Aktualne propozycje wycieczek

Droga do Santiago

Camino Português Central
Porto - Santiago de Compostela
2 - 18 czerwca 2023

Dla kogo jest ta droga? Na Camino spotkać można ludzi z całego świata. Niektórzy z nich wędrują samotnie i tak naprawdę nie chcą towarzystwa, ale wielu będzie szczęśliwych, gdy zagaisz z nimi towarzyską, przyjacielską rozmowę. Ludzie przechodzą Camino z różnymi intencjami i powodami - dla jednych jest to pielgrzymka o podłożu religijnym, dla niektórych czas na przemyślenia, a inni robią to z czystej przyjemności wędrowania i chęci poznawania nowych regionów, i znajdą się jeszcze setki powodów dla których warto wybrać się na ten szlak. Nie ma znaczenia czy jesteś chrześcijaninem, czy nie, gdyż na drogę do Santiago wyruszają ludzie wielu religii i światopoglądów. Camino tak naprawdę jest dla wszystkich, którzy go chcą.

Istnieje wiele wariantów Camino. Dlaczego nasz wybór padł na Camino Portugués Central? Camino Português Central to jeden z wielu szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Santiago de Compostela, a zarazem jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych Europy, który w 1998 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Camino Portugués jest drugim pod względem popularności szlakiem prowadzącym do Santiago de Compostela, a więc też mniej zatłoczonym niż popularniejsza droga francuska. Jednakże tak dobraliśmy termin wyprawy, aby uniknąć zatłoczonych dróg, bo sprzyja temu czerwiec, kiedy dopiero zaczyna się sezon na Camino, a poza tym nie jest jeszcze tak gorąco jak w lecie, ale przyjemnie ciepło. I co ważne portugalskie Camino prowadzi swojego pielgrzyma przez urozmaicone tereny dwóch krajów, Portugalię i Hiszpanię, przez urocze krajobrazy winnic, pól kukurydzy, nieduże lasy, przez wzniesienia i niewielkie góry, przez miasteczka i wsie, w których można poczuć zapach orzeźwiającego powietrza znad pobliskiego oceanu, a także sielski klimat wiejskiego życia, zobaczyć panie ręcznie piorące i panów pracujących w polu... Czas się tutaj zatrzymał i wielu pewnie powie sobie tak, na koniec tej wędrówki: Ach! Jakże przyjemnie byłoby zostać tutaj chwilę dłużej! Z pewnością na koniec pojawi się takie pragnienie, bo na Camino odkrywamy to, że niezwykłość zawsze znajduje się w zwyczajnych i prostych zwyczajach zwykłych ludzi.

Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wyprawę!

Będzie to droga do wewnętrznej harmonii i spokoju
oraz do ponownego odkrycia czegoś, o czym może zdążyliśmy zapomnieć -
droga Camino pomoże ci znaleźć odpowiedź na ważne pytania,
które sobie w życiu stawiasz.
Ta jedna podróż może być najważniejszą przygodą w Twoim życiu!

José Antonio Gil Martínez from Vigo, Spain, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Trasa przyjazdu na Camino Português została tak zaplanowana, abyśmy mogli zdobyć
aż 5 punktów szczytowych do Korony Europy.

Poniższa treść oferty zawiera kompletne informacje dotyczące zakresu założonego programu,
który sukcesywnie będziemy uzupełniać dodatkowymi szczegółami krajoznawczymi,
czy to ułatwiającymi przygotowanie się przejścia Camino Português.

Uwaga: paszporty pielgrzyma będziemy załatwiać na miejscu w Porto.


dzień 1
piątek, 2 czerwca 2023
A WIĘC W DROGĘ...
Niech spełniają się marzenia!

godz. 13:00 - wyjazd
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK

dzień 2
sobota, 3 czerwca 2023
PODRÓŻ
Genua - włoska perełka przy Via della Costa
Genua
[collection by DanieleDF1995, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons]

Legenda głosi także, że nazwa tego miasta pochodzi od rzymskiego boga Janusa, posiadającego dwa oblicza, z których jedno zwrócone jest ku morzu, a drugie ku górom. Genua ze względu na usytuowanie posiada takie same oblicza i z jednej strony otoczona jest morzem, a z drugiej ograniczają ją góry.

Genua to największe miasto, leżące przy starożytnej drodze Via della Costa - stolica regionu Liguria, w której podziwiać można największe nienaruszone Stare Miasto w Europie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość popularnych atrakcji turystycznych znajduje się w pobliżu głównego placu w Genui, zwanego Piazza de Ferrari. Wokół niego rozplata się sieć alejek i wąskich uliczek. Zgubienie się na nich jest zawsze fascynujące. Tutaj też bez trudu powinniśmy odnaleźć dom, w którym mieszkał najsłynniejszy Genuejczyk - Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki. Dziś w zrekonstruowanym wnętrzu tego domu znajduje się muzeum, w którym podziwiać można m.in. list, który sam Kolumb napisał w 1502 roku. W Genui znajduje się również największy w Italii port morski, istniejący od XII wieku.

W naszej podróży zatrzymamy się w Genui, aby poczuć klimat tego miasta i zobaczyć na własne oczy jego największe atrakcje.
Jimgordon91, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Po zwiedzeniu Genui nie rozstaniemy się jeszcze z krainą Ligurii i najpiękniejszych morskich krajobrazów Włoch, gdyż podróżować będziemy dalej na zachód przez Via della Costa w kierunku San Remo, na nocleg w kameralnie ulokowanym hotelu, tuż przy starożytnym trakcie i bezpośrednio nad Morzem Liguryjskim (część Morza Śródziemnego). Przed nocnym odpoczynkiem z pewnością udamy się jeszcze na wieczorny spacer nadmorską promenadą.

Nocleg:
otel Bobby Executive w San Remo
★★★
(Włochy)

dzień 3
niedziela, 4 czerwca 2023
PODRÓŻ
Chemin des Révoires
PREALPY NICEJSKIE
Korona Europy
MONAKO
Widok na Chemin des Révoires.
[Georges DICK, licences:CC-BY-SA]

Chemin des Révoires była dawną górską ścieżką, a obecnie znajduje się w dzielnicy Exotic Garden w Monako. Jest zajęta przez ogrody i budynki. Najwyższy punkt Monako położony na tej ścieżce osiąga wysokość 162 m n.p.m. Znajduje się na zboczach Mont Agel, góry, której szczyt znajduje się po stronie francuskiej w Prealpach Nicejskich, stromo opadających w tym miejscu do Morza Śródziemnego.

Nocleg:
otel Rey Arturo w Burgos
★★★
(Hiszpania)

dzień 4
poniedziałek, 5 czerwca 2023
DZIEŃ GÓRSKI
Torre
SERRA da ESTRELA
Korona Europy
PORTUGALIA
Torre (1993 m n.p.m.)
[Reinhard Müller, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons]

Torre jest najwyższym szczytem Portugalii kontynentalnej i drugim co do wysokości tego kraju (tylko góra Pico na Azorach jest wyższa). Nie jest charakterystycznym szczytem górskim, ale raczej najwyższym punktem na płaskowyżu. Na Torre można dotrzeć drogą 339. Torre słynie z opadów śniegu w miesiącach zimowych, co przyciąga dużą liczbę narciarzy do działającego tam ośrodka narciarskiego Vodafone. Latem rozciąga się z niego szeroki krajobraz, który w pogodne dni sięgnąć może oceanu. Jest tam też wykuty w skale pomnik na cześć patronki pasterzy Nossa Senhora da Boa Estrela Na miejscu znajduje się restauracja i sklepy z regionalnymi produktami, takimi jak ser Serra da Estrela.

0
Porto
Katedra w Porto
Porto jest jednym z piękniejszych miast Europy, położone u ujścia rzeki Douro. Dawno, dawno temu w epoce brązu była tu wioska rybacka, która później została rozbudowana przez starożytnych Rzymian. Wówczas osada rozrosła się do miasta portowego, które otrzymało nazwę Portus Calle. W średniowieczu nazwa przekształciła się na Portucale, a później objętą nią nazwę regionu, a potem państwa...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel ibis Porto Sao Joao w Porto
★★
(Portugalia)

dzień 5
wtorek, 6 czerwca 2023
1
Porto - Padrão Moreira - São Pedro de Rates
Katedra w Porto
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
25,2 km
412 m
444 m
7h15
Zaczniemy od krótkiego transferu autokarem do Mosteiro, omijając ruchliwe, hałaśliwe drogi przez obszary miejskie Porto i jego przedmieścia, ale przejedziemy dokładnie tą samą trasą (12,9 km), którą został wytyczony szlak Camino de Compostela. W Moreira rozpoczniemy pieszą wędrówkę, którą zakończymy dopiero w Santiago de Compostela. Punktem startu będzie kamienny słup z herbem Portugalii i krzyżem na szczycie, czyli padrão – tak właśnie nazywane je, a stawiane były przez portugalskich podróżników w epoce wielkich odkryć geograficznych, w celu zaznaczania pierwszeństwa w roszczeniu do ziem nowo odkrytych...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel ibis Porto Sao Joao w Porto
★★
(Portugalia)

dzień 6
środa, 7 czerwca 2023
2
São Pedro de Rates - Tamel
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
26,1 km
560 m
430 m
7h50
Przed nami kolejne lasy i wiejskie dróżki, które wpierw doprowadzą nas do wioski Pedra Furada. Nazwa wioski w tłumaczeniu oznacza „przebity kamień” i wiąże się z legendą o Świętej Leokadii, która miała być pogrzebana żywcem, lecz w swojej sile przeciwstawienia się śmierci i sile wszystkich swoich licznych cnót, podniosła głowę i przebiła nią ogromny kamień, który przykrywał jej grób. W ten sposób uciekła od przedwczesnej śmierci, zaś ów kamień, który miał być pokrywą jej grobowca, znajduje się obok kościoła parafialnego parafii Pedra Furada, tuż przy naszym szlaku. Nieopodal mamy restaurację „Pedra Furada”, w której można poczuć typową portugalską atmosferę, smacznie zjeść, napić się wspaniałego białego wina Porto, ale też zobaczyć mnóstwo pamiątek pozostawionych przez pielgrzymów El Camino...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel Contriz w Estela
★★
(Portugalia)

dzień 7
czwartek, 8 czerwca 2023
3
Tamel - Ponte de Lima
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
24,0 km
311 m
478 m
7h00
Przed nami droga bardzo urozmaicona, wiodąca przez pola i lasy, doliny i wzniesienia. Na samym początku mijamy ogromne drzewo eukaliptusowe, kilkunastokrotnie przewyższającego wysokością człowieka. Zaraz dalej skręcamy na brukowaną drogę, która wprowadza nas do miejscowości Aborim, gdzie za nowym kościołem przecinamy tory kolejowe. W krajobrazie zaczynają dominować zielone pola. Na niektórych uprawiana jest ciemnozielona kapusta. Gdzieniegdzie widzieć powinniśmy pasące owce i kozy. Przed Baluguães przejdziemy przez stary most Ponte das Tábuas nad rzeką Neiva. O jego istnieniu wspominają dokumenty pochodzące z 1135 roku. Został ulepszony na początku XVII wieku. Ten wielowiekowy most potwierdza znaczenie szlaku od czasów średniowiecznych. Już wtedy przebiegała tędy droga między z Porto do Ponte de Lima, i dalej do Composteli. Przy moście istnieje nieduża plaża nadrzeczna, w którym można schłodzić strudzone stopy w upalny dzień...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel Contriz w Estela
★★
(Portugalia)

dzień 8
piątek, 9 czerwca 2023
4
Ponte de Lima - Fontoura
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
25,6 km
611 m
553 m
8h10
Przed nami kolejny przepiękny etap Camino, choć wydaje się, że widoki na Dolinę Limy z poprzedniego dnia są nie do pobicia. Podczas tego etapu czeka nas też podejście wymagające większego wysiłku, gdyż przed nami wznosi się najwyższy punkt na naszym Camino. Na naszym odcinku znajduje się ponado dolina rzeki Minho (hiszp. i gal. Miño), która wyznacza granicę pomiędzy Portugalią i Hiszpanią. Wcześniej zatrzymamy się we wsi Fontoura, która swoimi korzeniami sięga odległych czasów, być może przedrzymskich. Ponoć nazwa Fontoura pochodzi od źródła znajdującego się w pobliżu Casa Alta, którego wody zawierały cząsteczki złota. Źródło to nazywano Złotą Fontanną, czyli Fonte d'Ouro, co może kojarzyć się współcześnie ze słynnym portugalskim winem Fonte d'Ouro, wielokroć wyróżnianym przez smakoszy. Przy owym źródle rozwinęła się z czasem osada, która swą nazwę wykształciła z nazwy źródła na Fontoura. Ponadto mówi się też, że nocowała tu (w miejscu zwanym Reguengo) - królowa Santa Isabel, czyli Elżbieta Portugalska, podczas powrotu z pielgrzymki do Santiago de Compostela. Fontoura znajduje się już blisko półmetka naszej drogi do Santiago de Compostela. Niewiele dzieli nas też od granicy portugalsko-hiszpańskiej - tylko 10 km. Chyba można to uczcić lampką Fonte d'Ouro...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel OCA Ipanema w Vigo
★★★
(Hiszpania)

dzień 9
sobota, 10 czerwca 2023
5
Fontoura - O Porriño
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
26,6 km
422 m
471 m
7h40
Tego dnia z samego rana będziemy kontynuować łagodne zejście do doliny Minho (hiszp. i gal. Miño). Dzisiaj mamy najdłuższy etap do przejścia. Większość pielgrzymów w takich sytuacjach rozpoczyna wędrówkę bardzo wcześnie rano, po to, żeby wcześniej być w albergues i mieć pierwszeństwo w wyborze łóżka. My o to nie musimy się martwić, bo wszystko mamy zarezerwowane.
Ruszamy. Na przemian przecinamy lasy i obszary rolnicze, a potem ponownie wchodzimy na Via Romana XIX. Znów idziemy przez ładny las, który rośnie w pobliżu wioski Cerdal. Przechodzimy średniowiecznym mostem Ponte Romana da Pedreira nad rzeką Pedreira. Dochodzimy do szosy krajowej, idziemy po niej chwilkę (150 m), mijamy sklepy i restauracje. Wchodzimy do miasta Valença. Valença, czasami nazywana Valença do Minho, jest portugalskim miastem granicznym. Valença to również punkt zbiegu portugalskiej drogi centralnej (Central) i przybrzeżnej (da Costa). W mieście Valença znajdziemy wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Najbardziej znaną jest twierdza nad rzeką Minho...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel OCA Ipanema w Vigo
★★★
(Hiszpania)

dzień 10
niedziela, 11 czerwca 2023
6
O Porriño - Redondela
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
20,6 km
297 m
308 m
6h05
Camino pnie się wyżej na Monte Cornedo (232 m n.p.m.), najwyższy punkt dzisiejszego odcinka. Niecały kilometr od kościoła św. Eulalii mijamy kamienny krzyż Cruceiro de Ánimas do Santo da Vitoria z 1734 roku – ciekawy, bo polichromowany. Znany jest również pod nazwą Cristo dos Cabaleiros. Po jakimś czasie w końcu osiągamy najwyższą kulminację dzisiejszej drogi. Zaraz dalej stoi Capela de Santiaguiño w otoczeniu parkowych drzew. Teren ogrodzony jest murkiem, ale jest dostępny. Jest tam miejsce odpoczynkowe, wyposażone w stoły i grill. Zaraz za tą kaplicą mamy skrzyżowanie. Camino wiedzie prosto ścieżką równoległą do szosy, ale 100 metrów w prawo mamy rondo z Pomnikiem Pielgrzyma, na który można zerknąć...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel OCA Ipanema w Vigo
★★★
(Hiszpania)

dzień 11
poniedziałek, 12 czerwca 2023
7
Redondela - Pontevedra
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
19,4 km
454 m
460 m
6h10
Wychodząc z Pontevedry zobaczyliśmy nadmorską osadę Cesantes z tajemniczą wyspą San Simón. W tej części portugalskiej Camino de Santiago doznamy bliskości zieleni oraz wspaniałych krajobrazów na ujście Ria da Vigo z majestatycznym mostem Rande. Ten odcinek szlaku jest bezwątpienia jeden z najpiękniejszych momentów Caminho Central Português pod względem krajobrazowym. Gdy dochodziliśmy do centrum miasta Redondela dołączyła do nas Caminho Português da Costa. Od teraz oba szlaki na większości odcinków będą prowadzić tymi samym drogami, niedaleko od oceanu. Naszym docelowym miejscem jest dzisiaj miasto Pontevedra...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel Scala w Padrón
★★★
(Hiszpania)

dzień 12
wtorek, 13 czerwca 2023
8
Pontevedra - Caldas de Reis
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
21,4 km
332 m
307 m
6h20
Przed nami stosunkowo prosty etap Camino. Od mostu Burgo idziemy na Rúa da Santiña, potem na Rúa da Gándara, która prowadzi wzdłuż parku przyrody Xunqueira del Alba. Są to rozległe tereny zielone (największe na terenie miasta Potevedra), zajmujące powierzchnię 80 ha, które ciągną się wzdłuż końcowego odcinka rzeki Gándara, w pobliżu jej ujścia do Lérez. Rzeka tworzy tu swoiste obszary podmokłe - mokradła, na których rośnie specyficzna flora. To miejsce bytowania wielu gatunków ptaków, a także motyli, ważek, płazów i małych ssaków, które można obserwować z ze specjalnych punktów obserwacyjnych...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel Scala w Padrón
★★★
(Hiszpania)

dzień 13
środa, 14 czerwca 2023
9
Caldas de Reis - Padrón
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
20,7 km
334 m
348 m
6h20
To będzie dość krótki etap, a doprowadzi nas do miasta bardzo silnie związanego z kultem św. Jakuba. Mieszkający tu dawno temu Rzymianie nazwali go na cześć cesarza Tytusa z dynastii Flawiuszy - Iria Flavia. Obecna, nazwa tego miasta w galicyjskim języku oznacza skałę, głaz, bądź wielki kamień. Do tego kamienia miała przycumować łódź z uczniami Santiago i jego ciałem. Kamień ten, mający kształt słupa, znalazł swoje miejsce poniżej ołtarza w kościele Igrexa de Santiago, stojącym przy naszym szlaku. W średniowieczu kamień ten stanowił podstawę ołtarza świątyni wzniesionej w IX wieku na polecenie biskupa Teodomira, w następstwie odkrycia miejsca złożenia szczątków Jakuba Apostoła. Zdarzenie to jest wszechobecne w tutejszej okolicy; stało się symbolem miasta...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otel Scala w Padrón
★★★
(Hiszpania)

dzień 14
czwartek, 15 czerwca 2023
10
Padrón - Santiago de Compostela
dystans suma podejść suma zejść czas przejścia szlaku na mapie turystycznej
21,3 km
417 m
184 m
6h40
Wyruszymy spod Hotelu Scala, który stoi zaraz przy naszym Camino. Czeka nas nieco pofalowany teren, a więc parę podejść i zejść, lecz trzeba nastawić się na więcej podejść, bowiem Santiago de Compostela leży 250 m wyżej od miejsca, gdzie rozpoczynamy ostatni etap wędrówki. Myśl ta z pewnością będzie nam dodawać skrzydeł. Przed nami tradycyjne galicyjskie wioski, otoczone zielonymi winoroślami i polami, obrabianymi częstokroć jeszcze tradycyjnymi metodami. Przed nami Santiago de Compostela; dzisiaj dotrzemy plac Praterías, na który otwierają się południowe drzwi wejściowe do Katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela...
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu


- - - PLAN - - -
GODZINAkm
7:00śniadanie
7:45Padrón, Hotel Scala0,0
8:30A Escravitude3,8
8:40Café Bar A Casina Galega6,6
9:10Faramello7,9
10:30Calo, most średniowieczny11,2
11:30Capela da Madalena (kaplica)14,9
13:00Santiago de Compostela, Xardín da Choupana (park)19,2
14:00Santiago de Compostela, katedra
- zakończenie Camino, uzyskanie Composteli
- zwiedzanie, czas wolny
21,3
18:00Katedra w Santiago de Compostela - msza z botafumeiro
19:30zbiórka przed katedrą, przejście do autokaru i odjazd do hotelu
19:45przyjazd do hotelu
20:00obiadokolacja

Po ukończeniu wędrówki najlepiej najpierw udać się do Biura Pielgrzyma:

Pilgrim's Reception Office
Rúa Carretas 33, Santiago de Compostela
tel.: +34 981-568-846
godziny obsługi pielgrzymów od 09:00 do 19:00

W Biurze Pielgrzyma:
  1. Przejdź do poczekalni Zona de espera.
  2. W poczekalni odbierz bilet ze swoim numerem;
  3. Odebrany bilet ma kod QR - zeskanuj go, aby sprawdzić orientacyjną godzinę odbioru dowodu ukończenia Camino (tzw. Composteli).
  4. Nie musisz czekać na wezwanie w poczekalni, ale zaleca wrócić na co najmniej 50 numerów wcześniej, aby nie stracić swojej kolejki.
  5. Gdy pojawi się twój numer, musisz udać się do korytarza Zona de pasillo, gdzie znajdziesz ekran wskazujący numer i stanowisko, na które musisz się udać, aby otrzymać „Compostellę” (przyznaną Compostelę odebrać można wyłącznie osobiście).
Uwaga: w okresach dużego napływu pielgrzymów nie jest gwarantowany odbioru Composteli tego samego dnia.

Ponadto na stronie https://oficinadelperegrino.com/ w zakładce Registro/Register wypełnić należy formularz swoimi danymi osobowymi i innymi danymi dotyczącymi naszego Camino.

Oprócz Composteli Biuro Pielgrzymów oferuje Poświadczenie pokonanego dystansu. Aby go uzyskać należy spełnić te same warunki, jakie wymagane są w Composteli. W dokumencie tym wykazany są dzień i miejsce rozpoczęcia Camino, trasa i przebyte kilometry, dzień zakończenia. Można go uzyskać również w odniesieniu do wcześniejszych Camino. Dokument ten jest nieco większy niż Compostela i jest wydrukowany na pergaminie. Jest ozdobiony łacińską frazą i miniaturą, obie z Kodeksu Calixtino. 

Uwaga:
Podczas mszy zobaczymy botafumeiro w akcji, którego pokaz zamówiliśmy specjalnie dla Państwa, ale trzeba pamiętać, że świątynia będzie otwarta dla wszystkich, więc lepiej być wcześniej, aby zająć dobre miejsce.

Informacje praktyczne:
Katedra w Santiago de Compostela otwarta jest codziennie w godzinach 9:00-20:00.
Do świątyni nie wejdziemy z dużymi pleckami – trzeba je wcześniej zostawić np. w pobliskim Centrum Pielgrzymkowym, czyli tam gdzie znajduje się Biuro Pielgrzyma.
Bilety: zwiedzanie Katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela jest darmowe.
Zwiedzanie muzeum jest płatne.

Nocleg:
otel Santiago Apóstol w Santiago de Compostela
★★★
(Hiszpania)

dzień 15
piątek, 16 czerwca 2023
11
Fisterra
W języku galicyjskim nazwa tego miejsca brzmi Fisterra, zaś w języku hiszpańskim Finisterre. To niewielka miejscowość w prowincji A Coruña, w regionie Galicja, leżąca na skalistym wybrzeżu Costa da Morte, czyli Wybrzeżu Śmierci, które dla okrętów i statków jest bardzo niebezpieczne. W czasach wczesnośredniowiecznych pielgrzymek Drogą św. Jakuba przylądek ten uważany był za koniec świata (finis terrae – koniec ziemi). Pielgrzymi przybywali tutaj, aby spalić swoje stare pielgrzymie ubrania i buty oraz dokonać obmycia w wodach Oceanu Atlantyckiego, co miało symbolizować oczyszczenie z grzechów i wejście w nowe, odrodzone życie. Umiejscowiono tu punkt zero Camino de Santiago, tutaj znajdziemy słupek milowy wskazujący koniec drogi lub jej początek – w zależności od spojrzenia na aspekt pielgrzymowania. To koniec jednej z wersji Camino wiodącego z Santiago de Compostela. Po przybyciu na cypel przylądka zobaczymy wokół bezmiar wód oceanu. Według legendy Fisterra było pierwszym miejscem, w którym apostoł Jakub postawił stopę w Galicji. Ze względu na tą historię miejsce to jest szczególne dla pielgrzymów i wielu z nich przybywa tu od kilku stuleci. Gdy i Ty dotrzesz tutaj, i wpatrzysz się w bezkres oceanu, z pewnością wzruszą cię myśli o tym, co przez te ostatnie dni przeżyłeś, co zobaczyłeś, kogo spotkałeś, i o tym jak się zmieniłeś. Do pełni szczęścia nie potrzeba tak wiele. Tu zakończymy naszą wędrówkę, lecz Camino wciąż pozostanie na zawsze w naszych myślach i sercach.
...ciąg dalszy znajdziesz wkrótce na blogu

Nocleg:
otelF1 Bordeaux Ville Aréna w Bordeaux
(Francja)

dzień 16
sobota, 17 czerwca 2023
PODRÓŻ POWROTNA
Kneiff
ARDENY
Korona Europy
Luksemburg
Kneiff (560 m n.p.m.)
[David Edgar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons]

Kneiff (560 m n.p.m.) to wzgórze w Ardenach położone na północny Luksemburga, w pobliżu trójstyku granicy z Niemcami i Belgią. Znajduje się w pobliżu miejscowości Wilwerdange w gminie Troisvierges. Jest najwyżej położonym punktem Luksemburga. Wzgórze jest częścią obszaru chronionego Naturpark Our.

Signal de Botrange
ARDENY
Korona Europy
Belgia
Signal de Botrange (694 m n.p.m.)
[LucT, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons]

Signal de Botrange (694 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Ardenów, usytuowany na płaskowyżu Hautes Fagnes, w prowincji Liège we wschodniej Belgii. Jest to najwyższy szczyt Belgii. W 1923 roku na szczycie zbudowano 6-metrową (20 stóp wysokości) wieżę Baltia, aby umożliwić odwiedzającym osiągnięcie wysokości 700 m n.p.m. (2300 stóp). W 1934 wybudowano tam kamienną wieżę telekomunikacyjną, której wierzchołek sięga 718 m n.p.m.

Nocleg:
otel ibis budget Aachen Raeren Grenze w Raeren
(Belgia)

dzień 17
niedziela, 18 czerwca 2023
PODRÓŻ POWROTNA
Vaalserberg
ARDENY
Korona Europy
Holandia
Vaalserberg (322 m n.p.m.)
[Tim Alex, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons]

Wzgórze Vaalserberg (322 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Holandii, znajdującym się około 20 metrów od trójstyku granic Holandii, Belgii i Niemiec. W latach 1830-1919 spotykały się w tym miejscu granice czterech państw – oprócz trzech dzisiejszych istniało wówczas terytorium sporne Moresnet, występowało tu zatem bardzo rzadkie w geografii politycznej zjawisko czwórstyku. Obecnie Vaalserberg jest atrakcją turystyczną. Znajdują się na nim dwie wieże widokowe, restauracje oraz labirynt. Na wzgórzu, w pobliżu jego szczytu znajdują się dwie wieże widokowe: po stronie holenderskiej Wieża Wilhelmina (35 m wysokości), a po stronie belgijskiej Wieża Króla Baudouina (50 m wysokości). Można z nich podziwiać panoramę okolicy. Wieża Wilhelmina posiada dodatkowo przeszkloną platformę, przez którą odwiedzający mogą spojrzeć w dół.



Przyjazd planowany jest w późnych godzinach nocnych
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK




UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki.






CAŁKOWITY KOSZT WYCIECZKI
5 490 zł
+ 90 euro (płatne pilotowi wycieczki w dniu wyjazdu)

HARMONOGRAM WPŁAT
Termin
Kwota
do 3 dni od dnia zapisania się na wycieczkę
500 zł
do 10 stycznia 2023 r.
1000 zł
do 10 lutego 2023 r.
1000 zł
do 10 marca 2023 r.
1000 zł
do 10 kwietnia 2023 r.
1000 zł
do 10 maja 2023 r.
990 zł*

Ostania rata wynosi 990 zł.
*Wysokość ostatniej raty uwarunkowana jest od liczby uczestników:
- w przypadku gdy liczba uczestników będzie mniejsza lub równa 45 osób
ostatnia wpłata będzie wyższa o 100 zł;
- w przypadku gdy liczba uczestników będzie mniejsza lub równa 40 osób
ostatnia wpłata będzie wyższa o 300 zł.
O wysokości ostatniej raty uczestnik zostanie powiadomiony do dnia 15 kwietnia 2023 r.
                                                        

Niedotrzymanie terminu wpłaty
może skutkować skreśleniem z listy uczestników,
bez prawa zwrotu dotąd wpłaconej kwoty.

Cena wycieczki obejmuje:

  • transport autokarem klasy turystycznej,
  • opłaty parkingowe,
  • opiekę pilota wycieczki podczas trwania całego wyjazdu,
  • 15x noclegów w hotelach */**/*** oraz w domu pielgrzyma,
  • 15x śniadanie,
  • 15x obiadokolacja,
  • msza na zakończenie Camino w Katedrze w Santiago de Compostela z pokazem słynnego botafumeiro,
  • opłata za przewodnika w Genui,
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena wycieczki nie obejmuje innych atrakcji podejmowanych przez uczestnika samodzielnie podczas wędrówki lub w ramach czasu wolnego np. opłat wstępu do zwiedzanych obiektów, zakupu paszportów pielgrzyma (ok. 2 euro), muszelek i innych souvenirów.

Cena nie obejmuje ubezpieczenia w zakresie uprawiania turystyki górskiej
(zabezpieczającego m.in. pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratunkowej).

Każdy uczestnik wyjazdu jest zobowiązany do posiadania ważnej karty EKUZ
Uczestnicy we własnym zakresie wykupują również ubezpieczenie związane
z uprawianiem turystyki górskiej.

Uczestnik ponosi odpowiedzialność i konsekwencje (w tym finansowe)
w przypadku braku odpowiednich dokumentów
 oraz spełniania wymogów związanych z covid-19
w czasie trwania wycieczki na terenie państw pobytu i tranzytu.



- - -

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas
- to świetnie! Co dalej?

Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości wg harmonogramu wpłat na konto nr:

55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu CAMINO).


UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa
nie zwracamy dokonanych wpłat.




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Wycieczkę oferujemy występując w roli Agencji Turystycznej. Oferujemy w niej udział podejmując współpracę z organizatorem turystyki - Biurem Podróży ALLINTravel z siedzibą w Krakowie. W przypadku tej imprezy turystycznej uczestnikom przysługują wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych, zaś przedsiębiorstwo, z którym współpracujemy, ponosi pełną odpowiedzialność za należytą realizację imprezy turystycznej.

Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.


Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy