Aktualne propozycje wycieczek

MSP TG-10: Gorce - Lubań

Małopolski Szlak Papieski
MAŁOPOLSKA PAPAL TRAIL

T R A S A     P O D S T A W O W A
etap 10

17 luty 2018
sobota

ODJAZD
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.00

GORCE
Lubań
Lubań - szczyt zaliczany
do Diademu Polskich Gór



Trasa w serwisie mapa-turystyczna.plOchotnica Dolna Lubań (1211 m n.p.m.) Krościenko nad Dunajcem (420 m n.p.m.)

mapowy czas przejścia: 5:25 godz.
długość trasy: 16,3 km     suma podejść: 796 m     suma zejść: 864 m


Przewidywana godzina powrotu do Krakowa: 19.00-20:00



Wiem jak raduje oko krajobraz beskidzki
w różnych porach roku.
JP II, Castel Gandolfo, 30.08.1982 r.

Lubań, choć jest dziś obrośnięty lasem znany jest z pięknych widoków, nawet wtedy, kiedy nie było na nim wieży widokowej. Przy dobrej pogodzie widać z niego bliskie Pieniny z Zalewem Czorsztyńskim oraz położone dalej na południu Góry Lewockie z Magurą Spiską, a także Tatry, z wyraziście  rysującymi się wierzchołkami Kieżmarskiego Szczytu, Łomnicy i Durnego Szczytu. Obecnie dzięki wieży widokowej możemy z Lubania oglądać panoramę na każdą stronę świata. Wieża ta została wzniesiona w 2015 roku i liczy sobie 22 metry wysokości. Posiada specjalną konstrukcję niwelującą dyskomfort występujący u osób z lękiem wysokości.

Karol Wojtyła był na Lubaniu kilka razy. W styczniu 1955 roku zdobył Lubań na nartach wraz ze studentami. Odprawił tu wówczas mszę pod gołym niebem. W tym samym roku, w marcu, ponownie pojawił się tu z Czorsztyna, by później zjechać na przełęcz Snozka. Odwiedzał również Lubań latem, w sierpniu 1954 roku i we wrześniu 1955 roku.

Pierwszy turystyczny szlak  na Lubań wyznaczono z Krościenka w 1912 roku. W latach 1936–1939 Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy wybudowało tuż pod szczytem Lubania schronisko turystyczne na około 100 miejscach noclegowych. Podczas II wojny światowej służyło głównie partyzantom i ukrywającej się przed Niemcami okolicznej ludności. We września 1944 roku Niemcy spalili to schronisko. Kolejne schronisko wybudowane zostało przez PTTK w latach 1973–1974 na polanie Wyrobki, na południe od szczytu. Był to niewielki obiekt w kształcie bacówki. Spłonęło doszczętnie w styczniu 1978 roku, pozostały po nim tylko kamienne fundamenty i piwnice. Obecnie na płaskiej polanie Wierch Lubania, znajdującej się pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania, funkcjonuje sezonowa baza namiotowa. Działa ona w okresie wakacyjnym od lat 60-tych XX wieku.

Na tą kolejną gorczańską wędrówkę wyruszymy z Ochotnicy, która nieraz gościła przyszłego papieża. W 1955 roku miał wraz z przyjaciółmi swoją bazę narciarską w przysiółku Skałka, u gospodarza o nazwisku Janczura. Wędrówkę zakończymy w Krościenku nad Dunajcem, pięknej, letniskowej obecnie miejscowości, leżącej na styku Pienin Czorsztyńskich, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Krościenko związane jest z postacią św. Kingi, której wizerunek przedstawia zabytkowa kapliczka nad Dunajcem. Stoi też w Krościenku cenny zabytek, wart odwiedzenia - murowany kościół z XIV wieku pw. Wszystkich Świętych. W nowym kościele pw. Dobrego Pasterza spoczywają szczątki doczesne ks. Franciszka Blachnickiego - Czcigodnego Sługi Bożego kościoła katolickiego i założyciela Ruchu Światło-Życie.

W Krościenku nad Dunajcem zakończymy wędrówkę papieskim szlakiem przez Gorce. Stąd udamy się na kolejną wędrówkę przez Beskid Sądecki, która będzie tzw. „powtórką z geografii”...

Krzyż Papieski na Lubaniu.
By Krzysztof Dudzik (User:ToSter) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9893361


- - -


Na trasie tej wędrówki podczas postoju na Lubaniu
planujemy ognisko z kiełbaskami.



Wycieczka stanowi jeden z etapów pokonywanych w ramach projektu


Kolekcjonerska Karta Etapu



Siła wspomnień - zobacz jak było...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy