapiehę nastąpiło w 1936 roku. Kardynał był zresztą tutaj dwukrotnie wchodząc również na szczyt Śnieżnicy (w 1930 i 1936 r.), który wówczas wolny od lasu zachwycał pięknymi widokami. Adam Sapieha wchodził na niego w stroju kardynalskim, w towarzystwie góralskiej kapeli. Ośrodek na Śnieżnicy działał do 1939 roku. Po wojnie został przejęty przez państwo i zamieniony na schronisko górskie. Było ono intensywnie eksploatowane, ale bez przeprowadzania koniecznych remontów, co doprowadziło obiekt do znacznego zniszczenia. Po 1989 roku schronisko to zostało wykupione przez duszpasterzy młodzieżowych. Obecnie obiekt w całości należy do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, gdzie regularnie odbywają się rekolekcje, dni skupienia, obozy letnie i zimowe.

W miejscu wcześniejszej, niedużej kaplicy, w roku 1999 zaczęto budowę kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej, która stała się patronką Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. W ołtarzu głównym tej stylowej świątyni znajduje się cenny dar Jana Pawła II - obraz Matki Bożej Śnieżnej - patronki Śnieżnicy i regionu,  będący kopią obrazu w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Według legendy odnoszącej się do tej bazyliki jednemu z rzymskich patrycjuszy ukazała się Matka Boska z poleceniem wybudowania kościoła w miejscu, w którym zobaczy śnieg. Stąd też uznano, że i na Śnieżnicy będzie to również odpowiednie miejsce dla tego obrazu.


W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki,
które można podziwiać, ale niejako szkołę życia.

JP II, Les Combes, Przemówienie na Anioł Pański, 11.07.1999 r.

Ze Śnieżnicy przejdziemy na Ćwilin. Będzie to już tuż przed zachodem słońca. Rozpalimy ognisko i będziemy oczekiwać na zachód. Z polany szczytowej Ćwilinia można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w Beskidzie Wyspowym. W pogodne dni widać z niej Babią Górę i Tatry. W dniu 22 czerwca 1953 roku ksiądz Karol Wojtyła zakończył tutaj na tym samym szczycie wycieczkę wokół Kotliny Mszańskiej. Grupa ruszyła dalej w Beskid Żywiecki, ale Karol Wojtyła musiał zakończyć  wycieczkę wcześniej. Wrócił pociągiem z Kasiny do Rabki, a potem pojechał do Krakowa.

Po zachodzie słońca przy świetle czołówek zejdziemy do Jurkowa leżącego w dolinie Łososiny. Mieszkający tam górale wspominają: „Jegomość chodzili przez Półrzeczki”, czyli ks. Karol Wojtyła przebywał również w tej niedalekiej wiosce w górach, a nawet wraz z przyjaciółmi mieli palić tam ogniska; mogło to być w 1971 roku”.

Pożegnanie dnia na Ćwilinie.

OBSERWACJA ZACHODU SŁOŃCA
Charakterystyka warunków astronomicznych
odpowiadające współrzędnym geograficznym
szczytu Ćwilin

11 stycznia 2020 (so)
zachód słońca: 16:07
faza księżyca: pełnia - dzień 1
wschód księżyca: 16:45



Na trasie tej wędrówki zaplanowaliśmy postój i ognisko z kiełbaskami
na szczycie Ćwilina.



Lista niezbędnego sprzętu
  • niezawodne źródło świtała (najlepiej czołówka) z zapasem zasilania (baterii) wystarczającym na całą noc,
  • odzież chroniąca przed wiatrem i chłodem, włącznie z nakryciem głowy i rękawiczkami,
  • peleryna przeciwdeszczowa (parasol przy wietrze nie będzie dobrym rozwiązaniem, został przecież wymyślony dla ochrony przed słońcem;).
Warto również zabrać aparat fotograficzny, najlepiej ze statywem. Do niego też lepiej mieć zapas baterii lub akumulatorów.

Fotografowanie zachodu słońca - artykuł (kliknij tutaj...)


PLANOWANY POWRÓT
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
w godzinach 18.30 - 19.00



UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki.





Wycieczka stanowi jeden z etapów pokonywanych w ramach projektu


Kolekcjonerska Karta Etapu




Koszt przejazdu wynosi: 50 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy niezwłocznie dokonać wpłaty za przejazd
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko oraz hasło ĆWILIN




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy