...w dzień Trzech Króli
w Wysokie Tatry |
...gdzie niedaleko polskiej granicy,
na słowackim Hrebienoku, już po raz piąty
otwarto wykutą w lodzie świątynię,
jedną z głównych atrakcji zimowych Wysokich Tatr.
na słowackim Hrebienoku, już po raz piąty
otwarto wykutą w lodzie świątynię,
jedną z głównych atrakcji zimowych Wysokich Tatr.
TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA
WODOSPADY ZIMNEGO POTOKU
TRZY TATRZAŃSKIE SCHRONISKA
6 styczeń 2018
ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00
ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00
W ubiegłym roku lodowa świątynia stała się hitem sezonu zimowego w Wysokich Tatrach. Odwiedziło ją łącznie ponad 220 tysięcy osób. Twórcy tego niecodziennego projektu zamierzają powtórzyć swój sukces, dlatego tegorocznej zimy postarali się stworzyć jeszcze większą i okazalszą świątynię. W tym roku motywem przewodnim Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest „Hołd rodzinie”. Autorzy inspirowali się światowej sławy katalońskim projektantem Antonim Gaudim i jego dziełem – monumentalną rzymskokatolicką bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie.
O precyzję detali tatrzańskiej budowli zadbał Adam Bakoš z zespołem słowackich, czeskich i hiszpańskich rzeźbiarzy. Artyści musieli pracować od 10-12 godzin dziennie w temperaturze sięgającej nawet - 7 stopni Celsjusza. Do zbudowania świątyni posłużyło im blisko 1440 bloków lodu o łącznej masie ponad 190 ton! To niemal dwa razy więcej brył lodu niż w roku ubiegłym. W związku z tym, iż obecna świątynia jest większa, również chroniąca ją kopuła powiększyła swoją średnicę z 18 do 25 metrów. Tegoroczna Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku jest zatem jeszcze bardziej imponująca niż kiedykolwiek wcześniej.
Efektowne tło dla lodowej budowli stanowią witraże, wykonane przez szklarza i projektanta słowacko-greckiego pochodzenia Achilleasa Sdoukos, który w swoich pracach eksploruje możliwości niezwykłego materiału, jakim jest szkło. Jego efektowne dzieło ma postać ośmiu rozetowych okien wykonanych w technice fusingu w połączeniu z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi. Cztery z nich przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, zaś pozostałe cztery – pory roku.
Jakże trudno oprzeć się majestatowi budowli. Urzeka precyzją wykonania i detalami, które podkreśla klimatyczne oświetlenie. Widzieliśmy zeszłoroczne lodowe dzieło, śni nam się ono jeszcze po nocach, bo tamtej zimy przeniosło nas na chwilę do świata baśni.
Tatrzańska Lodowa Świątynia w zeszłym roku - zobacz relację z tamtej wyprawy - Tatrzańska Świątynia Lodowa i Wodospady Zimnego Potoku 2017 |
To jeszcze nie wszystko...
Zaglądniemy do górskiego hotelu Hrebienok, a następnie udamy się do schroniska Bilíkova chata usytuowanego 5 minut drogi dalej na wysokości 1255 m n.p.m. Schronisko to funkcjonuje tutaj od 22 grudnia 1934 roku. Wcześniej w jego miejscu stały inne. Pierwsze pod nazwą Ruženina chata (pol. chata Róży) stanęło w 1875 roku. Potocznie mówiło się o nim Różanka. Potem, w 1884 roku dobudowano do niego hotel górski, a wówczas Różankę zamieniono na sklepik pamiątkarski. Obydwa te obiekty spłonęły w 1893 roku. W ich miejsce wzniesiono nowe dwa hotele, które w roku 1927 również zostały strawione przez pożar. Obecne schronisko od 1946 roku nosi nazwę od Pavla Bilíka (1916 - 1944), narciarza i pogranicznika, uczestnika słowackiego powstania narodowego, którego Niemcy schwytali w Starym Smokowcu i stracili w 1944 roku na zamku w Kieżmarku.
Po odpoczynku w Bilíkovej chacie pójdziemy do Wodospadów Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka) - zobaczyć jak wyglądają w zimowej krasie. Zielonym szlakiem zejdziemy do koryta Zimnego Potoku (słow. Studený potok). Potok ten tworzy się na wysokości około 1300 m n.p.m. z połączenia dwóch potoków: Małej Zimnej Wody (płynącego z Doliny Małej Zimnej Wody) i Staroleśnego Potoku (płynącego z Doliny Staroleśnej). Spływa przelewając się przez potężne głazy, a także przez wały moren, tworząc w ten sposób efektowne kaskady. Tworzą one cztery wyodrębnione wodospady.
Wielki Wodospad. |
Do pierwszego wodospadu dotrzemy już po 10 minutach. Zimna Woda tworzy tutaj szereg kaskad w zwężonym korycie zwanych Długim Wodospadem (słow. Dlhý vodopád). Położony jest on na wysokości około 1150 m n.p.m. Dalej mamy Wielki Wodospad (słow. Veľký vodopád), znajdujący się na wysokości około 1240 m n.p.m. Ma on efektowną kaskadę o 13-metrowej wysokości i wiele kotłów eworsyjnych. Obserwację wodospadu ułatwia metalowa platforma przerzucona nad potokiem. Ten wodospad uważany jest za najpiękniejszy ze wszystkich wodospadów Zimnej Wody. To jedno z najwcześniej odwiedzanych masowo miejsc w Tatrach. Tłem dla Wielkiego Wodospadu jest grań Łomnicy.
Podążymy dalej w górę Doliny Zimnej Wody, by po krótkim czasie dotrzeć do kolejnego wodospadu. Nosi nazwę Skryty Wodospad (słow. Skrytý vodopád). Powyżej niego na wysokości 1276 m n.p.m. znajduje się Mały Wodospad (słow. Malý vodopád). Idąc dalej oddalimy się od Potoku Zimnej Wody i dotrzemy do niewielkiego kamiennego budynku - Rainerowej Chatki (słow. Rainerova chata). To dawne schronisko, położone na wysokości 1301 m n.p.m. - najstarsze schronisko w Tatrach wybudowane w 1863 roku dla turystów zwiedzających Wodospady Zimnej Wody. Jego budowniczym był Ján Juraj Rainer, spiskoniemiecki działacz turystyczny, a także dzierżawca Starego Smokowca w latach 1833–1868. Schronisko to otrzymało wówczas niemiecką nazwę Rainerhütte. Rainerowa Chatka jest bardzo mała. Składa się tylko z jednego pomieszczenia. Dzisiaj nie oferuje już noclegów, lecz działa bufet, sklep z pamiątkami i muzeum tragarzy tatrzańskich tzw. nosiczów (słow. nosiče).
Horský hotel Hrebienok | Bilíkova Chata | Rainerova chata |
Spod Rainerowej Chatki powrócimy na Hrebienok czerwonym szlakiem. Być może będzie jeszcze czas aby jeszcze raz zaglądnąć pod kopułę Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, ale w popołudniowy czas zwykle robi się wokół niej tłoczniej. Może będzie czas by odpocząć i przekąsić coś w restauracji Hrebienok. Potem zejdziemy do Starego Smokowca, a może niektórzy zjadą sankami (alternatywą będzie wygodna kolej linowo-terenowa). W klimatycznym Starym Smokowcu zakończymy tatrzańską wycieczkę.
PRZEBIEG TRASY PIESZEJ
Starý Smokovec (990 m n.p.m.) Hrebienok (1285 m n.p.m.) Bilíkova chata (1255 m n.p.m.) Wodospady Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka) Rainerova chata (1301 m n.p.m.) Hrebienok (1285 m n.p.m.) Starý Smokovec (990 m n.p.m.)
Na trasie trzy schroniska:
|
PLANOWANY POWRÓT
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
w godzinach 19.00 - 20.00
UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki.
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
w godzinach 19.00 - 20.00
UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki.
Siła wspomnień - zobacz jak było...
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz