Aktualna oferta wycieczek

Śnieżnica (GSBW-9)

Główny Szlak Beskidu Wyspowego
etap 9
Dobra - Śnieżnica - Kasina Wielka - Skrzydlna


DZIEŃ ODJAZDU
10 luty 2018
sobota


MIEJSCE I CZAS
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 6.30

orientacyjna godzina powrotu: 18.30 - 19.30


TRASA
Dobra (494 m n.p.m.)  Śnieżnica (1007 m n.p.m.) Ośrodek Rekolekcyjny pod Śnieżnicą Śnieżnica, kolejka (stacja górna) Kasina Wielka, PKP Wola Skrzydlańska Skrzydlna
Trasa w serwisie mapa-turystyczna.pl


Posiada trzy wierzchołki. Najwyższy z nich, zachodni, nazywa się Na Budaszowie, na środkowym o nazwie Wierchy znajduje się rezerwat przyrody, zaś najniższy szczyt wschodni został nazwany z niemiecka „Nad Steinbrukiem”, co jest związane z funkcjonującym tu niegdyś kamieniołomem, działającym na potrzeby budowy linii kolejowej. W średniowieczu wobec góry używano nazwy Śnieżna, później mówiono o niej Śnieżnica, bo do późnej wiosny w jej podszczytowych zagłębieniach zalegały płaty śniegu. To właśnie odróżniało ją od sąsiednich wzniesień.


Dawniej  wierzchołek Śnieżnicy był bezleśny, stało na nim kilka szałasów, przy których kwitło życie pasterskie. Obecnie szczyt Śnieżnicy jest całkowicie zarośnięty. Wierzchołkowe partie środkowego szczytu objęte są rezerwatem chroniącym wspaniale zachowany drzewostan bukowy oraz niewielkie wychodnie skalne na grzędzie grzbietowej. Granica rezerwatu została oznaczona żółtymi paskami na drzewach.

Pod szczytem Śnieżnicy funkcjonuje Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny. Pierwsze jego zabudowania powstały w 1928 roku za staraniem księdza Józefa Winkowskiego z Zakopanego, który chciał tu stworzyć ośrodek kolonijny dla dorastającej młodzieży. Oficjalne oddanie do użytku i poświęcenie ośrodka przez kardynała Adama Sapiehę nastąpiło w 1936 roku. Wówczas bezleśna Śnieżnica zachwycała widokami. Po wojnie władze przekazały ten ośrodek w użytkowanie bazie YMCA z Lubogoszczy, potem kuratorium krakowskiemu, później trafił pod opiekę Przedsiębiorstwa Turystycznego „Śnieżnica” z Limanowej. Do wspólnoty Kościoła wrócił na początku lat 90-tych XX wieku.  Obecnie dysponuje 120 miejscami noclegowymi, zapleczem sanitarnym i żywieniowym, świetlicą i boiskami sportowymi. Na terenie ośrodka stoi również piękny, drewniany kościółek Matki Boskiej Śnieżnej, zbudowany w latach 1998-2000, dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Na Śnieźnicy funkcjonuje również stacja narciarska, w sąsiedztwie której będziemy opuszczać górę schodząc do Kasiny Wielkiej. U stóp stacji narciarskiej znajduje się stacja austriackiej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, prowadzącej z Czadcy do Husiatyna, utworzonej w 1884 roku. Stojący przy niej  budynek stacyjny wielokrotnie stanowił scenerię dla filmów m.in. „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Lista Schindlera”, „Boże skrawki”, „Szatan z siódmej klasy” (wersja z 2006 r.), czy „Katyń”. Stąd udamy się wsi Skrzydlna, o której pisano już 1296 roku, a przez którą ponoć uciekał przed prześladowaniem święty Wojciech. W Skrzydlnej stoi kościół św. Mikołaja Biskupa, pochodzący z XVI wieku. Zatem będzie to wędrówka nie tylko Tropem Rysia, ale również Szlakiem Świętego Mikołaja.

Nie zapomnijcie książeczek
„Szlakami Świętego Mikołaja”

- - -


Na trasie tej wędrówki postój i ognisko
z kiełbaskami zaplanowaliśmy na terenie ośrodka rekolekcyjnego pod szczytem Śnieżnicy. Głównym ogniomistrzem na trasach etapu GSBW jest Ricardo.



Koszt przejazdu wynosi: 38 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy dokonać wpłaty za autokar
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko oraz hasło ŚNIEŻNICA






Nie jesteśmy organizatorem, ani pośrednikiem usług turystycznych.
Wjazdy z nami odbywają się na zasadzie samoorganizacji
tzn. organizujemy się jako grupa nieformalna.
Pośredniczymy jedynie w wynajmowaniu autokaru,
a potem koordynujemy całe przedsięwzięcie, zaś na trasie wędrówki
wspólnie wspieramy się, aby zrealizować założone plany.
W przypadku wyjazdów wielodniowych
rezerwujemy określony obiekt noclegowy z wyżywieniem,
za który sami płacicie na miejscu.
Na noclegu, wyżywieniu, czy innych atrakcjach towarzyszących
nie zarabiamy.

Nie ubezpieczamy uczestników.
Każdy załatwia sobie ubezpieczenie we własnym zakresie
według własnego uznania, takie jakie potrzebuje.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?

Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po skontaktowaniu się z Dorotą i zapisaniu u niej na listę uczestników
dokonaj wpłaty za autokar w podanej wysokości
na konto nr: 
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty kto płaci i za co (imię i nazwisko oraz hasło wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa
nie zwracamy wpłaty za autokar.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy