Aktualna oferta wycieczek

Ciecień (GSBW-10)

Główny Szlak Beskidu Wyspowego
etap 10
Skrzydlna - Ciecień - Księża Góra - Cubla Góra - Szczyrzyc


DZIEŃ ODJAZDU
17 marzec 2018
sobota


MIEJSCE I CZAS
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 7.00

orientacyjna godzina powrotu: 18.30 - 19.30



Uwaga!
Po przyjeździe najpierw zwiedzamy dwie świątynie w Skrzydlnej,
którym patronuje św. Mikołaj z Miry - 
zabytkowy z XVI wieku
oraz nowy wybudowany w latach 80. i 90. XX wieku
.
Wewnątrz tych świątyń znajdziemy kilka wizerunków św. Mikołaja.

Zaliczymy w ten sposób kilka punktów
do Szlaków Świętego Mikołaja.
Panorama z Księżej Góry

TRASA
Skrzydlna (397 m n.p.m.) Pod Cietniem Ciecień (829 m n.p.m.) Pod Cietniem Księża Góra Cubla Góra (496 m n.p.m.) Diabli Kamień Szczyrzyc (332 m n.p.m.)
Trasa w serwisie mapa-turystyczna.pl


W dziesiątym etapie wędrówki Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego przemierzać będziemy wyniosły grzbiet pomiędzy Szczyrzycem i Wiśniową. Jego najwyższą kulminacją jest Ciecień (829 m n.p.m.), porośnięty lasem, ale znajdująca się na południowo-zachodnich stokach poręba pozwala cieszyć się piękną panoramą. W tym pięknym krajobrazowo miejscu zasiądziemy odpocząć przy ognisku.

Panorama z Ciecienia

Masyw Ciecienia jest nieco inny od typowych dla Beskidu Wyspowego pod względem budowy geologicznej, gdyż jest zbudowany z utworów płaszczowiny śląskiej, a nie (jak większość) z płaszczowiny magurskiej. Nie odznacza się również charakterystycznym „wyspowym” kształtem, zaś jego długi grzbiet ma przebieg południkowy. Przemierzymy niemal cały grzbiet tego pasemka, a opuszczając go zejdziemy pod Diabli Kamień, porzucony przez pewnego czarta (dlaczego tutaj?... z pewnością dowiemy się podczas tej wędrówki).

Diabli Kamień miał uczynić zniszczenie, ale, że czartowi się to nie udało, będziemy mogli zakończyć tą wędrówkę w Szczyrzycu, niegdyś stolicy potężnego powiatu sięgającego rozległością ziem od Tyńca po Tatry, która rozwijała się dzięki białym mnichom, czyli Cystersom. Cystersi dbali nie tylko o ducha mieszkańców Szczyrzyca i okolicznych wsi. Szczyrzyccy mnisi zasłynęli jeszcze z czegoś. W 1628 roku założyli browar klasztorny. Zaczęli w nim produkować piwo o nazwie „Złoty zdrój” stosując stare receptury. Obecnie browarniane tradycje Cystersów podtrzymuje sąsiadujący z klasztornymi budynkami minibrowar „Marysia”. Można w nim posmakować piwa szczyrzyckiego, tradycyjnie warzonego w różnych wersjach: nachmielonej „dwunastki”, słodkawej „Czternastki”, czy też innej jego odmiany. Warzy się ono tak jak dawniej, według tradycyjnych receptur i w dodatku na oczach wszystkich spragnionych. Jest to możliwe, gdyż minibrowar dzieli pomieszczenie z częścią restauracyjną. Nie wypada pytać, czy warto się skusić na kufelek by poznać smak tego cudownego, czy może niebiańskiego napoju. Sekret jego smaku stanowi oczywiście doskonała woda, która pochodzi ze źródła zwanego „Boskim” - tego samego, z którego wcześniej korzystali mnisi. Doskonałości tej dopełniają pozostałe naturalne składniki: jęczmień, chmiel, goryczka, słód.

Opactwo Cystersów w Szczyrzycu.
Opactwo Cystersów w Szczyrzycu.

W Szczyrzycu zakończymy ten etap wędrówki, a będzie ona dla niektórych osób półmetkiem całej wędrówki Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Kto wytrwa do niej nie opuściwszy żadnego jej etapu nominowany zostanie do „Srebrnego Rysia” - tak potocznie można nazwać srebrną odznakę Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego, przyznawaną za uzyskanie na tym szlaku co najmniej 180 punktów GOT. Na pewno będzie to okazja, aby świętować ten fakt.


- - -


Na trasie tej wędrówki postój i ognisko
z kiełbaskami zaplanowaliśmy pod szczytem Ciecienia.






Siła wspomnień - zobacz jak było...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy