Aktualne propozycje wycieczek

Bieszczady na 4 pory roku (4/4)

Rajd z Bieszczadzkimi Aniołami - daj się im dotknąć, odkryj ich tajemnicę oraz fenomen bieszczadzkiej przyrody przez cztery pory roku. Tam oddech gór zakołysze cię w marzeniach, a szmer strumienia doprowadzi cię do źródła. I wtedy poczujesz wiosenny zapach łąki i kwiatów budzących się do życia, później otoczy cię roztańczona przyroda kąpiącą się w promieniach lata, a gdy nadejdzie jesień usłyszysz szelest liści snujący ciepłe gawędy, aż na koniec przyjdzie zima i wówczas skrzypiące śnieżne ścieżki powiodą cię przez las powabnie utulony białym puchem. Takie właśnie będą te nasze Bieszczady, w najbardziej kompleksowym ujęciu, obejmującym niepowtarzalność i urodę w każdym wymiarze; zachwycające krajobrazy i zadziwiającą przyrodę, w ich najprawdziwszym, rzeczywistym przedstawieniu! To prawdziwa szansa zgłębienia legendy tych gór oraz wyniesienia z nich najcenniejszych wartości, niepowtarzalnego piękna w najszerszym zakresie - przez cztery pory roku. Przed nami czwarta z pór roku...
Świat roślin trwa w uśpieniu, zimuje pod postacią nasion lub podziemnych kłączy, cebul i bulw. Na powierzchni pozostają tylko bezlistne krzewy i drzewa liściaste oraz zimozielone krzewy i drzewa iglaste. Śnieg pokrywający drzewa chroni je przed przemarzaniem. Zwierzęta bezkręgowe i kręgowce zmiennocieplne pozostają w ukryciu przez całą zimę. Tylko ptaki i niektóre ssaki są aktywne niezależnie od temperatury otoczenia.
Dzień jest krótszy od pory nocnej. Najkrótsze dnie w skali całego roku sprawiają, że temperatura powietrza spada poniżej zera. Jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.
Zima ściele białym puchem, mrozik rześki
las utula, a w nim skrzypią śnieżne ścieżki –
załóż buty –
czas wyruszyć na wycieczkę!
16-19 lutego 2023
ODJAZD: Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00

dzień
1

Smerek stanowi zachodnie przedłużenie grzbietu Połoniny Wetlińskiej. Oddziela go od niej Przełęcz Mieczysława Orłowicza. Do wysokości 1050-1100 m n.p.m. stoki tego masywu porośnięte są lasem, a powyżej niego występuje już połonina.
Smerek tworzą dwa wierzchołki, które rozdziela trawiaste obniżenie, nazywane przez dawną miejscową ludność Dołyną. Jest to tzw. szczelina tensyjna. Północny, wyższy wierzchołek jest oddalony o kilkadziesiąt metrów od południowego i nie prowadzi do niego szlak turystyczny. Dla turystów dostępny jest wierzchołek południowy, na którym stoi żelazny krzyż. Obecny krzyż postawili mieszkańcy Wetliny, Smereka i Kalnicy 18 września 2018 roku dla upamiętnienia rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zastąpił on wcześniejszy krzyż, który musiał być wymieniony ze względu na zły stan techniczny (był za płytko zakotwiczony i posiadał przerdzewiałe elementy). Wcześniejszy krzyż miał prostą konstrukcję, a stanął tu z inicjatywy proboszcza parafii w Cisnej w 1976 roku, dla uczczenia 600-lecia powstania Archidiecezji przemyskiej.
Nowy krzyż na Smereku ma kształt trójkąta równoramiennego zakończonego krzyżem łacińskim (dla chrześcijan znak zbawienia, miłości i zwycięstwa nad śmiercią i szatanem). Został wykonany ze stali nierdzewnej. Jego wysokość wynosi 8 metrów i składa się z czterech elementów. Na każdej z trzech stron znajdują się pamiątkowe krzyże: krzyż franciszkański (tau jest ostatnią literą alfabetu hebrajskiego i greckiego oraz symbolem ocalenia niewinnych), krzyż podkarpacki (krzyż kawalerski jest herbem Stolicy Podkarpacia) i krzyż grekokatolicki.
Trasa →
Wetlina, Stare Sioło (623)  Przełęcz Orłowicza (1095)  Smerek (1222)  Przełęcz Orłowicza (1095)  Wetlina, Stare Sioło (623)
czas przejścia szlaku na mapie turystycznej dystans suma podejść suma zejść
3h55
10,2 km
553 m
553 m

dzień
2

Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych wzniesień polskich Bieszczadów, a to ze względu na łatwo dostępne schronisko tuż pod szczytem Hasiakowej Skały. Stojący obecnie na połoninie schron o nazwie „Chatka Puchatka”, nawiązuje do poprzedniego, to nowy obiekt oddany do użytku we wrześniu 2022 roku. Powstały w miejscu poprzedniego budynku. Pierwszy obiekt został tu wybudowany jako wojskowy posterunek obserwacyjny. W 1956 roku przejęło go PTTK, a od 1967 roku był całorocznym schroniskiem. Natomiast pierwszym jego dzierżawcą był legendarny Ludwik Pińczuk. W 2015 roku budynek przejął BdPN, który w w 2019 roku przystąpił do jego modernizacji. Najwyższe partie Połoniny Wetlińskiej pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, a poniżej 1050 m n.p.m. rosną lasy bukowe, które najlepiej zachowały się w dolinie Tworylczyka.
Połonina Wetlińska oraz sąsiedni Smerek mają nazwy nadane przez austriackich kartografów od leżących u ich stóp wsi. W tamtych czasach połoniny te były masowo wypasane (woły, jałówki) przez inne wsi położone u stóp masywu: Jaworzec, Zatwarnica, Berehy Górne. Grzbiet masywu posiada kilka kulminacji, a jego kontynuacją jest Smerek. Kulminacje Połoniny Wetlińskiej to: Roh (1255 m n.p.m.), Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.), Hasiakowa Skała (1228 m n.p.m.), Hnatowe Berdo (1187 m n.p.m.), Szare Berdo, (1108 m n.p.m.). Szlak turystyczny prowadzi na trzy z nich: Osadzki Wierch, Hasiakową Skałę i Szare Berdo.
Trasa →
Przełęcz Wyżnia (873)  Schronisko na Połoninie Wetlińskiej  Hasiakowa Skała (1228)  Osadzki Wierch (1253)  Schronisko na Połoninie Wetlińskiej  Przełęcz Wyżnia (873)
czas przejścia szlaku na mapie turystycznej dystans suma podejść suma zejść
3h45
9,3 km
444 m
444 m

dzień
3

Przed nami najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnica. Jego nazwa pochodzi od słowa „tarnita”, które w języku rumuńskim oznacza „siodło”. Patrząc na Tarnicę z Wołosatego faktycznie masyw Tarnicy swoim kształtem przypomina siodło. Ma osobliwą sylwetkę. Nasz szlak na Tarnicę rozpoczyna się nieopodal cerkwiska z przycerkiewnym cmentarzem dawnej wsi bojkowskiej Wołosate. To najkrótsza droga na bieszczadzką królową. Tarnica i przylegające do niej połoniny od dawna uznawane były za jeden z najpiękniejszych zakątków Bieszczadów. Kopuła Tarnicy znajduje się w centrum tzw. gniazda Tarnicy i Halicza obejmującego najwyższe szczyty w polskich Bieszczadach. Wznosi się nad kotłem źródlisk Wołosatki na ponad 600 m. Zbudowana jest z odpornych na erozje piaskowców otryckich tkwiących wśród bardziej poddanych na erozję ławic łupków i innych utworów. Z Tarnicy rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram, a przy sprzyjających warunkach można zobaczyć Gorgany, zaś z przeciwnej strony Tatry. Szczyt Tarnicy wieńczy stalowy krzyż. To już czwarty krzyż, który postawiono na niej. Pierwszy krzyż został postawiony w 1979 roku przez grupę kleryków. Miał około półtora metra wysokości i wykonany został z dwóch rur. W 1987 roku krzyż ten został przeniesiony na Halicz, a na Tarnicy postawiono nowy, większy krzyż, który miał upamiętniać wędrówki Karola Wojtyły po Bieszczadach, a szczególnie dzień, w którym przyszły papież stanął na Tarnicy, czyli 5 sierpnia 1953 roku. Liczył 7,5 metra wysokości. Trzeci krzyż na Tarnicy postawiono w 2000 roku, gdyż poprzedni pod naporem śniegu i wiatru złamał się. Nowy krzyż. stojący do dziś liczy sobie 8,5 metra wysokości.
Z Tarnicy poprzez przełęcz zwaną Siodło, przemieścimy się na Szeroki Wierch. Szeroki Wierch to rozległy grzbiet pokryty połoniną, ciągnący się na zachód. Posiada on cztery wierzchołki, a najwyższym z nich jest Tarniczka, z której rozciąga się dość ładna panorama. Grzbiet Szerokiego Wierchu biegnie równolegle do Bukowego Berda, od którego oddzielony jest doliną Terebowca, uznawaną często za najdzikszą w całych polskich Bieszczadach. Na południe stoki Szerokiego Wierchu opadają w stronę doliny Wołosatki.
Trasa →
Wołosate (737)  Siodło (1275)  Tarnica (1346)  Siodło (1275)  Tarniczka (1315)  Szeroki Wierch (1268)  Ustrzyki Górne (656)
czas przejścia szlaku na mapie turystycznej dystans suma podejść suma zejść
4h35
12,4 km
607 m
651 m


Tego dnia raczej wcześnie spać nie pójdziemy,
gdyż czeka nas uroczyste zakończenie projektu


oraz
Wieczór Karnawałowy
czyli co najmniej 8 godzin zabawy
przy ponadczasowej muzie
planujemy pełnowymiarową zabawę do godziny 1:00
po spoczynku pobudka o godzinie 9:00

Historia masek karnawałowych sięga czasów prehistorycznych. Hołubione one były przez bogów, szamanów, a i nasza kultura nie pozostała w tyle. Można posłużyć się chociażby przykładem Turonia obecnego w obrzędach jasełkowych podczas okresu świątecznego. Również znaczenie masek karnawałowych niekiedy nie jest przypadkowe. Maski karnawałowe pozwalają skrywać osobę, tak, aby nikt jej nie rozpoznał. Karnawał to czas, w którym możemy stać się zupełnie kimś innym i pod przykryciem zamaskowanej twarzy zmienić się w wybraną postać.


dzień
4

Piękno Bieszczadów obserwować można z niższych wzniesień. Wzdłuż grzbietu Bukowego Berda, na północy za doliną potoku Muczny ciągnie się niewielki grzbiet. Na jednej z kulminacji tego grzbietu o nazwie Jeleniowaty, postawiono w 2020 roku wieżę widokową liczącą aż 34 metry wysokości. Na jej taras widokowy prowadzi 170 stopni. To najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach. Wspaniała panorama, jaką można z niej podziwiać obejmuje Halicz, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską, Caryńską, a także ukraińskie Bieszczady.
Niewysoki grzbiet, w którym znajduje się Jeleniowaty, położony jest pomiędzy doliną Sanu na północy a pasmem Bukowego Berda na południu. Otaczają go doliny: Sanu od północy, Roztok od wschodu oraz Mucznego od południa i zachodu.
Trasa →
Muczne (719) - Jeleniowaty (907) - Brenzberg (831) - Muczne (719)
czas przejścia szlaku na mapie turystycznej dystans suma podejść suma zejść
1h35
4,3 km
215 m
212 m


W programie imprezy:
ZABAWA KARNAWAŁOWA


Baza noclegowa: Dom Rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych

Całkowity koszt wycieczki
Wyszczególnienie kosztów
Cena
autokar

270 zł

nocleg (3 noce)
wyżywienie:
- 3 x obiadokolacja w dniach 13,14,15.10.2022
- 3 x śniadanie w dniach 14,15,16.10.2022
420 zł*
* płatne bezpośrednio gospodarzowi obiektu w dniu przyjazdu


Koszt przejazdu wynosi:  270 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy dokonać wpłaty 270 zł
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko
oraz hasło BIESZCZADY-ZIMA


Inne wyprawy z tego cyklu:

19-22 maj 2022
12-15 sierpień 2022
13-16 październik 2022
ta wyprawa




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - niezwłocznie dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy