Aktualna oferta wycieczek

Korona Gór Świętokrzyskich

KORONA
GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH
i mnóstwo innych atrakcji
28 kwietnia - 3 maja 2023
ODJAZD: Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00


To zupełnie odmienna górska kraina, niż te, które najczęściej odwiedzamy. Jej szczyty nie pną się wzniośle ku chmurom, zaś najwyższe z nich ledwie przekraczają 600 m n.p.m. Te długie, niemal równoległe pasma wzniesień o lekko pofalowanej linii grzbietowej, oddzielone szerokimi dolinami, bardziej przypominają wzgórza, niż to, czym są naprawdę - Górami Świętokrzyskimi - najstarszymi górami w Polsce, które wypiętrzyły się w okresie kaledońskich ruchów górotwórczych, a ostatecznie ukształtowały w okresie trzeciorzędu, czyli wtedy, kiedy Karpaty zaczęły się dopiero piętrzyć.


W roku 2021 przemierzyliśmy najważniejszy trakt Gór Świętokrzyskich, czyli liczący 105 km długości Główny Szlak Świętokrzyski. Przy okazji zdobyliśmy 5 szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. Odwiedziliśmy również kilkanaście atrakcji znajdujących się na szlakach Stefana Żeromskiego, Miłośnika Puszczy Świętokrzyskiej, Turysty Świętokrzyskiego, czy Turysty Pieszego Województwa Świętokrzyskiego. Była to wspaniała wyprawa i spełniona, słoneczna majówka. Ledwie to niedawno było, jak się nam zdaje, a już przed nami kolejny rok i kolejna Wielka Majówka, na którą proponujemy dokończenie tego, co rozpoczęliśmy. Tym razem wiodącym tematem wyprawy będzie Korona Gór Świętokrzyskich, a wraz z nim będziemy finalizować inne turystyczne kierunki, w tym związane z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego. Zrobić to zamierzamy w ciągu jednego wyjazdu przez sześć kolejnych dni, bo przecież to opłaca się bardziej i czas można efektywniej wykorzystać, nie tracąc go na długie przejazdy autokarowe. Mamy stałą bazę wypadową w samym sercu Gór Świętokrzyskich, gdzie możemy też lepiej wypocząć, a będzie gdzie, bo tym razem zagościmy w okolicy wyjątkowo zacisznej, gdzie goście obdarzani są świętokrzyską tradycją i prawdziwie swojskim jadłem. Śpimy i jemy w miejscu, z którego na pewno nie będzie chciało się wyjeżdżać.

Przed nami kolejne wyzwanie i przygoda - zapraszamy na Wielką Majówkę w malowniczą krainę świętokrzyską.
 

Uwaga:
Uczestnicy poprzedniej wyprawy otrzymali od nas specjalne książeczki pn. „Dziennik Świętokrzyskich Wędrówek”. W książeczce takiej można ewidencjonować potwierdzenia do aż 4 różnych projektów odznak turystycznych jednocześnie:
  • Turysta Pieszy Województwa Świętokrzyskiego,
  • Turysta Świętokrzyski,
  • Miłośnik Puszczy Świętokrzyskiej,
  • Szlakami Stefana Żeromskiego – Ciebie jedną kocham.
Osoby, które takiej książeczki nie posiadają mają szansą uzyskania jej, ponieważ mamy jeszcze 15 egzemplarzy, które sprezentujemy pierwszym 15-tu osobom zapisanym na tą naszą kolejną wyprawę w Góry Świętokrzyski.




Dzień
1
PLAN TRAS:
1)Góry Suche (268) Fajna Ryba (347)  Góry Suche (268)
2)Dobrzeszów (264) – Dobrzeszowska (368) – Dobrzeszów (264)
3)Podklasztorna (300) Karczówka (339) Podklasztorna (300)
4)Zalezianka (317) – Osieczyńska (407) – Zalezianka (264)
5)Klonów (460) Bukowa Góra (482)  Psary (301)

Wędrówki po Górach Świętokrzyskich zaczniemy od ich zachodnich krańców, od Fajnej Ryby, która jest celem najbardziej wysuniętym na zachód. Potem będziemy przemieszczać się na wschód zdobywając łącznie pięć szczytów do Korony Gór Świętokrzyskich. Zatrzymamy się przy okazji w Strawczynie, w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się majątek dzierżawiony przez rodziców Stefana Żeromskiego, w którym pisarz przyszedł na świat. Z pisarzem związana jest również Karczówka, którą odwiedzimy tego dnia, znana jest również z panoramy i ze świątyni klasztornej pw. Św. Karola Boromeusza. Natomiast ostatnia trasa wiodąca przez Bukową Górę przeniesie nas w historie zawarte w „Echach leśnych”. Kończąc wędrówkę odnajdziemy miejsce, gdzie stała 2-letnia szkoła elementarna, w której nauki pobierał młody Stefan Żeromski, co później przeniósł do „Syzyfowych prac”.


✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ Wpisy do książeczek odznak turystycznych ✮✮✮
➊⁻Pasmo Klonowskie - Bukowa Góra (482 m n.p.m.),
➋⁻Wzgórza Suchedniowskie - Osieczyńska (407 m n.p.m.),
➌⁻Pasmo Dobrzeszowskie - Dobrzeszowska (368 m n.p.m.),
➍⁻Pasmo Przedborsko-Małogoskie - Fajna Ryba (347 m n.p.m.),
➎⁻Pasmo Kadzielniańskie - Karczówka (339 m n.p.m.).
Parki krajobrazowe: Suchedniowsko-Oblęgorski.
Miejsca pamięci narodowej: ➊⁻Zbiorowa Mogiła Powstańców 1863 r. na Karczówce.
Szlaki piesze: Góry Suche – Fajna Ryba – Góry Suche (2,4 km), Dobrzeszów – Dobrzeszowska – Dobrzeszów (1,9 km), Karczówka (0,8 km), Zalezianka – Osieczyńska – Zalezianka (6,7 km), Klonów – Bukowa Góra – Psary (6,4 km). Razem 18,2 km.
Przebycie szlaków: 18 km.
Rezerwaty przyrody: ➊⁻Góra Dobrzeszowska, ➋⁻Karczówka.
Przebycie szlaków: 18 km.
Grupa II: 1⁻Strawczyn - dom rodzinny, 2⁻Karczówka,
3⁻Bukowa Góra, 4⁻Psary - szkoła elementarna.
Ilość punktów za przebyte kilometry: 18.
Park Narodowy: Świętokrzyski.
Obiekty krajoznawcze: ➊⁻Bukowa Góra.
Ilość punktów za przejście piesze: 6.

Dzień
2
PLAN TRAS:
1)Wierna Rzeka (229) Zajączków (285) Miedzianka (356) Grząby Bolmińskie (330) Miedzianka (356) Góra Zamkowa (360)
2)Zelejowa (270) – Zelejowa (372) – Łom "Różanka" Zelejowa (307)

Dzień rozpoczniemy od ponownego spotkania z Żeromskim. Udamy się do miejscowości Wierna Rzeka, która niegdyś była częścią Rudy Zajączkowskiej. Przebywał tu często za młodu pisarza, u ciotki, której opowieści stały się kanwą powieści „Wierna Rzeka”. Powędrujemy stamtąd do wsi Zajączków, którą w XIX wieku dzierżawił ojciec pisarza, zanim przeniósł sie do Strawczyna. Dalej czekają nas malownicze wzniesienia Miedzianki, Grząbów Bolmińskich i Grzyw Korzeczkowskich. Pierwsze wzniesienie, Miedzianka to miejsce, które ukazuje harmonię natury, która łączy się tu z działalnością człowieka. Przed wiekami Miedzianka była jednym z głównych miejsc eksploatacji miedzianego kruszcu w Górach Świętokrzyskich. W 1569 roku pisano o niej „W tej górze kruszec miedziany bardzo dobry, srebra ma niemało. Lazur przy nim bardzo kosztowny i zielenica bardzo cudna. Z tej góry za inszych czasów bardzo wiele skarbów wychodziło i dziś ich jest wiele, ale trzeba robić, jenoby trzeba nakładu wielkiego”. Z Miedzianki przejdziemy na widokowe Grząby Bolmińskie, gdzie umowny wierzchołek wyznacza betonowy słupek pomiarowy skryty w dość gęstej roślinności. Kolejne pasmo, Grzywy Korzeczkowskie, podobnie jak wcześniejsze wzniesienia budują wapienie jurajskie, pokryte lasem mieszanym ze stanowiskami roślinności śródziemnomorskiej. Stamtąd dotrzemy na Górę Zamkową ze słynnymi ruinami Zamku w Chęcinach. Po zwiedzeniu zamku udamy się na Pasmo Zelejowskie, znajdujące się na północny zachód od Chęcin. Przejdziemy tam grzbiet Góry Zelejowej, gdzie wydobywane były marmury, uznawane za jedne z najcenniejszych w Górach Świętokrzyskich. Obecnie dawny kamieniołom wchodzi w skład rezerwatu przyrody Góra Zelejowa.


✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ Wpisy do książeczek odznak turystycznych ✮✮✮
➊⁻Grząby Bolmińskie (330 m n.p.m.),
➋⁻Grzywy Korzeczkowskie - Glinianki (336 m n.p.m.),
➌⁻Wzgórza Miedziankowskie - Miedzianka (356 m n.p.m.),
➍⁻Pasmo Chęcińskie - Zamkowa (360 m n.p.m.),
➎⁻Pasmo Zelejowskie - Zelejowa (372 m n.p.m.).
Zwiedzanie: ➊⁻Chęciny.
Miejsca pamięci narodowej: ➊⁻Miejsce pamięci AK w Chęcinach.
Szlaki piesze: Wierna Rzeka – Zajączków – Miedzianka – Grząby Bolmińskie – Glinianki – Góra Zamkowa – Chęciny. Razem 21,1 km.
Przebycie szlaków: 21 km.
Grupa II: 1⁻Ruda Zajączkowska (Wierna Rzeka), 2⁻Zajączków.
Rezerwaty przyrody: ➊⁻Góra Zelejowa.
Zwiedzanie: ➊⁻Chęciny.
Przebycie szlaków: 21 km.
Ilość punktów za przebyte kilometry: 21.

Dzień
3
PLAN TRAS:
1)Jaskinia Raj (266) Patrol (389) Trupień (365) Rzeka Bobrza Biesak (381) Przełęcz pod Obrazikiem (344) Pierścienica (367) Hałasa (394) Telegraf (406) Kielce (324)

Najpierw zwiedzimy jedną z najbardziej znanych pereł Gór Świętokrzyskich – Jaskinię Raj. Gdy wyjdziemy z jej poziemnych korytarzy pomaszerujemy w kierunku Pasma Zgórskiego, na którym zdobędziemy szczyt Patrol. Potem podążymy na wschód przez kolejne wzniesienia wznoszące się bezpośrednio ponad miastem Kielce. To i kolejne pasma będziemy mieli porośnięte lasami bukowo-jodłowymi, ale pokazujące się od czasu do czasu widoki na to miasto będą zapowiedzią spotkania z nim następnego dnia. Przemierzymy Biesak i Pierścienicę w Paśmie Posłowickim, następnie Telegraf w Paśmie Dymińskim, rozpoznawalny poprzez wysoki na 60 metrów maszt antenowy stojący na kopule szczytowej. Oba pasma otaczają dwie rzeki, z którymi zetknęliśmy się już wcześniej – Bobrza od strony zachodniej i Lubrzanka od strony wschodniej. W dolinie Lubrzanki zakończymy wędrówkę.


✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ Wpisy do książeczek odznak turystycznych ✮✮✮
➊⁻Pasmo Posłowickie - Biesak (381 m n.p.m.),
➋⁻Pasmo Zgórskie - Patrol (389 m n.p.m.),
➌⁻Pasmo Dymińskie - Telegraf (406 m n.p.m.).
Miejsca pamięci narodowej: ➊⁻Symboliczny Grób Żołnierzy Niezłomnych w Lesie Zgórskim,
➋⁻Most im. kpt. Kazimierza „Herwina” Piątka (Kielce, ul Chorzowska),
➌⁻Pomnik pomordowanych w 1943 r. (Kielce, ul Chorzowska).
Szlaki piesze: Jaskinia Raj – Patrol – Trupień – Biesak – Pierścienica – Telegraf – Kielce. Razem 16,8 km.
Przebycie szlaków: 17 km.
Wycieczka ze zwiedzaniem: Jaskinia Raj – Patrol – Biesak – Telegraf – Kielce.
Zwiedzanie:➊⁻Jaskinia Raj.
Rezerwaty przyrody: ➊⁻Jaskinia Raj.
Ilość punktów za przebyte kilometry: 17.

Dzień
4
PLAN TRAS:
1)Kielce: ks. Ściegiennego – Jana Pawła II – Duża – Rynek – Bodzeńtyńska – Plac św. Wojciecha – Mała – Plac Zamkowy - Muzeum Narodowe
2)Cisów (376) – Włochy (427) – Cisów (376)
3)Ociesęki (321) Jaźwina (361) Ociesęki (321)
4)Sędek (405) Kiełków (452) Sędek (405)

Pierwszą część dnia spędzimy na spacerze po najstarszej części Kielc. Poruszać się będziemy głównie po miejscach związanych ze Stefanem Żeromskim. Zaczniemy od pomnika z jego wizerunkiem, który został odsłonięty w 1985 roku przez jego córkę. Stamtąd udamy się do Muzeum Stefana Żeromskiego, które mieści się w gmachu dawnego Męskiego Gimnazjów Rządowego, którego uczniem był Żeromski. Potem pospacerujemy sobie Skwerem Stefana Żeromskiego, odwiedzając bazylikę katedralną, aż do „Wygwizdowa”, znajdującego się na północy kieleckiego rynku (miejsce to zyskało taką nazwę w „Dziennikach” Żeromskiego”). Odwiedzimy również kościółek św. Wojciecha, w którym bywał pisarz, kiedy mieszkał tu niedaleko rynku, podobnie jak w teatrze nazwanym obecnie jego imieniem. Spacer po starych Kielcach zakończymy odpoczynkiem na ławeczce w parku miejskim, gdzie z pewnością będziemy musieli odszukać Źródło Biruty, przy którym Żeromski spotykał swoją nieodwzajemnioną miłość – Helenę Skierską, którą przeniósł w „Syzyfowych pracach” jako boginię litewską Birutę. Około godziny trzynastej opuścimy Kielce. Udamy się w wędrówkę w trzy świętokrzyskie pasma, najbardziej wysunięte na południe: Ociesięckie, Cisowskie i Orłowińskie, na których zdobędziemy trzy kolejne szczyty do Korony Gór Świętokrzyskich.


✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ Wpisy do książeczek odznak turystycznych ✮✮✮
➊⁻Pasmo Ociesięckie - Jaźwina (361 m n.p.m.),
➋⁻Pasmo Cisowskie - Włochy (427 m n.p.m.),
➌⁻Pasmo Orłowińskie - Kiełków (452 m n.p.m.).
Miejsca pamięci narodowej: ➊⁻Pomnik Armii Krajowej (Skwer Stefana Żeromskiego),
➋⁻Tablica Tadeusza Kościuszki (Skwer im Jana Bularskiego),
➌⁻Pomnik Władysława Sikorskiego (Skwer im Jana Bularskiego),
➍⁻Miejsce egzekucji dokonanej przez hitlerowców 18 X 1944 r. (przy kościele św. Wojciecha).
Szlaki piesze: Cisów – Włochy – Cisów (3,3 km), Ociesęki – Jaźwina – Ociesęki (2,9 km), Sędek – Kiełki – Sędek (4,8 km). Razem 11,0 km.
Przebycie szlaków: 11 km.
Wycieczka ze zwiedzaniem: Kielce: ks. Ściegiennego – Jana Pawła II – Duża – Rynek – Bodzeńtyńska – Plac św. Wojciecha – Mała – Plac Zamkowy - Muzeum Narodowe.
Zwiedzanie: ➊⁻Muzeum Narodowe w Kielcach.
Przebycie szlaków: 11 km.
Grupa I: 1⁻Kielce - Muzeum Stefana Żeromskiego.
Grupa II: 1⁻Ulica ks. Piotra Ściegiennego (pomnik, szkoła),
2⁻Muzeum Stefana Żeromskiego, 3⁻Kościół pw. Świętej Trójcy,
4⁻Skwer Stefana Żeromskiego, 5⁻Bazylika katedralna pw. WNMP,
6⁻Źródło Biruty, 7⁻Park Miejski - Pomnik Stefana Żeromskiego,
8⁻Teatr im. Stefana Żeromskiego, 10⁻Rynek, 11⁻„Wygwizdów”, 12⁻Kościół pw. św. Wojciecha.
Ilość punktów za przebyte kilometry: 11.

Dzień
5
PLAN TRAS:
1)Pokrzywanka Górna (274) Chełmowa Góra (348) Pokrzywanka Górna (274)
2)Nowa Słupia (322) Buk Jagiełły Święty Krzyż (582) Nowa Słupia (322)
3)Huta Nowa (339) – Duża Skała Drogosiowa (447) Duża Skała – Huta Nowa (339)
4)Niestachów (266) Otrocz (372) Niestachów (266) Sikorza (361) Brzechów (280)

Wpierw zaglądniemy do Bodzentyna, gdzie stoi stara Zagroda Czernikiewiczów, potem przejedziemy pod specyficzne miejsce Gór Świętokrzyskich, górę niedużą, lecz unikatową – Górę Chełmową. Zbudowana jest ona w głównej masie z jasnego piaskowca dolnodewońskiego pokrytego pokładami lessu. W 1920 roku na jej stokach założono rezerwat przyrody, który stał się zaczątkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obecnie rezerwat wchodzi w skład Parku jako oddzielna enklawa. Znajdują się w nim naturalne stanowiska modrzewia polskiego (Larix polonica Racib). Niektóre rosnące w nim modrzewie to ponad 300-letnie okazy. Na stosunkowo niewielkim obszarze, jaki zajmuje Góra Chełmowa występuje również bardzo duże zagęszczenie mrowisk. Naliczono tu około pięciuset wielkich mrowisk, w których najczęściej występujące gatunki to mrówka ćmawa i rudnica. Tuż za Chełmową Góra mamy Nową Słupię, nieduże miasto, które niegdyś jako wieś była własnością opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. Odwiedzimy to miast i zwiedzimy w nim Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego wybudowane w miejscu, w którym odkryto pozostałości dymarek pochodzących z okresu od I do III wieku. Potem ruszymy na Święty Krzyż mijając Kamiennego Pielgrzyma, który według legendy był niegdyś rycerzem przepełnionym pychą. Ongiś pielgrzymując na Święty Krzyż skamieniał po tym, gdy oświadczył, że bijące na szczycie klasztorne dzwony biją na jego cześć. Od tego czasu ma przesuwać się co rok o jedno ziarenko piasku, a kiedy dotrze na szczyt ma nastąpić koniec świata. Po odwiedzeniu Świętego Krzyża zejdziemy z powrotem do Nowej Słupi, nieco inną ścieżką niż do góry, a której nadano nazwę: „Śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek”. Po zakończeniu wizyty w Świętokrzyskim Parku Narodowym, udamy się do Huty Nowe skąd wejdziemy na Pasmo Bielińskie, na którym musimy odszukać wierzchołek Drogosiowej, leżący poza znakowanymi szlakami (znów będzie świetna zabawa w poszukiwania). Zanim powrócimy do bazy udamy się jeszcze na leśne wzniesienia Pasma Brzechowskiego i Grupy Otrocza, zbudowane ze skał kambryjskich i dewońskich.


✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ Wpisy do książeczek odznak turystycznych ✮✮✮
➊⁻Pasmo Pokrzywiańskie - Chełmowa Góra (348 m n.p.m.),
➋⁻Pasmo Brzechowskie - Sikorza (361 m n.p.m.),
➌⁻Grupa Otrocza - Otrocz (372 m n.p.m.),
➍⁻Pasmo Bielińskie - Drogosiowa (447 m n.p.m.)
Świętokrzyski Park Narodowy: Muzeum Parku na Świętym Krzyżu.
Parki krajobrazowe: Sieradowicki.
Muzea: ➊⁻Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie,
➋⁻Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi.
Miejsca pamięci narodowej: ➊⁻Droga Pamięci wydarzeń narodowowyzwoleńczych 1861-1863 w Nowej Słupi (szlak na Święty Krzyż).
Miejscowości: ➊⁻Bodzentyn.
Szlaki piesze: Pokrzywianka Górna – Góra Chełmowa – Pokrzywianka Górna (1,8 km), Nowa Słupia – Łysa Góra, Święty Krzyż – Nowa Słupia (4,0 km), Huta Nowa – Drogosiowa – Huta Nowa (4,9 km), Niestachów – Otrocz – Niestachów – Sikorza – Brzechów (7,8 km). Razem 18,5 km.
Przebycie szlaków: 19 km.
Zwiedzanie: ➊⁻Bodzentyn,
➋⁻Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, ➌⁻Święty Krzyż.
Muzea: ➊⁻Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie.
Rezerwaty przyrody: ➊⁻Kamień Michniowski.
Przejście szlaku przez Łysogóry: Nowa Słupia - Święty Krzyż (2 km). Przebycie szlaków: 19 km.
Ilość punktów za przebyte kilometry: 19.
Park Narodowy: Świętokrzyski.
Muzea przyrodnicze: ➊⁻Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu.
Ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze: ➊⁻Ścieżka przyrodnicza „Śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek” (Święty Krzyż - Nowa Słupia).
Pomniki przyrody: ➊⁻Buk Jagiełły.
Obiekty krajoznawcze: ➊⁻Święty Krzyż, ➋⁻Gołoborze Świętokrzyskie.
Ilość punktów za przejścia piesze: 4.

Dzień
6
PLAN TRAS:
1)Kapliczka św. Barbary (386) Kamień Michniowski (423) Jaskinia Ponurego Kapliczka św. Barbary (386)
2)Ciechostowice (303) – Altana (405) – Ciechostowice (303)

Ostatni dzień wypełniony będzie głównie zwiedzaniem świętokrzyskich atrakcji. Odbędziemy tylko dwie krótkie wędrówki, zdobywając ostatnie dwa szczyty do Korony Gór Świętokrzyskich: Kamień Michniowski oraz daleko odsuniętą na północ Altanę. Zatrzymamy się w Suchedniowie, przy najstarszym jego zabytku - kościele pw. Świętego Andrzeja Apostoła, stojącym nad rzeką Kamionka. Potem przejedziemy doliną tej rzeki dalej na północ do Skrażyka Kamiennej, gdzie zwiedzimy Muzeum im. Orła Białego, które przez ostatnie lata wyrosło na jedną z najważniejszych placówek kulturalnych i atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim, a to dzięki jednej z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha. Można w nim zobaczyć wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojska i wojskowości. Kolejnym przystankiem będzie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, które zlokalizowane jest na obszarze dawnych zakładów wielkopiecowych. Obejrzymy w nim obiekty związane z hutnictwem, w tym jedną z największych na świecie maszyn parowych. Wśród atrakcji znajdujących się na terenie starachowickiego muzeum ujrzymy również słynne samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych m.in. pierwszy z całej rodziny pojazdów STAR oznaczony numerem 20, a także terenową wersję STAR-a 266R, który uczestniczył w X Rajdzie Paryż–Dakar w 1988 roku. W kolekcji tych samochodów jest tez unikatowy STAR 660M2 skonstruowany na potrzeby Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979. Innym wątkiem muzeum jest wystawa paleontologiczna, która przeniesie nas miliony lat w przeszłość. I na koniec naszej drugiej wyprawy w Góry Świętokrzyskiej pozostawiliśmy Wąchock, w którym wsłuchamy się cysterskie opowieści zwiedzając romański kościół klasztorny. Jednakże Wąchock jest chyba nieco bardziej znany z dowcipów, którego bohaterem jest sołtys, i mimo, że nie sprawuje on już władzy wykonawczej w Wąchocku, bo od 1994 roku sprawuje ją burmistrz, to stoi w nim pomnik sołtysa znanego z owych dowcipów. Przed odjazdem do domu udamy się do niego, aby przypomnieć sobie te najbardziej znane dowcipy, aby humor nas nie odstępował, bo pewnie smutno nam będzie, gdy przyjdzie godzina odjazdu i powrotu z Wielkiej Majówki.


✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ Wpisy do książeczek odznak turystycznych ✮✮✮
➊⁻Wzgórza Niekłańsko-Bliżyńskie - Altana (405 m n.p.m.),
➋⁻Pasmo Sieradowickie - Kamień Michniowski (423 m n.p.m.).
Rezerwaty: ➊⁻Kamień Michniowski.
Muzea: ➊⁻Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej,
➋⁻Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach,
➌⁻Muzeum Ojców Cystersów w Wąchocku.
Miejscowości: ➊⁻Skarżysko-Kamienna, ➋⁻Starachowice,
➌⁻Suchedniów, ➍⁻Wąchock.
Szlaki piesze: Kapliczka św. Barbary – Kamień Michniowski – Kapliczka św. Barbary (4,3 km), Ciechostowice – Altana – Ciechostowice (3,0 km). Razem 7,3 km.
Przebycie szlaków: 7 km.
Muzea: ➊⁻Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej,
➋⁻Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach,
➌⁻Muzeum Ojców Cystersów w Wąchocku.
Rezerwaty przyrody: ➊⁻Kamień Michniowski.
Przebycie szlaków: 7 km.
Ilość punktów za przebyte kilometry: 15.


Dolina Kielecko-Łagowska z Klonówki.


Podczas tej wyprawy będziemy przemierzać szlaki i zwiedzać obiekty,
które pozwolą zdobywać m.in. następujące odznaki:

Korona Gór Świętokrzyskich
Miłośnik Puszczy Świętokrzyskiej
  
Szlakami Stefana Żeromskiego - Ciebie Jedną Kocham
  
Turysta Świętokrzyski
  
Turysta Pieszy Województwa Świętokrzyskiego
  
Znam Parki Narodowe
   





Pozostała wizualizacja naszej bazy dostępna pod linkiem powyżej.

Całkowity koszt wycieczki
Wyszczególnienie kosztów
Cena
autokar
370 zł
nocleg (5 nocy)
wyżywienie:
- 5 x obiadokolacja w dniach 28-30.04, 1-3.05.2023
- 5 x śniadanie w dniach 29-30.04, 1-3.05.2023
750 zł*
* płatne bezpośrednio gospodarzowi obiektu w dniu wyjazdu





Koszt przejazdu wynosi: 370 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy bezzwłocznie dokonać wpłaty za przejazd
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko
oraz hasło KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH





Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - niezwłocznie dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy