Aktualna oferta wycieczek

Podróż przez Bałkany

NA TRASIE NAJPIĘKNIEJSZE GÓRY I ZABYTKI
STAROŻYTNEGO ŚWIATA
SERBIA
NA STAREJ PŁANINIE
BUŁGARIA
BAŁKAŃSKI KRÓL
GRECJA
U STÓP OLIMPU
10-23 czerwiec 2019

Paleo Panteleimonas i widok na Olimp

dzień 1
poniedziałek, 10 czerwca 2019
A WIĘC W DROGĘ...
bo życie mija bez względu na to, czy idziesz do przodu, czy stoisz w miejscu

godz. 12.00 - wyjazd
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK

Trasa przejazdu autokarem klasy luks:
Polska – Słowacja – Węgry – Serbia – Bułgaria – Grecja

Na przejazd wymagany jest paszport lub dowód osobisty.


dzień 2
wtorek, 11 czerwca 2019
DZIEŃ GÓRSKI
Midżur
STARA PŁANINA
Korona Europy
SERBIA
Midżur od serbskiej strony.
[By Mikel Iturbe Urretxa (MedzorUploaded by BokicaK)
[CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons]

Midżur (bułg. Миджур, serb. Миџор – Midžor) to szczyt górski w zachodniej Starej Płaninie, na granicy bułgarsko-serbskiej o wysokości 2169 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem zachodniej Starej Płaniny oraz Serbii (bez Kosowa). Leży na granicy serbsko-bułgarskiej i stoi na nim kamień graniczny. Zachodnie, wschodnie i południowe stoki masywu są trawiaste i nie tak strome jak kamieniste północne. Z racji, iż jest to góra serbska to „atak” na nią wykonamy od strony tego kraju, drogą najłatwiejszą z możliwych, we wczesnych godzinach porannych. Wiedzie tam łatwy i prosty szlak. Drogę na szczyt rozpoczniemy od osady Babin Zub, gdzie na wysokości 1500 m n.p.m. stoi górski hotel Babin Zub. Podążymy ku granicy górskimi halami, a potem grzbietem granicznym do szczytu.

- - - PLAN - - -
GODZINA
5.00
Stara Płanina, Planinarski dom Babin Zub (1564 m n.p.m.)
9.00
Midżur (bułg. Миджур, serb. Миџор; 2169 m n.p.m.) – przerwa 60 min.
12.30
Planinarski dom Babin Zub (1564 m n.p.m.) – zakończenie trasy pieszej
wyjazd do Bułgarii
14:30
/ 15:30
przejazd granicy serbsko-bułgarskiej
(przesunięcie czasu +1 godzina)
17.00
Samokow, Bułgaria – przyjazd do bazy, zakwaterowanie Hotel Zodiac

dzień 3
środa, 12 czerwca 2019
DZIEŃ GÓRSKI
Musała
BAŁKAŃSKI KRÓL
Korona Europy
BUŁGARIA
Pod szczytem Musały
[fot. Dorota i Marek Szala].

Musała (bułg. Мусала; 2925 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem masywu Riła, a zarazem najwyższym szczytem Bułgarii, jak i całego Półwyspu Bałkańskiego, a więc również najwyższym między Alpami i Kaukazem. Nazwa szczytu została nadana za panowania tureckiego i wywodzi się przypuszczalnie z arabskiego sformułowania „мус Аллах“, oznaczającą górę Boga, albo miejsce blisko Boga. Legenda głosi, że pierwszym człowiekiem na szczycie Musały był Filip II Macedoński w IV wieku p.n.e. Musała znajduje się na terenie Parku Narodowego Riła , słynącym z bogatej flory oraz fauny. Stanowi znakomite miejsce do siedlisk ptaków. Jest jednym z miejsc w Europie, gdzie można spotkać Pomurnika (Tichodroma muraria), niewielkiego ptaka górskiego gnieżdżącego się w trudno dostępnych miejscach górskich. Stoki masywu pokrywają górskie łąki z roślinnością alpejską. 

Na szczyt Musały wyruszymy najłatwiejszą drogą z Borowca, skąd znaczącą część przewyższenia pokonany kolejką gondolową. Gondole kolejki wyniosą nas na grzbiet Jastrzębców (bułg. Ястребец; 2369 m n.p.m.). Z kolejki tej skorzystamy również w drodze powrotnej. Stamtąd podążymy początkowo dość płasko ponad doliną Musaleńskiej Bistricy. Na naszej drodze będziemy mieli Schronisko „Musała” (Хижа Мусала; 2389 m n.p.m.), kilka jezior określanych mianem  Musaleńskich Jezior. Dotrzemy do jeziora uchodzącego za najwyżej położone w górach Riła i całego Półwyspu Bałkańskiego - jeziora Lodowego (bułg. Ледено езеро), przy którym funkcjonuje schron „Ледено езеро”. Po odpoczynku w schronie czeka nas wspinaczka skalistym żebrem z fenomenalną panoramą. Na szczycie Musały znajduje się stacja meteo oraz kolejne wysokogórskie schronisko. Trasę tą opisaliśmy https://gorskiewedrowki.blogspot.com/2014/09/musala-2925.html

- - - PLAN - - -
GODZINA
8.00
wyjazd z bazy do Borowca
8.30
Borowiec (bułg. Боровец) – zakup biletów i wyjazd kolejką gondolową
na Jastrebec
9.00
Jastrebec (bułg. Яcтребец; 2369 m n.p.m.) – rozpoczęcie trasy pieszej
12.30
Musała (bułg. Мусала; 2925 m n.p.m.) – przerwa 60 min.
15.00
Jastrebec (bułg. Яcтребец; 2369 m n.p.m.) – zakończenie trasy pieszej,
zjazd kolejką gondolową do Borowca
15:30
Borowiec - czas wolny
16.30
wyjazd do Samokowa
16:45
Samokow, Hotel Zodiac - przyjazd

dzień 4
czwartek, 13 czerwca 2019
DZIEŃ WYCIECZKOWY
Saloniki
STOLICA GRECKIEJ MACEDONII
Saloniki - Biała Wieża.
[I, Ωριγένης [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
or CC BY-SA 2.5  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons]

Saloniki są stolicą greckiej Macedonii, drugim co do wielkości miastem w Grecji, położonym nad Zatoką Salonicką, nad Morzem Egejskim. Od wieków miasto to leży przy głównych szlakach z zachodu na wschód i z południa na północ, w sąsiedztwie dużych rzek i blisko morza. Takie położenie zagwarantowało miastu rozkwit, bogactwa i różnorodność kulturową. Założone zostało około 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Thessalonike, córki Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego.

Saloniki są współcześnie europejską metropolią, która poszczycić się może wspaniałymi zabytkami takimi jak rotunda z przełomu III i IV wieku. Prawdopodobnie była świątynią Zeusa, adaptowaną później na kościół, przemianowany za panowania tureckiego na meczet. Niegdyś tworzyła całość z Łukiem Galeriusza (Kamara). Te i inny zabytki zobaczymy podczas wizyty w Salonikach. Usłyszymy też o kilku znanych postaciach, które urodziły się w tym mieście, w tym o braciach – Cyrylu i Metodym, którzy przyczynili się do chrystianizacji Słowian.

- - - PLAN - - -
GODZINA
8.30
wyjazd z Borowca
10.45przejazd granicy bułgarsko-greckiej
13.00Saloniki - zwiedzanie
17.00wyjazd z Salonik do Panteleimonas
18.30Panteleimonas – przyjazd do bazy, zakwaterowanie



dzień 5
piątek, 14 czerwca 2019
DZIEŃ WYPOCZYNKOWY
Panteleimonas - Riwiera Olimpijska

Zapoznanie się z miejscowością
Wypoczynek na plażach Riwiery Olimpijskiej

W miasteczku Panteleimonas będzie nasza baza. Jest to niewielkie, turystyczne miasteczko położone w sercu Riwiery Olimpijskiej, niezwykle kameralne i spokojne, gdzie góry łączą się bezpośrednio z morzem. Obiekty w których będziemy odpoczywać położone są zaledwie 100 metrów od pięknej, piaszczystej plaży oraz czystego, błękitnego morza. W sezonie miejscowość odwiedzana jest głównie przez Greków, którzy cenią sobie nie tylko spokój, ale również soczystą zieleń dającą zbawienny cień w upalne dni.

Plaża w Panteleimonas, a w wodzie to właśnie my (czerwiec 2018).
[fot. Dorota i Marek Szala]


dzień 6
sobota, 15 czerwca 2019
DZIEŃ GÓRSKI
Mitikas
GÓRA BOGÓW - OLIMP
Korona Europy
GRECJA
Mitikas (gr. Μύτικας; 2918 m n.p.m.)
[fot. Dorota i Marek Szala]

Mityczny Olimp zawsze przyciąga i hipnotyzuje. Jednak nikt nie miał odwagi zbliżyć się do siedziby bogów przez setki lat. W całej historii Grecji, okolice Olimpu wielokrotnie zmieniały właściciela. Byli tu Persowie, Rzymianie, Słowianie, Gaulowie, Bułgarzy, Turcy i Niemcy, lecz sama góra zawsze była wolna, zapewniając schronienie tym, którzy walczą o wolność (jak również opryszkom unikającym aresztowania). Starożytni Grecy wspinali się co najwyżej na Profitis Ilias, by złożyć dary bogom. Szczyt Mitikas próbowano zdobyć w XVII i XIX wieku, ale były to nieudane próby. Dopiero w sierpniu 1913 roku odnotowano pierwsze historyczne wejście na Mitikas, a dokonali tego szwajcarscy himalaiści Fred Boissonas i Daniel Baud Bovy oraz miejscowy przewodnik Christos Kakkalos. Od tamtego czasu minęło już 105 lat.

Mitikas to najwyższy szczyt Olimpu i Grecji, drugi najwyższy na Bałkanach po szczycie Musała w Bułgarii. Do niedawna jego wysokość wynosiła 2917 m, ale ostatnie pomiary wykonane przez Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach obliczyły jego wysokość na 2918 m i 80 cm. Tym razem zdobycie Mitikasa planujemy najkrótszą ze znanych dróg, czyli od strony Refuge B „Vrysopoules” (1800 m n.p.m.). Schronisko to leży na terenie wojskowym, a więc przejście przez ten teren wymagać będzie uzyskanie stosownych pozwoleń.

- - - PLAN - - -
GODZINA
4.00
wyjazd z bazy do Training center Mountain Ski Race (K.E.O.A.X.)
(zamiast śniadania uczestnicy otrzymują suchy prowiant: 4 kanapki, owoc, mała woda 0,5 l)
6.30 K.E.O.A.X. (1710 m n.p.m.)  rozpoczęcie trasy pieszej
6.50 Refuge B „Vrysopoules” (1800 m n.p.m.)
11.00 Skala (2866 m n.p.m.)
12.00 Mitikas (gr. Μύτικας; 2918 m n.p.m.) – przerwa 40 min.
14.00Skala (2866 m n.p.m.)
14.30Skolio (2912 m n.p.m.)
15.30Agios Antonios (2817 m n.p.m.)
16.30Refuge B „Vrysopoules” (1800 m n.p.m.) – przerwa 60 min.
17.50K.E.O.A.X. (1710 m n.p.m.) – zakończenie trasy pieszej, wyjazd do bazy
20.00 Panteleimonas – przyjazd do bazy

Uwaga: trasa miedzy szczytami Skala i Mitkas jest silnie eksponowana.



dzień 7
niedziela, 16 czerwca 2019
DZIEŃ WYPOCZYNKOWO-GÓRSKI
Wąwóz Kalipso
PIĘKNO UKRYTE W SKAŁACH MASYWU OSSY

Jego krajobraz nasuwa skojarzenia tropikalnego raju. Znajduje się na wschodnim stoku góry Kissavos w masywie gór Ossa, ukryty przed masową turystyką, wyjątkowo piękny kanion o nazwie Kalipso (gr. Faragi Kalipsos -Φαράγγι Καλυψώς). Kalipso to przełom rzeki, która spływając po zboczach góry tworzy kanion składający się z 9 wodospadów oraz tyle samo małych jezior z krystalicznie czystą wodą. Najwyższy z nich ma aż 70 metrów. Ten kanion należy do jednego z najpiekniejszych w Europie. Można uprawiać tutaj sport ekstremalny zwany canyoningiem. Jest to pokonywanie rzek, kanionów, wodospadów - połączenie wspinaczki i pływania. Do Kalipso wyruszymy z Kokkino Nero, leżącego w niesamowicie malowniczym miejscu, które swój urok zawdzięcza bliskości zarówno gór i lasów oraz wybrzeża i pięknego morza.




dzień 8
poniedziałek, 17 czerwca 2019
DZIEŃ GÓRSKI
Smolikas w Górach Pindos
TAM GDZIE NIEGDYŚ WALCZYŁY ZE SOBĄ SMOKI
Smolikas (gr. Σμόλικας; 2637 m n.p.m.)
[By Τσαδήμας Ανάργυρος / Armenistis at Greek Wikipedia [Attribution or Attribution], from Wikimedia Commons]

Jezioro Drakolimni
By Nikos A. Kanellopoulos
 (Own work (www.diafragma.gr))
[CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)],
via Wikimedia Commons
Mało znane Góry Pindos leżą w południowo-wschodniej Europie, na terenie Grecji i południowej Albanii. Zbudowane są ze skał osadowych - rogowców i łupków. Porastająca je roślinność jest urozmaicona. Zbocza porośnięte lasami sosnowymi i świerkowymi, a w wyższych partiach trawami i krzewami. Na obszarze tych gór ingerencja człowieka jest znikoma, dlatego są one siedliskiem rzadkich gatunków flory i fauny. Oferują one schronienie kozicom, sarnom, wilkom, a nawet niedźwiedziom. Jest też domem dużej liczby gatunków ptaków i gadów. Pod szczytem góry, zaraz przy naszym szlaku, znajduje się jedno z niewielu jezior w Grecji o charakterze alpejskim - jezioro Drakolimni (gr. Δρακολίμνη), co oznacza jezioro Jaszczurze, albo jezioro Smoka. Jezioro Drakolimni leży na wysokości 2000 m n.p.m., ma powierzchnię 1 ha, zaś jego maksymalna głębokość wynosi 4,95 m. Jest ono jedynym siedliskiem niezwykle rzadkiego i chronionego trytona wysokogórskiego - małego płaza, dorastającego do 12 cm długości, przypominającego wyglądem smoka. Te niezwykłe trytony można zobaczyć w mulistym dnie jeziorka. Według legendy miejscowych ludzi w dawnych czasach obszar ten był zamieszkany przez smoki, które walczyły ze sobą, rzucając kamieniami i sosnami. Ich bitwy stworzyły swoisty krajobraz góry i jezioro o nazwie Drakolimni.

Góry Pindos z najwyższym szczytem Smolikas sięgającym 2631 m n.p.m. są drugimi po Olimpie pod względem wysokości w Grecji. Przy sprzyjających warunkach szczyt ten oferuje niezwykle malownicze widoki. Otaczają go dookoła górskie łańcuchy - od północy masyw Gramos, zaś od południa Gamila. Przy dobrej widoczności można nawet z niego dostrzec Olimp.


- - - PLAN - - -
GODZINA
3.30
wyjazd z bazy do Pades (gr. Πάδες)
(zamiast śniadania uczestnicy otrzymują suchy prowiant: 4 kanapki, owoc, mała woda 0,5 l)
6.30 Pades (gr. Πάδες; 1096 m n.p.m.)  rozpoczęcie trasy pieszej
10.30grań między szczytami Mougouria (2080 m n.p.m.) i Misorahi (gr. Μισσοράχη; 2227 m n.p.m.)
11.15Jezioro Drakolimni
13.00 Smolikas (gr. Σμόλικας; 2637 m n.p.m.) – przerwa 40 min.
14.20Jezioro Drakolimni
14.50grań między szczytami Mogouria (2080 m n.p.m.) i Misorahi (gr. Μισσοράχη; 2227 m n.p.m.)
17.00Pades (gr. Πάδες; 1096 m n.p.m.) – zakończenie trasy pieszej
17.30 wyjazd do bazy
21.00 Panteleimonas – przyjazd do bazy



dzień 9
wtorek, 18 czerwca 2019
DZIEŃ WYPOCZYNKOWY
Panteleimonas - Riwiera Olimpijska
Riwiera Olimpijska
[By stitched by Marku1988 This panoramic image was created with Autostitch. Stitched images may differ from reality.
(Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons]

Tego dnia każdy zagospodarowuje czas sam. Panteleimonas to niewielkie, turystyczne miasteczko położone na Riwierze Olimpijskiej, niezwykle kameralne i spokojne, przy pięknej, piaszczystej plaży i nad czystym, błękitnym morzem. Powyżej położona jest starsza część miasteczka. Niedaleko znajdują się ruiny zamku w Platamonas (ok. 2 km), udostępnione do zwiedzania. Słowem będziemy delektować się atrakcyjnym połączeniem gór i morza, a także typowymi, śródziemnomorskimi klimatami Riwiery Olimpijskiej.


dzień 10
środa, 19 czerwca 2019
DZIEŃ WYCIECZKOWY
Ateny
W KOLEBCE CYWILIZACJI
Wzgórze Akropol
By Christophe Meneboeuf [CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Ateny to miasto o wyjątkowo ciekawej historii, z dostojnie górującym wzgórzem Akropolu. To stolica Grecji, ze wspaniałymi zabytkami starożytności - pięknie zachowane świątynie, obszerne ruiny, wspaniałe muzea związane z historią antycznej Grecji. To jedno z najważniejszych miast w historii ludzkości, kolebka naszej cywilizacji i miejsce narodzin demokracji, w którym tworzyli i rozwijali się Sokrates, czy Sofokles. Tego dnia oczywiście wejdziemy na wzgórze Akropol wznoszące się ponad 150 metrów nad miastem. Jego wierzchołek zagospodarowano już w czasach mykeńskich (prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e.), kiedy powstał na nim pałac otoczony murami. Na zboczach Akropolu znajduje się jeden z najważniejszych teatrów antycznego świata, zachowany w dość dobrym stanie Teatr Dionizosa. Zobaczymy też  największy i najwspanialszy ze starożytnych odeonów - Odeon Heroda Attyka. Obok Akropolu odszukamy jeden z największych zabytków, czyli ateńską Agorę ze świetnie zachowaną świątynią Hefajstosa. Tego dnia dostaniemy starożytne Ateny w pigułce, tyle ile oczywiście można zobaczyć w ciągu jednego dnia, czyli największe perełki miasta, które zostaną nam wyselekcjonowane z olbrzymiej metropolii zamieszkiwanej przez prawie 4 miliony ludzi.



dzień 11
czwartek, 20 czerwca 2019
DZIEŃ WYPOCZYNKOWO-WYCIECZKOWY
Paleo Panteleimonas
NA STOKACH OLIMPU, GDZIE CZAS ZWOLNIŁ
Paleo Pantelemonas
[fot. Dorota i Marek Szala]

Paleo Pantelemonas oddalone jest kilka kilometrów od brzegów morza i leży wysoko na stokach masywu Olimpu. Zastanawiające, dlaczego ktoś chciał osiąść w tak niedostępnym terenie. Budynki tej osady położone są na wysokości około 500 m n.p.m. Wioska powstała na początki XV wieku, a założyli ją górale wypasający na stokach Olimpu owce i kozy. Założyli ją z dala od morza, ustrzegając się od piratów, którzy łupili nadmorskie wioski. Paleo Pantelemonas posiada sieć wąskich uliczek wyłożonych kamieniem. Komuś, kto po raz pierwszy wchodzi do tego miasteczka wydawać się może, że łatwo się w nim zgubić. Miasteczko to jednak nie jest duże i jeśli zagubimy się w jakimś jego zakamarku, zawsze gdzieś znajdziemy przejście do głównej arterii. Osada sprawia wrażenie, jakby czas w niej nie upływał. Jej nieliczni już mieszkańcy zajmują się wszelakiego rodzaju rękodzielnictwem, w wyniku którego powstają niezwykle kunsztowne dzieła, które można nabyć. Funkcjonują tu też klimatyczne tawerny obrośnięte drzewami, w których można odpocząć i napić się tsipouro, tradycyjnego greckiego alkoholu. Wymyślili go podobno w XIV wieku mnisi na górze Athos. Dzisiaj należy do najpopularniejszych greckich alkoholi wysokoprocentowych. Przy uliczkach znajdziemy również sklepy z ziołami, produktami pszczelimi i herbatą ziołową. W centrum osady stoi kościół św. Panteleimona.



dzień 12
piątek, 21 czerwca 2019
DZIEŃ MORSKI
Skiathos
REJS NA WYSPĘ ARCHIPELAGU SPORAD

Skiathos - malownicza, bajeczna, oblana morzem i obsypana cudownymi plażami. Wśród nich mamy szczególnie urokliwą plażę Lalaria, pokrytą białymi otoczakami i Koukounaries ze złotym piaskiem skrzącym się w słońcu na skutek drobinek miki. Na ten dzień umówieni jesteśmy z kapitanem Kostasem. Udamy się z nim na całodzienny rejs na Skiathos. Podczas rejsu czeka nas wyśmienita zabawa na statku kapitana Kostasa, połączona z nauką Zorby i degustacją Metaxy. Po dopłynięciu na wyspę czeka nas zwiedzanie wyspy i przerwa na plażowanie. W stolicy wyspy - Porcie Skiathos zobaczymy kościół Agios Nickolaos z wieżą zegarową. Obok niego skorzystamy z punktu widokowego. W miasteczu stoją również mury obronne fortu Bourtiz wzniesione przez Wenecjan. Wzdłuż nich wytyczono ścieżki spacerowe

I jeszcze jedno - wyspa Skiathos znana jest też z niesamowicie położonego portu lotniczego. Pas startowy jest tu wyjątkowo krótki i wąski. Samoloty lądują tuż nad głowami plażowiczów i dachami samochodów. To właśnie też jest niecodzienną atrakcją wyspy. Na drodze tuż przy lotnisku można codziennie zobaczyć wielu turystów z aparatami fotograficznymi, chcących uwiecznić nietypowe lądowania samolotów.






dzień 13
sobota, 22 czerwca 2019
DZIEŃ WYJAZDU
Pożegnanie z Riwierą i Olimpem
Litochoro i Zatoka Termajska widziane z masywu Olimpu
Litochoro i Zatoka Termajska widziane z masywu Olimpu
[By Nikos Laskaridis (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons]

- - - PLAN - - -
GODZINA
10.00
wykwaterowanie, czas wolny
17.00 wyjazd do kraju

Trasa przejazdu autokarem klasy luks:
Grecja – Macedonia – Serbia – Węgry – Słowacja – Polska
czas przejazdu: około 24 godziny


dzień 14
niedziela, 23 czerwca 2019
POWRÓT DO POLSKI

Planowany przyjazd
Kraków, Aleja Jana Pawła II, parking przy NCK
około godz. 17.00




ZAKWATEROWANIE:

Niewielkie, turystyczne miasteczko Panteleimonas położone na Riwierze Olimpijskiej.
Niezwykle kameralne i spokojne miejsce.
Piękna piaszczysta plaża, czyste, błękitne morze.
W nadmorskim pejzażu ruiny zamku w Platamonas.
Atrakcyjne połączenie gór, morza i typowego, śródziemnomorskiego klimatu.
Doskonałe miejsce na wypoczynek.

Apartamentowiec ARETI

W ARETI mamy pokoje 2, 3 i 4 osobowe. Każdy z nich wyposażony jest w łazienkę z prysznicem, aneks kuchenny, lodówkę, czajnik, sztućce, talerze, szklanki, odbiornik TV oraz umeblowany balkon. O porządek w pokoju podczas pobytu dbają turyści samodzielnie.

Stołówka znajduje się w tym samym obiekcie (korzystaliśmy z niej podczas ostatniego wyjazdu).

Na terenie ośrodka dostępny jest bezpłatny internet bezprzewodowy WI-FI.
Nasz ośrodek położony jest w ścisłym centrum miasteczku przy głównej arterii Pantelemonas, w odległości 160 m od plaży i około 800 metrów od wzgórza Zamku Platamonas. Plaża piaszczysta - jedna z najpiękniejszych plaż Riviery Olimpijskiej z widokiem na Olimp oraz Twierdzę Platamonas z drugiej strony.
Lokalizacja naszej bazy.



UWAGA
Należy liczyć się z tym, iż niekorzystne warunki pogodowe
mogą wpłynąć na zmianę planu i założeń wycieczki,
szczególnie jeśli chodzi o trasy górskie.
Priorytetowym elementem programu jest wejście na szczyt Mitikas,
które w razie niesprzyjających warunków pogodowych podjęte zostanie
w innych dzień niż zaplanowany, nawet kosztem innej wycieczki górskiej.


Rzecz ważna: na trasach górskich nie zapewniamy licencjonowanego przewodnika.
Uczestnikom podajemy trasę wycieczki, przekazujemy informacje na odprawie
organizowanej przed wyjściem w góry, a następnie koordynujemy całe przejście,

zapewniając tak jak zawsze: wzajemną przyjacielską opiekę.





CAŁKOWITY KOSZT WYCIECZKI
1450 zł
+ koszty wycieczek 91 euro (do płacenia na miejscu)
+ koszty biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (Akropol 21 euro)
+ koszty pobytu w Bułgarii 48 euro (do płacenia na miejscu)
+ bilet na kolejkę gondolową (około 20 BGN)
+ 10 zł na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

HARMONOGRAM WPŁAT
Termin
Kwota
do 3 dni od dnia zapisania się na wycieczkę
250 zł
10 luty 2019 r.
300 zł
10 marzec 2019 r.
300 zł
10 kwiecień 2019 r.
300 zł
10 maj 2019 r.
300 zł

Niedotrzymanie terminu wpłaty może skutkować skreśleniem z listy uczestników,
bez prawa zwrotu dotąd wpłaconej kwoty.

Cena wycieczki obejmuje:
  • przejazdy autokarem klasy luks:
    - Kraków – Babin Zub (Serbia) – Samokow (Bułgaria) – Panteleimonas (Grecja)
    - Panteleimonas (Grecja) – Kraków
  • przejazdy autokarem w dniach wycieczek górskich (Midżur, Musała, Mitikas, Smolikas, Wąwóz Calypso, Paleo Panteleimonas);
  • 9 noclegów w Panteleimonas w dniach: od 13 do 22.06.2019 (dzień wyjazdu z Grecji);
  • 9 śniadań w dniach (kuchnia polska): od 14 do 22.06.2019 (dzień wyjazdu z Grecji)
    (w dniach realizacji wycieczek górskich na Mitikas i Smolikas oraz wycieczki do Aten  uczestnicy otrzymują śniadanie w postaci suchego prowiantu: 4 kanapki, owoc, mała woda 0,5l);
  • 9 obiadokolacji (kuchnia polska) od 13 do 21.06.2019;
  • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu;
  • opiekę polskojęzycznego rezydenta na terenie ośrodka;
  • opiekę lekarską (lekarz na każde wezwanie) w zakresie pomocy doraźnej (skaleczenia, udar słoneczny, zatrucie, itp.) oraz bezpłatny dowóz do szpitala.
Cena wycieczki nie obejmuje:
  • kosztów wycieczek ze zwiedzaniem:
    - Ateny (48 euro + 21 euro za bilet wstępu na Akropol);
    - rejs na Skiathos (38 euro);
    - Saloniki (5 euro);
  • kosztów pobytu w Bułgarii (48 euro) + bilet na kolejkę gondolową;
  • ubezpieczenia w zakresie uprawiania turystyki górskiej (zabezpieczającego m.in. pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratunkowej).
  • 10 zł na TFG
Koszty wycieczek ze zwiedzaniem uczestnik wyprawy ponosi podczas pobytu.


Każdy uczestnik wyjazdu jest zobowiązany do posiadania ważnej karty EKUZ.
Uczestnicy we własnym zakresie wykupują ubezpieczenie związane
z uprawianiem turystyki górskiej.


Wycieczki górskie na Midżur, Musałę, Mitikas, Smolikas,
czy też wejście do Wąwózu Calypso - nie są obowiązkowe.
Uczestnik może pozostać w ośrodku (lub przy autokarze)
i samemu zagospodarować sobie czas (można np. wtedy plażować).

- - -

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas
- to świetnie! Co dalej?

Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników
musimy (zgodnie z prawnymi wymogami) spisać z Tobą
stosowną umowę (wzór umowy).

Następnie dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:

55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu BAŁKANY 2019).

Pozostałe opłaty za wycieczki organizowane w Grecji i pobyt w Bułgarii
zapłacisz podczas wyjazdu.

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa
nie zwracamy dokonanych wpłat.

- - -

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
dla uczestników wyprawy BAŁKANY 2019
16 kwietnia 2019, godz. 18:00
Restauracja "U Filipa"
ul. Św. Filipa 25, 31-150 Kraków


Riwiera Olimpijska (czerwiec 2018).



Siła wspomnień - zobacz jak było w 2018 roku...



Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Wycieczkę oferujemy występując w roli Agencji Turystycznej. Oferujemy w niej udział podejmując współpracę z organizatorem turystyki - Biurem Podróży neoSZAWEL TRAVEL z siedzibą w Łodzi. W przypadku tej imprezy turystycznej uczestnikom przysługują wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych, zaś przedsiębiorstwo, z którym współpracujemy, ponosi pełną odpowiedzialność za należytą realizację imprezy turystycznej.

Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.


Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy