Aktualne propozycje wycieczek

Dolina Kościeliska


13 styczeń 2024

ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00

Dolina Kościeliska
Hala Ornak - Smreczyński Staw

Oto tatrzańska sielanka
Łagodną wabi ponętą,
Jak dziewczę, co uśmiechniętą
Twarzyczką wita kochanka...
Przez skał rozdartych podwoje
Przegląda wąwozu łono,
Gdzie szumią srebrzyste zdroje
Melodię głazom nuconą -
Przez skał rozdartych podwoje
Świerk zwiesza konary swoje,
I słońca blask się przeciska...
To Kościeliska!

(Kościeliska wg Adama Asnyka)


trasa podstawowa
Kiry (927 m n.p.m.) Cudakowa Polana Wyżnia Kira Miętusia Lodowe Źródło (971 m n.p.m.) Polana Pisana Tomanowa Dolina, wylot Schronisko PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) Tomanowa Dolina, wylot Smreczyński Staw (1227 m n.p.m.) Tomanowa Dolina, wylot Polana Pisana Wyżnia Kira Miętusia Cudakowa Polana Kiry (927 m n.p.m.)

mapowy czas przejścia: 3 godz. 45 min.
długość trasy: 13,2 km    suma podejść: 473 m   suma zejść: 473 m


wariant wydłużony z wejściem na Polanę na Stołach
Kiry (927 m n.p.m.)  Cudakowa Polana Wyżnia Kira Miętusia Lodowe Źródło (971 m n.p.m.) Polana na Stołach (1417 m n.p.m.) Lodowe Źródło (971 m n.p.m.) Polana Pisana Tomanowa Dolina, wylot Schronisko PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) Tomanowa Dolina, wylot Smreczyński Staw (1227 m n.p.m.) Tomanowa Dolina, wylot Polana Pisana Wyżnia Kira Miętusia Cudakowa Polana Kiry (927 m n.p.m.)


mapowy czas przejścia: 6 godz. 10 min.
długość trasy: 17,3 km    suma podejść: 941 m   suma zejść: 941 m


Dolina Kościeliska jest jedną z najładniejszych, urozmaiconych i najłatwiej dostępnych w Tatrach. Jej dnem płynie Potok Kościeliski, współtworzący wraz z wapiennymi i dolomitowymi ścianami niezapomnianą scenografię dla naszej wędrówki. Wycieczkę rozpoczniemy w Kirach. Podążając w górę doliny przejdziemy przez trzy skalne bramy. Już po kwadransie dotrzemy do pierwszej z nich - Bramy Kantaka. Brama ta wprowadzi nas na wielką polanę o nazwie Wyżnia Kira Miętusia, gdzie znajdziemy (w razie potrzeby) pierwsze miejsce na krótki odpoczynek (ławki i stół). Dalej będzie pierwszy mostek przerzucony na Potokiem Kościeliskim, za którym znajduje się Cudakowa Polana i kolejna Polana Stare Kościeliska, na której stoi stara kapliczka postawiona przez górników.

Po ciągu polan czeka nas kolejna skalna brama – Brama Kraszewskiego, za którą napotkamy kilka bocznych odejść od naszego szlaku prowadzących do jaskiń. Będzie też odejście na malowniczą i widokową Polanę na Stołach. Dla osób szybciej chodzących polana ta może być dodatkowym wyzwaniem podczas tej wędrówki. Za ostatnimi skalnymi wrotami – Bramą Raptawicką zostanie nam już tylko pół godziny marszu do Małej Polany Ornaczańskiej, na którą od wschodniej strony wpływa Pyszniański Potok, będący źródłowym potokiem Kościeliskiego Potoku. Nieopodal niego stoi Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.), gdzie można posilić się czymś ciepłym, a na deser skosztować pysznej szarlotki.

Po odpoczynku odszukamy znajdujący się niedaleko schroniska Smreczyński Staw. Leży skryty w otoczeniu lasu. Kiedyś górale sądzili, że stawek ten nie ma dna i jest tym samym połączony z morzem (podobnie zresztą jak Morskie Oko znajdujące się w Dolinie Rybiego Potoku). Smreczyński Staw jest inny niż większość tatrzańskich jezior. Różni się od nich przede wszystkim tym, iż nie jest położone na dnie dzikiego, polodowcowego kotła, lecz na równinie w lesie. Jest otoczony lasem, ale ponad nim widoczne są tatrzańskie dwutysięczniki: Smreczyński Wierch, Kamienista, Błyszcz i Starorobociański Wierch. Smreczyński Staw był zwiedzany i podziwiany od dawna, w tym również przez wielu znanych artystów – malarzy, którzy utrwalali jego obraz m.in. Walery Eljasz-Radzikowski, Wojciech Gerson, Leon Wyczółkowski. Bywali również nad nim pisarze i poeci: Stefan Żeromski opisał go w II tomie „Popiołów”, a Seweryn Goszczyński w utworze „Oda”. Tego dnia, 11 marca 2017 roku na jego brzeg mają także przybyć inni wyjątkowi turyści, różnych profesji, których łączy jeden wspólny cel – podążanie ku pięknu naturalnemu gór i całego świata.




Podczas wycieczki do Doliny Kościeliskiej
odwiedzimy również
Smreczyński Staw - jeden z 21
koniecznych do uzyskania
srebrnej odznaki Tatrzańskie Stawy.




PLANOWANY POWRÓT:
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 23.00




Koszt przejazdu wynosi: 85 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy niezwłocznie dokonać wpłaty za przejazd
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko
oraz hasło DOLINA KOŚCIELISKA




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy