Aktualne propozycje wycieczek

Andora, Hiszpania

To kolejna podróż na daleki zachód Europy. Przed nami dwa wspaniałe obszary górskie o zróżnicowanym pejzażu oraz dwie niezwykłe krainy Katolonia i Andaluzja, dwa państwa Andora i Hiszpania. Ta podróż rozpoczyna się już z początkiem tegorocznej jesieni, gdy jesień dotknie natury po raz pierwszy swoją czarodziejską różdżką.

Hiszpania
i Andora
4 - 13 września 2024

dzień
1

środa, 4 września 2024
A WIĘC W DROGĘ...
Niech spełniają się marzenia!

godz. 7:00 - zbiórka, odprawa
Kraków Airport - godz. 9:10 - odlot

Barcelona - godz. 11:55 - przylot


dzień

ZWIEDZANIE
Barcelona

[Frank Müller, User:Germanramos, Adrià García, User:Johannes Kern, User:Freepenguin,
CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
]

Założona było w starożytności przez Rzymian. W średniowieczu Barcelona stała się stolicą Hrabstwa Barcelony i Marchii Hiszpańskiej. Dziś miasto jest jednym z najważniejszych turystycznych centrów, jak również gospodarczych, targowo-wystawienniczych i kulturalno-sportowych. Zobaczymy słynną (z zewnątrz) Sagrada Família – secesyjny kościół budowany od 1882 roku, jeden z symboli Barcelony. Obecnie ma wysokość 115 metrów i jest jednym z najwyższych kościołów świata. Docelowo ma mieć wysokość 170 metrów i być najwyższym kościołem. Nie ma w Barcelonie bardziej znanego zabytku niż bazylika Sagrada Familia. Choć do końca budowy świątyni pozostało jeszcze kilka lat, już teraz robi ona ogromne wrażenie. Odbędziemy następnie spacer po centralnym bulwarze Paseo de Gràcia, zwanym najbardziej olśniewającą „złotą milą” w Hiszpanii. Potem przemieścimy się do starego miasta, gdzie odbędziemy spacer przez dzielnicę gotycką, promenadę o średniowiecznym rodowodzie El Born, jeden z symboli Barcelony pasaż la Rambla, który ciągnie od Plaça de Catalunya po pomnik Krzysztofa Kolumba, już przy samym porcie. Na koniec udamy się na Montjuic, czyli jedno z tzw. “zielonych płuc” Barcelony, ogromny miejski park z mnóstwem atrakcji.

Wieczorem przejeżdżamy do Andory.
Tu śpimy: Arinsal, hotel Yomo Patagonia ****


dzień
2

czwartek, 5 września 2024
DZIEŃ GÓRSKI
Coma Pedrosa
PIRENEJE
Korona Europy
ANDORA
Widok ze szczytu Coma Pedrosa na Arinsal, miejscowość w której śpimy.

Górzysta Andora ma 65 szczytów wznoszących się na wysokość ponad 2000 metrów, a Coma Pedrosa (2943 m n.p.m.) to najwyższa góra w księstwie Andory. Jest popularna wśród alpinistów, ponieważ wejście ma jej szczyt jest technicznie proste, choć wyczerpujące. Na północ od szczytu usytuowane są Pic de Médécourbe (2914 m n.p.m.) oraz Roca Entravessada (2927 m n.p.m.), na południe Alt de la Capa (2572 m n.p.m.), na południowy zachód Pic del Port Vell (2654 m n.p.m.), natomiast na zachodzie położony jest Vallpeguera (2744 m n.p.m.). W pobliżu Pic de Coma Pedrosa swoje źródła mają strumienie Riu de Coma i Canal de l’Alt. Na południu znajduje się schronisko Refugi de la Comapedrosa, na wschodzie Refugi del Pla de l’Estany, natomiast w kierunku północno-zachodnim, już po hiszpańskiej stronie, Refugi De Baiau Josep Maria Montfort.

Na zboczach Coma Pedrosa znajduje się kilka górskich jezior i stawów. Wysokość szczytu sprawia, że jest to doskonały punkt widokowy z pięknym panoramicznym widokiem na resztę Pirenejów. W przeszłości góra ta stanowiła barierę między Francją a Andorą. Zapewniała ochronę przed najazdami na Andorę. Obecnie jest częścią parku narodowego Parc Natural Comunal de les Valls del Comapedrosa.


MAPA TRASY

Dodatkowe informacje:
- trasę można skrócić zawracając z dowlonego miejsca podczas podejścia na szczyt Coma Pedrosa;
- na trasie mamy schronisko.



dzień
3

piątek,  6 września 2024
DZIEŃ GÓRSKI
Pic Oest de Casamanya
Mirador Roc del Quer
Pont Tibetà de Canillo
PIRENEJE
ANDORA
Wapienie masywu Casamanya.
[Ferran Llorens, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons]

Pierwszym celem dnia będzie słynny most tybetański w Canillo. Jest to most wiszący dla pieszych, położony w dolnej części doliny Riu, łączący dwa stoki od ścieżki Bordes de l'Armiana z jednej strony i przełęczy Cauba z drugiej. Ma długość 603 m i jest drugim najdłuższym mostem tybetańskim na świecie po Sky Bridge o długości 721 m, zlokalizowanym w Dolnej Morawie w Czechach. Imponująca minimalistyczna konstrukcja mostu sięga wysokości ponad 1875 m i jest zawieszona do 158 metrów ponad łożyskiem doliny. Ma szerokość jednego metra. Ten unikalny most dla pieszych znajduje się w jednym z najbardziej spektakularnych obszarów przyrodniczych Księstwa Andory.

Madriu-Perafita-Claror Valley.
[Alberto-g-rovi, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons]

Z mostu tybetańskiego powędrujemy na górę Pic de Casamanya (2750 m n.p.m.), która składa się trzech wierzchołoków Casamanya Sud (2740 m n.p.m.), Casamanya Mig (2724 m n.p.m.), Casamanya Nord (2750 m n.p.m.).

Nazwa Casamanya ma pochodzenie łacińskie, wywodzące się od casa („chata”) i magna („bardzo duża”). Szczyt Casamanya położony jest pomiędzy dwiema głównymi dolinami Andory. Choć nie jest to jeden z najwyższych szczytów w księstwie, to z racji położenia geograficznego oferuje jeden z najbardziej imponujących widoków panoramicznych w kraju. Wejście na ten szczyt nie należy do najtrudniejszych, w rezultacie szczyt Casamanya jest jednym z „klasyków” pieszych wędrówek w Andorze, choć wybierzemy nieco trudniejszy wariant podejścia z łańcuchami.

Na Pic de Casamanya znajduje się kamienny kopiec, a ponadto od 2017 roku stoi tam metalowy Estripagecs o wysokości 1,40 m przedstawiająca, pręt z nieregularnymi bocznymi kolcami, które niegdyś umieszczano w oknach, aby uniemożliwić komuś wejście (nazwa Estripagecs oznacza striptizerki, co zapewne nawiązuje do funkcji kolców na pręcie).

Ze szczytu zejdziemy do kolejnej atrakcji Andory. Mirador Roc del Quer to jedno z tych miejsc, których nigdy nie zapomnisz. Zobaczysz widok, który na zawsze zapisze się w siatkówce oka, gdy doświadczysz zawieszenia w powietrzu. Poczujesz się jakby obejmowały cię Pireneje. Znajdziemy się w jednym z najbardziej znanych miejsc w Canillo, które pomimo niedawnego otwarcia, szybko stało się wizytówką Canillo i Andory.

Madriu-Perafita-Claror Valley.
[Alberto-g-rovi, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons]

Przechodząc ścieżką do Mirador Roc del Quer zobaczymy totemy stworzone w 1991 roku przez meksykańskiego rzeźbiarza i architekta Jorge Dubona, które uzewnętrzniają „symbol woli człowieka na tle ogromu gór”. Mirador del Quer lub Mirador de Canillo to tak naprawdę 20-metrowa kładka dla pieszych, ale tylko 8 z tych 20 metrów znajduje się na lądzie, a pozostałych 12 wchodzi w panoramę. Duża część tego niezwykłego tarasu wykonana jest z przezroczystego szkła, co podkreśla wrażenie wysokości i zawieszenia. Bez wątpienia Mirador del Quer jest wyjątkowym miejscem, również dzięki spektakularnemu widokowi. U stóp zwiedzających rozciągają się doliny Montaup i Valira d'Orient. Po drugiej stronie barierki zabezpieczającej taras uwagę zwraca znajdująca się tam rzeźba - postać myśliciela, dzieło artysty Miguela Ángela Gonzáleza. Jego spokojna i refleksyjna postawa zachęca zwiedzającego do pójścia w jego ślady. Postać siedzi spokojnie na belce, jakby wysokość tego miejsca nie budziła w nim strachu, a wręcz przeciwnie, dawała mu siłę i bezpieczeństwo.

MAPA TRASY
Dodatkowe informacje:
- trasę ma postać pętli; można ją skrócić zawracając na przełęczy Coll d'Arenes, ale pomijamy wtedy szczyt Casamanya (patrz mapa poniżej).

MAPA TRASY
wersja skrócona bez szczytu Casamanya



dzień
4

sobota, 7 września 2024
DZIEŃ GÓRSKI
Pessons (2864 m n.p.m)
Madriu-Perafita-Claror
PIRENEJE
ANDORA
Madriu-Perafita-Claror Valley.
[Joan Simon, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons]

Mówi się, że Dolina Madriu-Perafita-Claror to doskonały kierunek turystyczny na romantyczny wypad we dwoje, bądź rodzinną wycieczkę z dziećmi. Dolina Madriu-Perafita-Claror emanuje spektakularnym krajobrazem polodowcowym z wysokimi malowniczymi pastwiskami, skalistymi klifami i jeziorami. Znajduje się w wysokich partiach Pirenejów, w południowo-zachodniej części Andory. Jej całkowita powierzchnia wynosi niespełna 42,5 km². Kiedyś dolina miała stałych mieszkańców. Pierwsi stali mieszkańcy pojawili się w niej około 750 lat temu. Powstały tu dwie niewielkie osady liczące łącznie 12 domów zbudowanych z granitu. Na skalnych tarasach wokół osiedli istniały pola, na których uprawiano pszenicę i żyto. W średniowieczu w wyżej położonych częściach uprawiano także winorośl. Wytapiano żelazo. Latem wypasano również owce, krowy i konie. Dopiero około 50 lat temu obie osady straciły swój całoroczny charakter – obecnie zamieszkane są jedynie w sezonie letnim.

Przez setki lat użytkowania przez człowieka, dolina Madriu-Perafita-Claror jest przykładem zrównoważonego środowiska życia w harmonii z górskim krajobrazem. Dlatego w 2004 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponad doliną Madriu-Perafita-Claror szlaki prowadzą dalej na przełęcz Port de Vallcibera (2517 m n.p.m.) i szczyt Pessons (2864 m n.p.m.), które będą tego dnia spodziewać sieę najwytrwalszych wędrowców z naszej grupy.

MAPA TRASY
Dodatkowe informacje:
- trasę można skrócić zawracając z dowolnego miejsca podczas marszu na szczyt;
- podstawowa trasa (przedstawiona na mapie) prowadzi do schroniska;
- osoby szybkie mogą wejść na przełęcz Port de Vallcibera (2517 m n.p.m.), albo dalej na szczyt Pessons (2864 m n.p.m.).




dzień
5

niedziela, 8 września 2024
PRZEJAZD DO HISZPANII
Grenada u stóp Sierra Nevada
PRZYWITANIE
HISZPANIA
Na ścieżkach Sierra Nevada.

Ten etap podróży zakończymy u stóp gór Sierra Nevada. Pisał już w czasach średniowiecznych Pliniusz Starszy (w I wieku n.e.) o istnieniu gór Solarius na pograniczu rzymskich prowincji Hispania de la Bética i la Tarraconense. W epoce Wizygotów Izydor z Sewilli mówił o górach Solorio... „górach, na których słońce świeci przed wschodem”. Później wspominają o nich autorzy islamscy, niektórzy nazywają ją Jabal Sulayr (Góry Słońca lub Powietrza), czy też Jabal-al-Tay (Góry Śniegu). Inne późniejsze nazwy to Monte del Sol, del Aire y del Sol, de la Nieve, a także Sierra de la Helada. W XVIII wieku pojawia się nazwa znana dzisiaj: Sierra Nevada.

Sierra Nevada znane są z jednej z najlepszych stacji narciarskich, ale Sierra Nevada ma również wiele do zaoferowania poza sezonem zimowym. Z hotelu, który będziemy mieli do dyspozycji przez kolejne dni możemy cieszyć się górami, naturą i spokojem, który trudno znaleźć podczas miesięcy jazdy na nartach w Parku Narodowym Sierra Nevada. To typowo górski hotel położony w ekskluzywnym miejscu, idealnym na nasze plany wysokogórskie.

Sierra Nevada są zaraz po Alpach najwyższym masywem górskim w całej Europie Zachodniej. Jego maksymalna wysokość jest osiągnięta na szczycie Mulhacén: 3479 m nad poziomem morza. W 1986 roku obszar tych gór został uznany przez UNESCO za Rezerwat Biosfery. W 1999 roku duża ich cześć została objęta ochroną parku narodowego ze względu na swoje walory botaniczne, krajobrazowe i przyrodnicze wartości. Dominuje w nim niezwykle suchy i surowy pejzaż, w którym wyróżniają się liczne jeziorka, otoczone są zielonymi trawami, a zwane tu lagunami. Spotkać można przy nich niekwestionowanego króla fauny Sierra Nevada - koziorożca (Capra pyrenaica).
Tu śpimy: Santa FE, hotel BS Capitulaciones****


dzień
6

poniedziałek, 9 września 2024
DZIEŃ GÓRSKI
Mulhacén
SIERRA NEVADA
Korona Europy
HISZPANIA
Widok na Mulhacén.

Mulhacén o wysokości 3479 metrów (11424 stóp) to najwyższa góra w kontynentalnej Hiszpanii i na całym Półwyspie Iberyjskim. Jest częścią pasma Sierra Nevada (pol. Góry Śnieżne), stanowiącego część Gór Betyckich, w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Jej nazwa pochodzi od Abu'l-Hasan Ali, zwanego po hiszpańsku jako Muley Hacén, przedostatniego muzułmańskiego władcy Granady w XV wieku, który według legendy został pochowany na szczycie góry.

W górach Sierra Nevada jest mało wody, jedynie w rejonie szczytu Mulhacén znajduje się kilka jezior. Północne stoki porośnięte są lasami szpilkowymi. Na wysokości 1200–2000 m rosną dęby oraz kasztan jadalny. Powyżej 2000 m rosną zarośla jałowca. Powyżej 3000 m rozciąga się piętro hal. Na obszarze Sierra Nevada żyje kilkadziesiąt endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Część pasma zostały włączone do Parku Narodowego Sierra Nevada. Zostało ono również uznane za rezerwat biosfery.

Góry te są również najbardziej wysuniętym na południe rejonem w Europie umożliwiającym uprawianie narciarstwa. Główne ośrodki miejskie rejonu to: Grenada, Málaga i Almería. Usytuowano w nich również obserwatorium Sierra Nevada i radioteleskop IRAM, które zobaczymy na północnych zboczach, na wysokości 2800 metrów (9200 stóp).

MAPA TRASY
Dodatkowe informacje:
- na punkt widokowy pod szczytem Velety wyjeżdżamy mikrobusem;
- trasę można skrócić zawracając z dowolnego miejsca podczas marszu na szczyt;
- w pobliżu naszego szlaku nie ma schronisk (tylko 2 schrony bez obsługi).




dzień
7

wtorek, 10 września 2024
DZIEŃ GÓRSKI
El Caminito del Rey
ŚCIEŻKA KRÓLA
HISZPANIA
Caminito del Rey, południowy strona.
[Di Malopez 21 - Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61115925]

Dnem wąwozu Desfiladero de los Gaitanes płynie rzeka Guadalhorce, zaś obie ściany wąwozu stanowią pionowe urwiska skalne osiągające wysokość ponad 100 metrów. Wąwóz słynie z przerażającego chodnika zwanego Caminito del Rey (pol. Ścieżka Króla), który wisi 100 metrów nad łożyskiem wąwozu. Historia tek ekscytującej ścieżki sięga roku 1921, kiedy powyżej wąwozu wybudowano tamę, tworzącą trzy zbiorniki wodne. W tym samym okresie wybudowano również linię kolejową wiodącą systemem tuneli i mostów wzdłuż jednej ze ścian wąwozu. Równolegle wykuto system tuneli wodnych oraz utworzono na stalowych podporach betonową ścieżkę uczepioną ścian wąwozu, zapewniającą dostęp do systemu hydroelektrycznego. W roku 1921 król Alfonso XIII miał osobiście wówczas przebyć tę niebezpieczną drogę, aby dokonać uroczystego otwarcia zapory. Od tego czasu szlak ten jest nazywany El Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla.

Odtąd również mieszkańcy okolicznych wsi codziennie korzystali z tej trasy: dzieci do szkoły, mężczyźni do pracy, kobiety na zakupy. Caminito było oświetlane w nocy, a pozostałości latarni można znaleźć do dziś. Jednak z powodu miękkiego piaskowca ścieżka popadła w ruinę, a w niektórych miejscach betonowe płyty uległy skruszeniu i pozostały jedynie zardzewiałe stalowe dźwigary. Mimo to ścieżka prawie w całości zabezpieczona stalowymi linami była nadal dostępna dla odpowiednio wyposażonych i doświadczonych turystów. Do jej przejścia niezbędna była absolutna pewność stąpania, głowa do wysokości i zaawansowana wiedza o via ferratach. Uznawana była za jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków. Po śmiertelnych wypadkach w 1999 i 2000 roku lokalne władze zamknęły ten szlak w 2001 roku.

Pięć lat później pojawił się plan przywrócenia ścieżki prowadzącej przez wąwóz Desfiladero de los Gaitanes. Na ten cel przeznaczono 8,3 mln euro. Prace rozpoczęły się wiosną 2014 roku, a zakończono na początku 2015 roku. Nowy, ubezpieczony szlak pieszy przebiega teraz około 2 metry nad starą kładką. Odbudowana ścieżka jest obecnie bezpieczna dla wszystkich. Znajdują się przy niej tablice informacyjne o faunie i florze regionu oraz tabliczki wskazujące odległość pokonaną i do pokonania. Wejście na Ścieżkę Króla znajduje się w miejscowości Ardales (wejście północne) i kończy się w El Chorro (wejście południowe). Trasa ma długość 7,7 kilometra i przejść ją można w około 4 godziny. Można ją podzielić na kilka etapów. Pierwszy etap, o długości 1,5 kilometra rozpoczyna się u wejścia do tunelu i kończy przy kasie biletowej. Drugi etap to trasa biegnąca wzdłuż zalewu Conde de Guadalhorce i w otoczeniu starych konstrukcji służących do zapory wodnej. Kolejny, ten najbardziej spektakularny w widoki odcinek szlaku biegnie wzdłuż wapiennego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes na wysokości nawet powyżej 100 metrów. Jego największą atrakcją jest wiszący nad przepaścią most Puente Colgante del Caminito del Rey. Ostatni odcinek mający 2,1 kilometra kończy się tuż obok stacji kolejowej El Chorro na trasie Malaga - Kordoba. Ścieżka Caminito del Rey jest spektakularna od początku do końca, ponieważ biegnie między wąwozami, kanionami i wielką doliną. Alternatywą do niej jest tunel, szczególnie przydatny w dni wietrzne i deszczowe. Tunel liczy około 300 metrów długości, z których 285 biegnie wewnątrz, a 15 na zewnątrz w dolinie Hoyo.

Uwaga: po przybyciu do stanowiska kontrolnego turyści otrzymują kask ochronny i sprawdzane jest, czy mają odpowiednie obuwie.
El Caminito del Rey. Widok na wąwóz Gaitanes.
[De Tanja Freibott - Trabajo propio, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59404107]



dzień
8

środa, 11 września 2024
ZWIEDZANIE
Grenada
Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział
 – przysłowie hiszpańskie
HISZPANIA
Alhambra.
[Jebulon - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22907487]

Grenada jest turystyczną perłą Andaluzji i całej Hiszpanii. Położona jest dość wysoko, bo ponad 700 metrów nad poziomem morza, na obrzeżach parku Sierra Nevada, u zbiegu czterech rzek: Darro, Genil, Monachili Beiro. Obszar ten był zasiedlony od czasów starożytnych przez Iberów, Rzymian i Wizygotów. Osada stała się głównym miastem Al-Andalus w XI wieku podczas Zirid Taifa w Granadzie. W XIII wieku stało się stolicą Emiratu Granady pod panowaniem Nasrydów, ostatniego państwa na Półwyspie Iberyjskim rządzonego przez muzułmanów. Grenada została podbita w 1492 roku przez monarchów katolickich i w ciągu XVI wieku stopniowo przekształcała się w miasto chrześcijańskie.

Tutaj znajduje się słynna Alhambra, średniowieczna cytadela i pałac Nasrydów, jeden z najsłynniejszych zabytków architektury islamskiej i jeden z najlepiej zachowanych pałaców historycznego świata islamu, zawierający także godne uwagi przykłady architektury hiszpańskiego renesansu. Artyzm architektury i sztuki muzułmańskiej widoczny w Alhambrze jest odzwierciedleniem zamysłu jego twórców, którzy zapragnęli stworzyć w tym miejscu "raj na ziemi". Alhambra stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Od 1984 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpływy okresu islamu i architektura mauretańska zachowały się także w dzielnicy Albaicín i innych średniowiecznych zabytkach miasta. W XVI wieku nastąpił także rozkwit architektury mudéjar i architektury renesansowej, a później barok i churrigueresque. Prawdziwą rozkoszą dla zmysłów są wspaniałe ogrody będące wielkim labiryntem żywopłotów, krzewów, kwiatów i tryskających fontann. Na każdym kroku wyczuwa się tu mauretańskiego ducha.

Zdobycie Grenady,ostatniego bastionu potęgi muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim, przez chrześcijańskie wojska szybko zaowocowało stworzeniem innych wspaniałych budowli Grenady. Wyróżnia się tutaj ogromna katedra wzniesiona na miejscu dawnego, głównego meczetu. Tam w głównej kaplicy Capilla Real, zwanej królewską, spoczywają monarchowie: Ferdynand II Aragoński i Izabela Kastylijska.

Mistyczny klimat dawnej Grenady chyba najbardziej wyczuwalny jest w starej dzielnicy Albaicín, pociętej plątaniną stromych i ciasnych uliczek, gdzie budowle cieszą się ponad 1000 letnią historią. Tutaj można usłyszeć ulicznych artystów, flamenco, kupić produkty andaluzyjskiego rzemiosła, czy zakosztować pysznego tapas.
Przejazd do Malagi.
Tu śpimy: Hotel Travelodge Malaga Airport ***




dzień
9

czwartek,  12 września 2024
ZWIEDZANIE
Malaga i Costa del Sol
HISZPANIA

[manuelfloresv's, NationalMac, Francesca Be, Berthold Werner, José Luis Parra Olmo, paolotrabattoni.it, Juandev, Carlosgs90, NACLE2, Bollofino, Epizentrum, Tyk y Emilio Luque, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons]


Mówi się o tym mieście Ciudad Genial, co oznacza Genialne Miasto, gdyż skrada serce odwiedzających. Málaga położona jest w malowniczej Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol. Sercem Malagi jest historyczne centrum miasta, które skrywa większość kluczowych atrakcji, takich jak Katedra, Rzymski Teatr, twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro, muzeum poświęcone Pablowi Picasso. Najstarsza część miasta Malagi to jednak nie tylko mekka dla miłośników historii, kultury i sztuki, ale także idealne miejsce na spacer, zakup pamiątek, czy obiad w jednej z wielu znakomitych restauracji. Przygotujemy państwu program, który umożliwi wybór odpowiedniego wariantu na kontemplowanie się walorami tego miasta.

Tu niestety kończy się nasza podróżnicza przygoda.

POWRÓT DO KRAJU

Malaga, godz. 20:55 - odlot
Kraków Airport, 13.09.2024, godz. 0:35 - przylot









CAŁKOWITY KOSZT WYCIECZKI
5 600 zł

+ 240 euro (płatne pilotowi wycieczki w dniu wyjazdu)

HARMONOGRAM WPŁAT
Termin
Kwota
do 3 dni od dnia zapisania się na wycieczkę
1000 zł
do 10 kwietnia 2024 r.
900 zł
do 10 maja 2024 r.
900 zł
do 10 czerwca 2024 r.
900 zł
do 10 lipca 2024 r.
900 zł
do 10 sierpnia 2024 r.
1000 zł





Niedotrzymanie terminu wpłaty
może skutkować skreśleniem z listy uczestników,
bez prawa zwrotu dotąd wpłaconej kwoty.

Cena wycieczki obejmuje:
  • przelot samolotem tam i z powrotem + bagaż rejestrowany 20 kg (niezależnie od bagażu kabinowego).
  • transport autokarem klasy turystycznej (hiszpański),
  • ubezpieczenie NNW 2 000€ + KL 10 000€ + bagaż 200€,
  • opłaty wjazdowe do miast i parkingowe,
  • 7 x nocleg w hotelu HB,
  • 1 x nocleg w hotelu BB,
  • bilet wstępu do Most Tybetański w Andorze,
  • bilet wstępu na trasę El Caminito del Rey,
  • bilet wstępu do Alhambry w Grenadzie,
  • przejazd busami Parku Narodowego Gór Sierra Nevada w Hiszpanii.
Cena wycieczki nie obejmuje:
  • innych świadczeń nie przewidzianych w programie,
  • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy,
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania podróży,
  • ubezpieczenia od chorób przewlekłych,
  • ubezpiecznia na wypadek akcji ratunkowej w górach,
  • kosztów atrakcji podejmowanych przez uczestnika samodzielnie podczas wędrówki lub w ramach czasu wolnego np. opłat wstępu do innych zwiedzanych obiektów, zakupu pamiątek i innych souvenirów.
Ważne:
Koszt biletu lotniczgo oraz biletów do zwiedzanych obiektów są bezzwrotne. 

Każdy uczestnik wyjazdu jest zobowiązany do posiadania ważnej karty EKUZ.

Uczestnik ponosi odpowiedzialność i konsekwencje (w tym finansowe)
w przypadku braku odpowiednich dokumentów.

- - -

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas
- to świetnie! Co dalej?

Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości wg harmonogramu wpłat na konto nr:

55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu ANDORA-HISZPANIA).


UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa
nie zwracamy dokonanych wpłat.




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Wycieczkę oferujemy występując w roli Agencji Turystycznej. Oferujemy w niej udział podejmując współpracę z organizatorem turystyki - Biurem Podróży. W przypadku tej imprezy turystycznej uczestnikom przysługują wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych, zaś przedsiębiorstwo, z którym współpracujemy, ponosi pełną odpowiedzialność za należytą realizację imprezy turystycznej.

Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.


Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy