Aktualne propozycje wycieczek

Dolina Juraniowa w Tatrach Słowackich

22 czerwiec 2024
sobota

ODJAZD:
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK

godz. 7.00

Dolina Juraniowa
Tatrzańskie piękno ukryte wśród dolomitowych skał

Dla chętnych wariant wydłużony:
Przejście Przełęczą Bobrowiecką
ze Słowacji do Polski
Dolina Juraniowa

Dolina Juraniowa zajmuje powierzchnię około 4,3 km², a jej długość to 4 km. Jej wylot znajduje się na wysokości około 860 m n.p.m. na południowym krańcu Szatanowej Polany. Od zachodu graniczy z Doliną Bobrowiecką, od południowego wschodu z Doliną Chochołowską, natomiast od północnego wschodu z Doliną Furkaską. Płynie przez nią Juraniowy Potok.

W dolnej części doliny znajduje się wąwóz skalny o długości około 1 km, tzw. Cieśniawa. Jest to jeden z najpiękniejszych w Tatrach przykładów krajobrazu dolomitowego. Gardziel tego wąwozu jest głęboka i ciasna, a więc o jakiejkolwiek drodze nie mogło być tu mowy. W latach 80. XIX wieku nad całym potokiem zbudowano pomost o długości 903 m, by ułatwić wywóz drewna. Służył on do I wojny światowej, a resztki konstrukcji są widoczne jeszcze dziś. Dzisiaj przez Cieśniawę prowadzić nas będą mostki, kładki i wpsierać łańcuchy przy wąskich skalnych przejściach ponad Juraniowym Potokiem.

Na trasie...

Chata Orawice (słow. Chata Oravice)
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej



TRASA PIESZA

Oravice (795 m n.p.m.) Juráňova dolina, ústie (868 m n.p.m.) Sedlo pod Umrlou (980 m n.p.m.) Umrlá, rázcestie (897 m n.p.m.) Vanička (872 m n.p.m.) Oravice (795 m n.p.m.) Chata Oravice (805 m n.p.m.)

W tym wariancie istnieje możliwość skorzystania

z popularnych term orawickich
MEANDER - TERMY ORAVICE
znanych zarówno z leczniczych źródeł geotermalnych,
jak też otaczającego je górskiego krajobrazu. 


TRASA PIESZA - wariant dla długodystansowców

Dolina Bobrowiecka jest największą z wapiennych dolin Tatr Orawskich. Ma powierzchnię 9 km² i długość ponad 4 km. Dolina była od dawna wypasana, w 1615 wypasał na niej np. sołtys słowackiej miejscowości Trstená. Pasterstwo było tutaj silnie rozwinięte, przed II wojną światową duże były wpływy polskie. Miała też dolina swoją przeszłość zbójnicką. Jej rejon, a szczególnie otoczenie jej odgałęzienia, Doliny Suchej Orawickiej, był jedną z głównych kolebek zbójników, uchodził za gniazdo, w którym ukrywali oni swoje skarby, a wiosną za pomocą rozpalanej na szczycie watry zwoływali się w zbójnickie drużyny. Dnem doliny aż po wąwóz Skalna brána prowadzi wygodna droga, dalej mamy ostrzejsze podejście na Przełęcz Bobrowiecką. Stamtąd zejdziemy na Polanę Chochołowską, skąd podążymy dalej do ujścia Doliny Chochołowskiej.

Oravice (795 m n.p.m.) Juráňova dolina, ústie (868 m n.p.m.)  Sedlo pod Umrlou (980 m n.p.m.) Umrlá, rázcestie (897 m n.p.m.) Bobrowiecka Przełęcz (1356 m n.p.m.) Odejście na Bobrowiecką Przełęcz (1334 m n.p.m.) Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m n.p.m.) Dolina Chochołowska, Siwa Polana (912 m n.p.m.)

Wąwóz Skálna brána w Dolinie Bobrowieckiej.
[Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons]



PLANOWANY POWRÓT:
Kraków, Aleja Jana Pawła II na wysokości parkingu przy NCK
godz. 22.00





Koszt przejazdu wynosi: 95 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 507-953-300
lub e-mail: dmszala@gmail.com

Po zapisaniu się na listę należy niezwłocznie dokonać wpłaty za przejazd
na konto nr 55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
podając w tytule wpłaty imię i nazwisko
oraz hasło DOLINA JURANIOWA




Nasze cele
W ramach prowadzonej działalności stwarzamy możliwości do wędrówki, poznawania świata, bycia blisko natury, czy integracji w zespole ludzi o wspólnych zainteresowaniach, dla których dzielenie się czasem z innymi jest przyjemnością. Nie ważny jest tutaj wiek, usposobienie, czy poglądy, ale wspólna pasja, radość bycia i wzajemna życzliwość. Nie kierujemy się ideologiami, ale zwyczajną turystyczna etyką. Podczas wyjazdów zajmujemy się koordynacją całego przedsięwzięcia, każdy uczestnik otrzymuje plan wycieczki i niezbędne materiały informacyjne, a będąc już na trasie wspieramy się razem, aby zrealizować założone cele.

Jeśli widzisz swoją osobę w takiej grupie - jest to pierwszy krok,
abyś do nas dołączył.

Przeczytaj zanim skorzystasz z naszej oferty

Działamy jako Przedsiębiorstwo Ułatwiające Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ”. Czasami występujemy również z ofertą turystyczną w jako Agencja Turystyczna.
Sprawdź nas:
Zanim wybierzesz się z nami na wycieczkę powinieneś obowiązkowo zapoznać się także z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies na naszej stronie. Zostały one opracowane w związku wymogami narzuconymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane powszechnie jako "RODO"), a także Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16.11.2012 r.

Jeśli zdecydowałeś dołączyć się do nas - to świetnie!
Co dalej?
Najpierw skontaktuj się z Dorotą:
tel. 507-953-300  lub e-mail: dmszala@gmail.com

Jeśli zostałeś umieszczony na liście uczestników - dokonaj wpłaty za autokar
w podanej wysokości na konto nr:
55 1240 4588 1111 0010 7214 2661
z dopiskiem w tytule wpłaty: kto płaci i za co
(czyli podaj imię i nazwisko oraz nazwę wyjazdu).

UWAGA! W przypadku rezygnacji z wyjazdu i braku zastępstwa nie zwracamy wpłaty za autokar.

BARDZO WAŻNE! Nie ubezpieczamy uczestników (chyba, że umowa inaczej stanowi). Każdy uczestnik wyjazdu sam według własnego uznania zapewnia sobie i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i inne niezbędne ubezpieczenia na czas podróży, jak też wynikające ze specyfiki wycieczki, a w szczególności mające na względzie podwyższony stopień ryzyka utraty zdrowia lub życia na terenach wysokogórskich, wodnych i innych.

Dorota Szala NA WYCIECZKĘ       NIP 6781742253
31-928 Kraków, os. Centrum B 11/52
wpis do rejestru CEOTiPUNPUT nr: Z/65/2018
tel. 507-953-300       e-mail: dmszala@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszamy