Aktualna oferta wycieczek

Tatrzańska Świątynia Lodowa 2022/23

Hrebienok
Tatry Wysokie
Spędź piękne zimowe chwile w Tatrach Słowackich,
przywieź stamtąd niezapomniane wrażenia
odwiedzając magiczną kopułę Tatrzańskiej Świątyni Lodowej,
pod którą powstała w tym roku kolejna niezwykła budowla.
Inspiracją do jej wzniesienia jest SERCE JEROZOLIMY
Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Nowością jubileuszowej, 10-tej Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest to,
że po raz pierwszy w historii
odwiedzający mogą wejść między lodowe ściany świątyni
i przejść obok tzw. Aedicule, który ukrywa miejsce grobu Jezusa.

Pod lodową świątynię wiedzie symboliczna Via Dolorosa,
ulica na Starym Mieście w Jerozolimie oraz tzw. Droga Cierpienia,
która składa się z 14 przystanków, a ostatnim jest sam grób.

Tatrzańska Świątynia Lodowa 2022/2023 [fot.Marek Hajkovsky/vt.sk]

Zręczne ręce artystów pod kierownictwem Adama Bakoša stworzyły lodową budowlę, która kryje w sobie wiele symboliki. Jest symbolom drogi pełnej cierpienia, którą przeszedł Jezus na Drodze Krzyżowej, symbolem pokoju ukazanym poprzez kaplice różnych wyznań świata i jednocześnie symbolem odwagi zwiedzających, którzy po raz pierwszy w historii Tatrzańskiej Świątyni Lodowej mogą wejść między lodowe ściany budynku“ - powiedział kierownik ośrodka górskiego Tatry Wysokie i Tatrzańskiej Świątyni Lodowej - Lukáš Brodanský.


TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA
WODOSPADY ZIMNEGO POTOKU
TRZY TATRZAŃSKIE SCHRONISKA

12 lutego 2023, niedziela

ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00



Zima w Tatrach i niezwykła budowla wykuta w lodzie

Co roku inspiracją dla tatrzańskich świątyń wykutych w lodzie są znane na całym świecie budowle. Obecna lodowa świątynia niesie wieloraką symbolikę - jest symbolem drogi cierpienia, którą przeszedł Jezus na Drodze Krzyżowej, symbolem pokoju ukazanym poprzez kaplice różnych wyznań świata i jednocześnie symbolem odwagi zwiedzających, którzy po raz pierwszy w historii Tatrzańskiej Świątyni Lodowej mogą wejść między lodowe ściany budynku.

Wraz z Adamem Bakošem przy jej budowie współpracowało 22 budowniczych i rzeźbiarzy ze Słowacji, Czech i Niemiec. W sumie zużyto 225 ton lodu i 1880 brył lodowych. Kopuła skrywająca to lodowe piękno ma średnicę 25 m, a najwyższy punkt budowli osiąga wysokość 10,5 m .

Tą niezwykłą budowlę masz szansę zobaczyć na własne oczy.
  • Wstęp pod lodową kopułę Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest bezpłatny dla zwiedzających.
  • Na Hrebienok można dostać się kolejką linową ze Starego Smokowca lub pieszo po trasie turystycznej.

To jeszcze nie wszystko...

Zaglądniemy do górskiego hotelu Hrebienok, a następnie udamy się do schroniska Bilíkova chata usytuowanego 5 minut drogi dalej na wysokości 1255 m n.p.m. Schronisko to funkcjonuje tutaj od 22 grudnia 1934 roku. Wcześniej w jego miejscu stały inne. Pierwsze pod nazwą Ruženina chata (pol. chata Róży) stanęło w 1875 roku. Potocznie mówiło się o nim Różanka. Potem, w 1884 roku dobudowano do niego hotel górski, a wówczas Różankę zamieniono na sklepik pamiątkarski. Obydwa te obiekty spłonęły w 1893 roku. W ich miejsce wzniesiono nowe dwa hotele, które w roku 1927 również zostały strawione przez pożar. Obecne schronisko od 1946 roku nosi nazwę od Pavla Bilíka (1916 - 1944), narciarza i pogranicznika, uczestnika słowackiego powstania narodowego, którego Niemcy schwytali w Starym Smokowcu i stracili w 1944 roku na zamku w Kieżmarku.

Po odpoczynku w Bilíkovej chacie pójdziemy do Wodospadów Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka) - zobaczyć jak wyglądają w zimowej krasie. Zielonym szlakiem zejdziemy do koryta Zimnego Potoku (słow. Studený potok). Potok ten tworzy się na wysokości około 1300 m n.p.m. z połączenia dwóch potoków: Małej Zimnej Wody (płynącego z Doliny Małej Zimnej Wody) i Staroleśnego Potoku (płynącego z Doliny Staroleśnej). Spływa przelewając się przez potężne głazy, a także przez wały moren, tworząc w ten sposób efektowne kaskady. Tworzą one cztery wyodrębnione wodospady.


Do pierwszego wodospadu dotrzemy już po 10 minutach. Zimna Woda tworzy tutaj szereg kaskad w zwężonym korycie zwanych Długim Wodospadem (słow. Dlhý vodopád). Położony jest on na wysokości około 1150 m n.p.m. Dalej mamy Wielki Wodospad (słow. Veľký vodopád), znajdujący się na wysokości około 1240 m n.p.m. Ma on efektowną kaskadę o 13-metrowej wysokości i wiele kotłów eworsyjnych. Obserwację wodospadu ułatwia metalowa platforma przerzucona nad potokiem. Ten wodospad uważany jest za najpiękniejszy ze wszystkich wodospadów Zimnej Wody. To jedno z najwcześniej odwiedzanych masowo miejsc w Tatrach. Tłem dla Wielkiego Wodospadu jest grań Łomnicy.

Podążymy dalej w górę Doliny Zimnej Wody, by po krótkim czasie dotrzeć do kolejnego wodospadu. Nosi nazwę Skryty Wodospad (słow. Skrytý vodopád). Powyżej niego na wysokości 1276 m n.p.m. znajduje się Mały Wodospad (słow. Malý vodopád). Idąc dalej oddalimy się od Potoku Zimnej Wody i dotrzemy do niewielkiego kamiennego budynku - Rainerowej Chatki (słow. Rainerova chata). To dawne schronisko, położone na wysokości 1301 m n.p.m. - najstarsze schronisko w Tatrach wybudowane w 1863 roku dla turystów zwiedzających Wodospady Zimnej Wody. Jego budowniczym był Ján Juraj Rainer, spiskoniemiecki działacz turystyczny, a także dzierżawca Starego Smokowca w latach 1833–1868. Schronisko to otrzymało wówczas niemiecką nazwę Rainerhütte. Rainerowa Chatka jest bardzo mała. Składa się tylko z jednego pomieszczenia. Dzisiaj nie oferuje już noclegów. Działa tu bufet, sklep z pamiątkami i muzeum tragarzy tatrzańskich tzw. nosiczów (słow. nosiče).

Horský hotel Hrebienok Bilíkova Chata Rainerova chata

Spod Rainerowej Chatki powrócimy na Hrebienok czerwonym szlakiem. Być może będzie jeszcze czas aby jeszcze raz zaglądnąć pod kopułę Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, ale w popołudniowy czas zwykle robi się wokół niej tłoczniej. Może będzie czas by odpocząć i przekąsić coś w restauracji Hrebienok. Potem zejdziemy do Starego Smokowca, a może niektórzy zjadą sankami (alternatywą będzie wygodna kolej linowo-terenowa). W klimatycznym Starym Smokowcu zakończymy tatrzańską wycieczkę.



PRZEBIEG TRASY PIESZEJ

Starý Smokovec (990 m n.p.m.) Hrebienok (1285 m n.p.m.) Bilíkova chata (1255 m n.p.m.) Wodospady Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka) Rainerova chata (1301 m n.p.m.) Hrebienok (1285 m n.p.m.) Starý Smokovec (990 m n.p.m.)

Na trasie trzy schroniska:
  • Horský hotel Hrebienok (1285 m n.p.m.)
  • Bilíkova chata (1255 m n.p.m.)
  • Rainerova chata (1301 m n.p.m.)

PLANOWANY POWRÓT
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
w godzinach 19.00 - 20.00




UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki.








Koszt przejazdu wynosi: 75 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy niezwłocznie dokonać wpłaty za przejazd
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko
oraz hasło TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy